Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Nowek: zmagania służb będą ostrzejsze

13.03.2014

Rozmowa z gen. Zbigniewem Nowkiem, byłym szefem UOP oraz byłym szefem Agencji Wywiadu.

Stefczyk.info: Media informują, że ABW zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o współpracę z obcym wywiadem. Jeden z nich miał zostać pozyskany i opłacany przez WSI. Służby liczyły, że pozyskały cenne źródło informacji o służbach na Białorusi. Obecnie okazało się, że mężczyzna jednak działał na rzecz obcego państwa. Jak oceniać takie doniesienia mediów?

Gen. Zbigniew Nowek: Przede wszystkim należy zaznaczyć, że sytuacją nienormalną jest, że o takich wydarzeniach dowiadujemy się nie z oficjalnego komunikatu ABW, ale z przecieków medialnych. W sprawie tak wrażliwej to nie powinno mieć miejsca. Jeśli informacje medialne, które pan przytoczył, są prawdziwe, to mamy kolejny argument dotyczący profesjonalizmu WSI. To kompromituje medialną nagonkę mówiącą, jaką krzywdę wyrządzono rozwiązując WSI. To kolejny, drobny element pokazujący, że te służby były zupełnie niewydolne. Nie wiadomo de facto, czego mielibyśmy żałować...

Czy wiadomość o tych zatrzymaniach ma związek z sytuacją na Ukrainie?

Z wiadomości publicznych wynika, że zatrzymani aktywnie rozpracowywali jednostki wojskowe. Sądzę, że byli zainteresowani sprawdzaniem, czy deklaracje rządu polskiego są zgodne z prawdą, czy następują dyslokację jednostek na Wschodnią granicę. Widocznie działalność tych ludzi była tak nachalna, że ABW musiała to działanie przerwać.

Służby wiedziały o ich działalności i tolerowały do teraz?

To możliwe. Rzadko się zdarza, by służby podejmowały takie decyzje ad hoc. Przecież szpiegów zatrzymuje się, by wytoczyć im proces, więc trzeba zebrać odpowiednie dowody. Na ile skrupulatnie oni zostali rozpracowani odpowie nam sąd, rozpatrując wniosek o areszt.

W związku z sytuacją na Ukrainie czeka nas zaostrzenie wojny wywiadów?

Sądzę, że zmagania służb będą ostrzejsze. Znów bowiem okazuje się, że nie media, nie tylko doradcy jawni, nie tylko politycy, ale służby powinny pełnić główną rolę gwaranta bezpieczeństwa. A warto przypomnieć, że w ostatnich latach budżety służb zostały zamrożone, lub wręcz obniżone, jak w przypadku Agencji Wywiadu. To są rzeczy bez precedensu. Administracja w ministerstwach i urzędach się powiększa, natomiast służby, służące bezpieczeństwu, nie mają pieniędzy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook