Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: gen. Majewskiemu brak charyzmy

17.12.2013

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym dowódcą GROM, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: Bronisław Komorowski mianował na stanowisko Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lecha Majewskiego (na zdj.), który funkcję obejmie 1 stycznia 2014 roku. Jak pan ocenia ten wybór? Gen. Majewski jest w stanie ulepszyć polskie wojsko?

Gen. Roman Polko: Widziałem innych, lepszych kandydatów na to stanowisko. Nie jestem głównym kadrowym Sił Zbrojnych, ale gen. Majewski to nie jest człowiek, który ma charyzmę i zaufanie. On w mojej ocenie jest sztabowcem, nie ma dynamiki, która pozwoliłaby zajmować się czymś takim, jak dowodzenie operacyjne. Poznamy po owocach, jakim on będzie dowódcą. Jednak ma on już 61 lat, wiele lat służy. Mało miał do czynienia z sytuacjami trudnymi, zazwyczaj zajmował stanowiska sztabowe. Być może teraz chce się sprawdzić.

Co z tego może wyjść?

Spodziewam się, że skończy się na tym, że gen. Majewski będzie organizował niekończące się odprawy i męczył podwładnych, a nie działał dynamicznie.

Mówił pan, że byli lepsi...

Na tym stanowisku widziałbym kogoś dynamicznego, kto ma doświadczenie polowe, kto żołnierskiej kuchni naprawdę posmakował. Gen. Majewski takim człowiekiem nie jest. A przecież mamy wielu dowódców, którzy sprawdzili się w Iraku i Afganistanie. Sądzę, że nie byłoby ciężko takich ludzi znaleźć. Każdy z nich były w stanie dobrze zorganizować to dowództwo.

Po katastrofie smoleńskiej gen. Majewski był wiele razy bohaterem, na ogół negatywnym, doniesień medialnych. Czytaliśmy, że miał zakazać bronienia gen. Andrzeja Błasika, że miał za plecami gen. Franciszka Gągora zmniejszać budżet Sił Powietrznych. Czy to nie dyskwalifikuje Majewskiego jako żołnierza?

Nie wchodziłbym w te sprawy, nie chcę ich komentować. W mojej ocenie największą wadą gen. Majewskiego jest to, że on niczego nie zdziałał. On był, jest i egzystował. Jego nie stać nawet na jakieś poważne dworskie gry, dynamiczne działania, śmiałe i odważne. On jest człowiekiem nijakim. Miałem nieprzyjemność uczestniczenia w odprawie, którą prowadził gen. Majewski, gdy wprowadzaliśmy w Polsce F-16. Byłem obecny na spotkaniu ws. tej uroczystości. Zdumiało mnie wtedy, jak gen. Majewski potrafił rozwlekać zupełnie nieistotne detale. Nieistotne również z punktu widzenia uroczystości, którą omawialiśmy. Te problemy, które on poruszał, należało rozwiązać na poziomie sierżanta, a nie generała. To jest uderzające. On jest dworakiem, sztabowcem, człowiekiem bez charyzmy. Znów powtórzę, że mamy bardzo dużo lepszych kandydatów. Daleko sięgać nie trzeba.

Pana krytyczną ocenę podzielają inni wojskowi? Co oni mówią gen. Majewskim?

W środowisku wojskowym jest on oceniany podobnie. Na forach internetowych pojawiają się już komentarze dotyczące nominacji dla gen. Majewskiego. Pojawiają się w nich wyrazy współczucia, żalu, smutku. To człowiek bez osobowości, bez twarzy. Nie wiadomo, w jaki sposób on doszedł do tak wysokiego stopnia. Jednak doszedł już bardzo wysoko. A tu jeszcze taki awans. Nie rozumiem tego.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook