Jedynie prawda jest ciekawa

Gen. Nowek: zmagania służb będą ostrzejsze

13.03.2014

Rozmowa z gen. Zbigniewem Nowkiem, byłym szefem UOP oraz byłym szefem Agencji Wywiadu.

Stefczyk.info: Media informują, że ABW zatrzymała dwóch mężczyzn podejrzanych o współpracę z obcym wywiadem. Jeden z nich miał zostać pozyskany i opłacany przez WSI. Służby liczyły, że pozyskały cenne źródło informacji o służbach na Białorusi. Obecnie okazało się, że mężczyzna jednak działał na rzecz obcego państwa. Jak oceniać takie doniesienia mediów?

Gen. Zbigniew Nowek: Przede wszystkim należy zaznaczyć, że sytuacją nienormalną jest, że o takich wydarzeniach dowiadujemy się nie z oficjalnego komunikatu ABW, ale z przecieków medialnych. W sprawie tak wrażliwej to nie powinno mieć miejsca. Jeśli informacje medialne, które pan przytoczył, są prawdziwe, to mamy kolejny argument dotyczący profesjonalizmu WSI. To kompromituje medialną nagonkę mówiącą, jaką krzywdę wyrządzono rozwiązując WSI. To kolejny, drobny element pokazujący, że te służby były zupełnie niewydolne. Nie wiadomo de facto, czego mielibyśmy żałować...

Czy wiadomość o tych zatrzymaniach ma związek z sytuacją na Ukrainie?

Z wiadomości publicznych wynika, że zatrzymani aktywnie rozpracowywali jednostki wojskowe. Sądzę, że byli zainteresowani sprawdzaniem, czy deklaracje rządu polskiego są zgodne z prawdą, czy następują dyslokację jednostek na Wschodnią granicę. Widocznie działalność tych ludzi była tak nachalna, że ABW musiała to działanie przerwać.

Służby wiedziały o ich działalności i tolerowały do teraz?

To możliwe. Rzadko się zdarza, by służby podejmowały takie decyzje ad hoc. Przecież szpiegów zatrzymuje się, by wytoczyć im proces, więc trzeba zebrać odpowiednie dowody. Na ile skrupulatnie oni zostali rozpracowani odpowie nam sąd, rozpatrując wniosek o areszt.

W związku z sytuacją na Ukrainie czeka nas zaostrzenie wojny wywiadów?

Sądzę, że zmagania służb będą ostrzejsze. Znów bowiem okazuje się, że nie media, nie tylko doradcy jawni, nie tylko politycy, ale służby powinny pełnić główną rolę gwaranta bezpieczeństwa. A warto przypomnieć, że w ostatnich latach budżety służb zostały zamrożone, lub wręcz obniżone, jak w przypadku Agencji Wywiadu. To są rzeczy bez precedensu. Administracja w ministerstwach i urzędach się powiększa, natomiast służby, służące bezpieczeństwu, nie mają pieniędzy.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook