Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Nowek: Zarzuty wobec SKW trzeba wyjaśnić

06.12.2013

Rozmowa z gen. Zbigniewem Nowkiem, byłym szefem UOP oraz Agencji Wywiadu.

Stefczyk.info: Gen. Waldemar Skrzypczak w wywiadzie dla tygodnika "Polityka" rzucił cień poważnych podejrzeń na SKW. Mówił, że służba prowadziła nielegalny lobbing, że trwa tam proceder przemycania alkoholu, że funkcjonariusze wykorzystują służbowe mieszkania do prywatnych ceklów. Wskazał również, że służby wymknęły się spod kontroli. Co po wywiadzie, w którym pojawiają się tak poważne słowa, powinno się stać?

Gen. Zbigniew Nowek: Jedynym uprawnionym organem, który może zająć się weryfikacją tych wiadomości i ich zbadaniem, jest sejmowa komisja ds. służb. Wydaje się, że gdy w ustach byłego wiceministra pojawiają się tak ciężkie zarzuty, komisja nie ma wyjścia. Ona musi się tym zająć. Jeśli służbę oskarża się o przestępstwa, to nic innego nie pozostaje niż sprawdzenie z czym mamy do czynienia. Komisja, również po to, by przywrócić swoją wiarygodność, znów powinna być kierowana przez przedstawiciela opozycji. Tak było w poprzednich kadencjach. Należy powrócić do tej dobrej zasady. Obecnie szefową komisji jest poseł PO Elżbieta Radziszewska, która przy opiniowaniu odwołania szefa służby nie wzywa osoby odwoływanej na posiedzenie. I to pomimo formułowania takich żądań. Ta komisja zmienia się w farsę.

Należy więc powołać nowe ciało? Tak sugeruje rząd, proponując nowe mechanizmy kontroli nad służbami

Rzeczywiście słyszymy o nowych pomysłach. Natomiast w moim odczuciu należy przede wszystkim wykorzystywać to, co już jest. Może więc poprawmy to, co mamy. Wtedy zobaczymy, czy to będzie działać. Być może należy wprowadzić zmiany w uprawnieniach komisji...

Jakie?

Oczywistym postulatem wydaje się zmiana, która sprawiłaby, że za wprowadzenie w błąd komisji groziłaby odpowiedzialność. Oficer służby, który wprowadza w błąd komisję, powinien być zagrożony karą pozbawienia wolności. Oczywiście to nie powinna być permanentna komisja śledcza. Każdy kto przychodzi, nie może być ciągle podejrzanym. To uwłacza godności osób dobrze wypełniających swe funkcje. Jednak musi być jasne, że świadome oszustwo, podanie nieprawdziwych danych, fałszowanie ich powinno rodzić odpowiedzialność.

To, co dzieje się wokół gen. Skrzypczaka i SKW, rzutuje na projekt modernizacji wojska? Bez wyjaśnienia sprawy wzajemnych zarzutów na linii Skrzypczak-SKW możemy być pewni, że pieniądze na wojsko zostaną bezpiecznie wydane?

Mówiłem wielokrotnie, że jeśli jest konflikt między najważniejszym wiceministrem a szefem służby, to premier powinien zarządzić kontrolę wewnętrzną i sprawdzić, kto ma rację. Ten, który racji nie ma, powinien zostać zdymisjonowany. Tymczasem szef rządu najpierw zdymisjonował szefa SKW, potem odszedł wiceminister Skrzypczak. Sądzę, że nikt nie wie o co tak w ogóle chodzi. To pokazuje na kompletny bałagan w MON.

Rozmawiał Nal
[Fot. www.skrzypczak.blog.interia.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook