Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: gen. Majewskiemu brak charyzmy

17.12.2013

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym dowódcą GROM, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: Bronisław Komorowski mianował na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lecha Majewskiego (na zdj.), który funkcję obejmie 1 stycznia 2014 roku. Jak pan ocenia ten wybór? Gen. Majewski jest w stanie ulepszyć polskie wojsko?

Gen. Roman Polko: Widziałem innych, lepszych kandydatów na to stanowisko. Nie jestem głównym kadrowym Sił Zbrojnych, ale gen. Majewski to nie jest człowiek, który ma charyzmę i zaufanie. On w mojej ocenie jest sztabowcem, nie ma dynamiki, która pozwoliłaby zajmować się czymś takim, jak dowodzenie operacyjne. Poznamy po owocach, jakim on będzie dowódcą. Jednak ma on już 61 lat, wiele lat służy. Mało miał do czynienia z sytuacjami trudnymi, zazwyczaj zajmował stanowiska sztabowe. Być może teraz chce się sprawdzić.

Co z tego może wyjść?

Spodziewam się, że skończy się na tym, że gen. Majewski będzie organizował niekończące się odprawy i męczył podwładnych, a nie działał dynamicznie.

Mówił pan, że byli lepsi...

Na tym stanowisku widziałbym kogoś dynamicznego, kto ma doświadczenie polowe, kto żołnierskiej kuchni naprawdę posmakował. Gen. Majewski takim człowiekiem nie jest. A przecież mamy wielu dowódców, którzy sprawdzili się w Iraku i Afganistanie. Sądzę, że nie byłoby ciężko takich ludzi znaleźć. Każdy z nich były w stanie dobrze zorganizować to dowództwo.

Po katastrofie smoleńskiej gen. Majewski był wiele razy bohaterem, na ogół negatywnym, doniesień medialnych. Czytaliśmy, że miał zakazać bronienia gen. Andrzeja Błasika, że miał za plecami gen. Franciszka Gągora zmniejszać budżet Sił Powietrznych. Czy to nie dyskwalifikuje Majewskiego jako żołnierza?

Nie wchodziłbym w te sprawy, nie chcę ich komentować. W mojej ocenie największą wadą gen. Majewskiego jest to, że on niczego nie zdziałał. On był, jest i egzystował. Jego nie stać nawet na jakieś poważne dworskie gry, dynamiczne działania, śmiałe i odważne. On jest człowiekiem nijakim. Miałem nieprzyjemność uczestniczenia w odprawie, którą prowadził gen. Majewski, gdy wprowadzaliśmy w Polsce F-16. Byłem obecny na spotkaniu ws. tej uroczystości. Zdumiało mnie wtedy, jak gen. Majewski potrafił rozwlekać zupełnie nieistotne detale. Nieistotne również z punktu widzenia uroczystości, którą omawialiśmy. Te problemy, które on poruszał, należało rozwiązać na poziomie sierżanta, a nie generała. To jest uderzające. On jest dworakiem, sztabowcem, człowiekiem bez charyzmy. Znów powtórzę, że mamy bardzo dużo lepszych kandydatów. Daleko sięgać nie trzeba.

Pana krytyczną ocenę podzielają inni wojskowi? Co oni mówią gen. Majewskim?

W środowisku wojskowym jest on oceniany podobnie. Na forach internetowych pojawiają się już komentarze dotyczące nominacji dla gen. Majewskiego. Pojawiają się w nich wyrazy współczucia, żalu, smutku. To człowiek bez osobowości, bez twarzy. Nie wiadomo, w jaki sposób on doszedł do tak wysokiego stopnia. Jednak doszedł już bardzo wysoko. A tu jeszcze taki awans. Nie rozumiem tego.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 8. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook