Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Nowek: Zachód chce mieć święty spokój

14.04.2014

Rozmowa z byłym szefem UOP, byłym szefem Agencji Wywiadu gen. Zbigniewem Nowkiem.

Stefczyk.info: Na wschodniej Ukrainie trwają akcje „prorosyjskich separatystów”, którzy zajmują kolejne budynki publiczne i domagają się spełnienia prorosyjskich postulatów. Czy mamy do czynienia z akcją państwa rosyjskiego?

Gen. Zbigniew Nowek: Trzeba jasno powiedzieć, że nie mamy do czynienia z żadną akcją separatystów. To doskonale przygotowana akcja rosyjskich służb specjalnych. Warto pamiętać, że Ukraina jak wszystkie kraje postsowieckie bardzo radykalnie kontrolowała dostęp do broni. A gdy spojrzy się na tych napastników, można zobaczyć, że oni mają ze sobą broń automatyczną. To nie są jakieś „pepesze” od dziadka z partyzantki, ale najnowsze kałasznikowy, kamizelki kuloodporne.

Rosyjscy politycy przekonywali, że takie sprzęty są dostępne w sklepie...

To nie jest sprzęt, który na co dzień można kupić. Być może pojedynczą sztukę kamizelki kuloodpornej można kupić, ale taki zakup w większej ilości już zwróciłby uwagę odpowiednich służb. Trzon tych oddziałów stanowią Rosjanie lub Ukraińcy z pochodzenia, ale przysłani z Rosji.

Takich ludzi powinno być łatwo zdemaskować.

Pamiętajmy, że przy bliskiej współpracy z Rosją, jaka miała miejsce za prezydentury Wiktora Janukowycza, ci „separatyści” mogą nawet posiadać ukraińskie dokumenty. Do takich działań, jako do scenariusza alternatywnego, strona rosyjska zapewne przygotowywała się od dawna. Dokumenty nie są więc wyznacznikiem narodowości. Sądząc po uzbrojeniu, zachowaniu widać, że te oddziały składają się z zawodowców. Widać, że to nie jest sytuacja, jak na Majdanie.

O jakich różnicach pan mówi?

Tam ludzie najpierw mieli kamienie, potem rozbroili jakiś posterunek milicji, skąd wzięto pojedyncze sztuki broni. Tu natomiast mamy do czynienia z profesjonalnie przygotowanymi oddziałami, które z pewnością przyjmują miejscowych ochotników – to im pozwala się maskować w tłumie. Być może właśnie pochodzenie trzonu tych oddziałów sprawia, że reakcja nowych władz Ukrainy jest powściągliwa. One wiedzą, że będą miały do czynienia z zawodowcami, że to nie są amatorzy, którzy ulękną się szturmu. Władze w Kijowie wiedzą, że podczas szturmu będą ofiary.

To, co obserwujemy na Ukrainie, odbiega od typowych działań agresywnych, również od tego, co działo się w Gruzji. Czy Zachód jest przygotowany na rosyjskie działania takie jak na Ukrainie?

Niestety mamy sytuację bardzo podobną do roku 1938. Zachód chce mieć święty spokój. W imię dobrobytu, rozwoju gospodarki, najważniejszy dla Zachodu jest handel. Polska niestety zaniedbała przez ostatnie lata obserwowania tego, co się dzieje, zaniechała ostrzegania o niebezpieczeństwie, jakie nam grozi. To sprawiło, że nikt nie mówił o zagrożeniu. A obecnie wielu, w imię biznesów, rozwoju własnych fortun, stara się bagatelizować sytuację.

Dlaczego tak się dzieje?

Mamy ogromne proputinowskiej lobby choćby w Niemczech. Nie pamiętam drugiej takiej sytuacji, że odchodzący z polityki były kanclerz Niemiec przechodzi bezpośrednio do firmy zagranicznej. A tak stało się z Gerhardem Schroederem. Widać, że politycy zachodni się gubią.

A nasi?

Nasi też. Przecież od lat prowadzą prorosyjską politykę, bez wzajemności zresztą. Godziliśmy się na wszystko, nie poruszaliśmy żadnych trudnych tematów. Oddaliśmy śledztwo smoleńskie w całości, choć wiadomo było, że spowoduje to ogromne problemy.

Obecnie rządzący mówią innym językiem.

To przejście, z polityki ugodowej do języka agresji, też nas odróżnia od całej Europy. Wolałbym, żeby takie ostre dyskusje toczyły się w gabinecie Kanclerz Merkel, czy Gabinecie Owalnym Obamy, a nie w mediach. To w rozmowach politycznych powinny być prezentowane twarde postulaty, a nie na konferencjach. Jedynym efektem takich działań jest embargo na polską wieprzowinę, teraz również na mleko. To zapewne będzie się rozszerzało. Jesteśmy jedynym krajem z Europy, który postępuje w takich sposób.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 2. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 3. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

 4. 1270komorkajajowaq 12.02.2018

  Oto nowy wspaniały świat – Będą hodować ludzi w próbówkach? Pierwsze próby miały już miejsce!

  Eugenika wkracza w nowy etap. Sztaby naukowców na całym świecie pracują nad stworzeniem „nowego człowieka”

 5. 1270michnik01 08.02.2018

  Takich słów Adama Michnika o Holokauście nikt się nie spodziewał! Czy je jeszcze pamięta? Trafna diagnoza redaktora „Wyborczej”

  Nie jest winą Polaków, że na polskiej ziemi był Holokaust - mówił Adam Michnik

 6. 1270niemcyikacapy 06.02.2018

  Wina ofiar

  Burza wokół ustawy o IPN po raz kolejny wywołała we mnie refleksję dotyczącą traktowania dziejów własnego kraju zarówno przez zwykłych Polaków, jak i tak zwanych luminarzy nauki czy też, pożal się Boże, elity polityczne.

 7. 1270raszizma 05.02.2018

  Witamy w krainie absurdu. Dziennikarz został oskarżony o rasizm, bo molestował tylko białe kobiety

  Uważaj kogo molestujesz, bo przyprawią ci łatkę ksenofoba – kampania #metoo chyba osiągnęła właśnie punkt krytyczny

 8. israel231012018 02.02.2018

  Premier Izraela: Hitler nie chciał mordować Żydów

  Hitler wcale nie chciał mordować Żydów - to nie wyznania leśnych komediantów-neonazistów, świętujących kolejną rocznicę urodzin swojego wodza, czy nawet działaczy niemieckiej partii NPD

CS152fotMIni

Czas Stefczyka 152/2018

PDF (5,75 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook