Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Polko: Armię trzeba zbudować na nowo

17.03.2017

"Zmiany są rzeczywiście drastyczne. Oznaczają konieczność budowy polskiej armii na nowo." - mówi o rotacjach w kadrze dowództwa wojska polskiego generał Roman Polko.


"Generałowie i pułkownicy, którzy opuszczają dziś armię, to oficerowie szkoleni nie w Moskwie, ale w strukturach NATO. Ludzie, którzy swoje doświadczenie zdobywali na misjach wojskowych, narażali życie podczas wojny w byłej Jugosławii, w Afganistanie, w Iraku. Ich odejście z armii jest dla tej armii niekorzystne. Dziwi mnie działanie MON, bo początek kadencji ministra Antoniego Macierewicza był bardzo dobry, na przykład wstrzymano odejścia z wojska doświadczonych szeregowych i podoficerów. Niestety, ostatnie działania, skala odejść najwyższej kadry dowódczej muszą niepokoić. Podważają też naszą wiarygodność w NATO, bo odchodzący generałowie byli przez lata w strukturach Sojuszu, czystka w armii jest dla NATO niezrozumiała" -- mówi b. dowódca Grom w rozmowie z "Super Expressem".

Generał broni natomiast pomysłu utworzenia  Wojsk Obrony Terytorialnej, które uznaje za dobre posunięcie.
"Od lat dziewięćdziesiątych w wojsku polskim obowiązywała doktryna mówiąca o wspieraniu przede wszystkim potencjału defensywnego. Stąd tak mocna rozbudowa kawalerii powietrznej. Dziś, gdy widzimy, jak toczone są obecnie wojny, należy to podejście nieco zmodyfikować - konieczne jest zarówno wsparcie potencjału defensywnego, Wojska Obrony Terytorialnej, jak i wzmocnienie wojsk specjalnych, oraz przeciwdziałanie cyberatakom"

-- tłumaczy. Wracają c do zmian kadrowych w armiii Polko - mówi natomiast: " Po raz pierwszy od czasu II wojny światowej mamy do czynienia z armią złożoną nie z teoretyków, ale z ludzi, którzy uczestniczyli w autentycznych misjach bojowych. I głęboko wierzę w to, że ludzie ci nie będą milczeć, że będą mieli odwagę przeciwstawić się negatywnym działaniom niszczącym polską armię."

Jego zdaniem prezydent Andrzej Duda powinien zatrudnić odchodzących ze służby generałów. > W otoczeniu prezydenta brakuje ludzi mających strategiczne spojrzenie na polską armię i bezpieczeństwo. Jednocześnie doświadczenie takich ludzi, jak choćby generał Gut, powinno być wykorzystane. Liczę na to, że prezydent Andrzej Duda, zwierzchnik sił zbrojnych, skorzysta ze swoich uprawnień i możliwości i skorzysta z doświadczenia oficerów, którzy zostali zmuszeni do odejścia ze służby. To istotne także w kontekście naszej współpracy w ramach Paktu Północnoatlantyckiego -- podkreśla.

ansa/ SE

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook