Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Barbarzyńców nie pokonamy szlachetną walką

09.04.2014

Rozmowa z gen. Romanem Polko, byłym dowódcą GROM, byłym wiceszefem BBN.

Stefczyk.info: rozpoczęła się czterodniowa misja, w ramach której rosyjsko-białoruski samolot zwiadowczy będzie latał nad Polską i robił zdjęcia. W obecnej sytuacji wydaje się, że to wątpliwa inicjatywa. Jak pan ocenia taki pomysł?

Gen. Roman Polko: Rosja łamie wszelkie zasady działania, wywołała wojnę z Ukrainą za pomocą służb i sił specjalnych, a także V. kolumny uruchomionej na Ukrainie. Tymczasem my postępujemy nadal jak szlachetny rycerz, mówiąc, że coś się dzieje, a my reagujemy, ale nie będziemy reagować ostrzej, żeby nie zaogniać relacji z Rosją. Sytuacja jednak nie jest normalna, a tego typu działania Polski są co najmniej dziwne. My szlachetnie kierujemy się wszelkimi umowami, jakby druga strona postępowała w podobny sposób. Jednak druga strona tego nie czyni.

Jakie kroki powinniśmy w takim razie podjąć?

Powinniśmy zawiesić wszelkie kontakty z Rosją i wprowadzić takie sankcje, żeby naprawdę Putin to odczuł, żeby nie mógł jedynie drwić z sankcji Zachodu. Reakcja Zachodu na razie sprowadza się do potoku słów, nie widać żadnych działań.

MON w sprawie lotów zwiadowczych odpiera zarzuty, uznając, że nie był w stanie nic zrobić, ponieważ loty nad Polską to rewizyta, która wynika ze wcześniejszych zobowiązań.

To jest właśnie ta postawa, o której mówiłem. Można załamać ręce, gdy widzi się tą atmosferę niemocy. Można zrobić wszystko, można zerwać współpracę z Rosją, tylko trzeba chcieć i działać, trzeba pokazać, że potrafimy być stanowczy, że umiemy żądać, że nie pozwolimy się traktować przedmiotowo. Tymczasem sytuacja wygląda tak, że w dalszym ciągu to Putin dyktuje warunki, a my jak te sierotki się plączemy, mówiąc, że przecież nie możemy, że coś byłoby nieładne itd. „Szlachetny rycerz, zakuta pała” - to przychodzi na myśl, gdy obserwuje się to, co ma miejsce w Polsce. Czasem trzeba się walnąć w pancerz na głowie i zacząć działać elastycznie. Barbarzyńców nie pokonamy szlachetną walką.

Tylko jak?

Trzeba, jak mówił jeden z byłych szefów NATO, przyjąć ich taktykę. Oni narzucili takie reguły gry: miękkość w formie, twardość w treści. Więc i my powinniśmy wymyślać preteksty w każdej sprawie, żeby Rosjanie nie mogli dyktować nam warunków, żeby nie mogli nam grać wciąż na nosie.

Ale co Polska może zrobić? Nie jesteśmy za słabi na własną grę wobec Rosji?

W sposób odpowiedni powinno działać całe NATO, a nie sama Polska. My powinniśmy wymuszać odpowiednie działanie sojuszy, których jesteśmy członkami, a nie działać samodzielnie, w odosobnieniu. Polska, jako taka, jest zbyt słaba, by mieć siłę oddziaływania. Jeśli jednak NATO zacznie działać odpowiednio, Putin nie będzie miał wiele do powiedzenia.

Czyli Pakt w pana ocenie jest w stanie dziś zatrzymać Putina?

NATO dawno mogłoby zatrzymać Rosję. Sami Ukraińcy mogliby zrobić wiele więcej, by zatrzymać Putina. To, co tam się dzieje, również budzi spore kontrowersje. Jak można nie chronić budynków publicznych, skoro wiadomo, że będą atakowane? Aż tak wielka jest niemoc władz? NATO skupia się na mówieniu, ale działań jest niewiele.

Jak to, przecież były zakazy wjazdu, sankcje, zawieszenie współpracy wojskowej?

Jedyne, co de facto, zrobiono to było wprowadzenie zakazów wjazdu dla iluś tam osób. Wysłano parę samolotów do Europy Środkowej, jakieś lotnisko uruchomiono. Tymczasem prawdziwe działanie powinno być odpowiedzią na działania rosyjskie. Skoro Putin gromadzi potężne siły na granicy z Ukrainą i mówi, że nic się nie dzieje, to NATO powinno szybko zabezpieczyć Łotwę i Estonię. Tam powinno się zgromadzić odpowiednio duże siły Paktu, by nikomu nawet nie wpadła do głowy myśl, by tam pojawili się jacyś „partyzanci”, czy „kosmici”.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook