Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Nowek: Wyjaśnić rządową aferę

08.07.2014

Rozmowa z byłym szefem UOP, i Agencji Wywiadu gen. Zbigniewem Nowkiem.

Stefczyk.info: Media żyją kolejną aferą taśmową, skupiając się na podsłuchanej rozmowie Romana Giertycha, Piotra Nisztora i Jana Pińskiego. Można by sądzić, że ten wątek jest równie ważny, co poprzednie rozmowy dotyczące ludzi władzy. Tak rzeczywiście jest?

Gen. Zbigniew Nowek: Jest sprawą oczywistą, że tych rozmów nie można przyrównać. Waga rozmów Romana Giertycha, byłego polityka, jest znacznie niższa, ma inny wymiar niż rozmowy członków elity rządzącej. Nie wyobrażam sobie, by nagrania i treść rozmów ludzi władzy pozostały bez wyjaśnień. Tak istotne nagrania nie mogą pozostać bez wyjaśnienia. Trzeba naświetlić cały mechanizm, który miał miejsce. Taśmy mogą być przecież elementem szantażu i nacisku na konkretnych polityków, członków rządu czy inne osoby, których dotyczą nagrania. A jak wiemy z ostatnich nagrań szantażowanie w chwili obecnej to dla niektórych rzecz normalna i dobry pomysł na uzyskiwanie pieniędzy.

Jak powinna być wyjaśniana ta sprawa? Czy ekipa rządząca w obecnym składzie jest w stanie tego dokonać?

W tej sprawie musi być zapewniona bezstronność wyjaśnień. Ten proces powinien się odbywać w atmosferze możliwie dużej jawności. Obecnie wydaję mi się, że można dać czas prokuraturze na wyjaśnienie tej sprawy. Jednak jeśli ona sobie nie poradzi, to koniecznością stanie się powołanie komisji śledczej.

Co z ministrem Sienkiewiczem i faktem, że to on dziś odpowiada za nadzór nad służbami? Nawet PSL wzywa, by premier osobiście zajął się w tej sytuacji służbami...

O tym będzie decydował tylko i wyłącznie premier Tusk. To premier, nawet nie nadzorując bezpośrednio służb, nie jest w stanie zdjąć z siebie odpowiedzialności, którą nakładają na niego ustawy. Zgodnie z prawem to Prezes Rady Ministrów jest przełożonym służb. Część polityków myli się, ponieważ z ustawy o ABW i AW jasno wynika, że premier odpowiada za służby. Czy on te uprawnienia deleguje, czy też nie, to nie ma znaczenia. To on ponosi odpowiedzialność za działalność służb.

Czyli to na premierze ciąży odpowiedzialność za wyjaśnienie sprawy?

Tak, to jest oczywiste. Sytuację zmienią dopiero zapowiedziane ustawy, które obecnie znajdują się w Sejmie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook