Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Nowek: wojna wywiadów trwa

19.02.2013

Rozmowa z generałem Zbigniewem Nowkiem, byłym szefem UOP oraz AW.

Stefczyk.info: Szef niemieckiego kontrwywiadu wojskowego powiedział, że największe problemy jego formacji sprawiają wywiady rosyjski i chiński. Czy one są obecne i u nas?

Gen. Zbigniew Nowek: Wszystkie dotychczasowe doświadczenia pokazują, że zarówno wywiad rosyjski, jak i chiński działa w Polsce. Chiny chcą być mocarstwem globalnym, Rosja jest krajem sąsiadującym z nami. Działania ich wywiadów w Polsce są więc w pewnym sensie zrozumiałe. To naturalne, że te kraje interesują się tym, co dzieje się w naszym kraju. Chiny ostatnio interesują się obszarami, które uznają za strategiczne dla realizowania własnych interesów. To jest dziś m.in. przejmowanie produkcji zbrojeniowej. Jeśli chodzi o sprawy wojskowe to jest dla chińskiego wywiadu obecnie najbardziej interesujące.

Często słyszymy, że polskie służby nie miały sukcesów w zwalczaniu szpiegów, szczególnie na kierunku wschodnim...

Nie mogę się zgodzić z tą opinią. Był taki okres, lata 1997-2001, w którym w ciągu czterech lat dwunastu rosyjskich dyplomatów uzyskało status persona non grata, trzech pułkowników WSI zostało aresztowanych i skazanych za szpiegostwo. Wprowadzono wtedy bardzo wysokie standardy dotyczące ochrony informacji niejawnych. To było konieczne ze względu na wejście Polski do NATO, wprowadzono nowe sposoby łączności. Urząd Ochrony Państwa był wtedy skuteczny i wywiązywał się z zadań dotyczących zwalczania obcych służb w Polsce. Statystyki, które przytaczam, dotyczą jedynie ujawnionych przypadków. A są jeszcze przecież inne przypadki, jest bardzo dużo materiałów, które pozostaną tajne. UOP w tych latach działał dobrze.

Co się działo w następnych latach?

Po tamtym okresie mieliśmy jeszcze zatrzymanie przez Agencję Wywiadu oficera białoruskiego wywiadu, który szpiegował przeciwko Polsce. Co ważne, on to robił jedynie poza Polską. To było ważne zatrzymanie, ponieważ doszło do niego na terenie innego kraju. To się udało dzięki współpracy ze służbami litewskimi. Wszystkie inne zatrzymania w takich sprawach odbyły się na terenie naszego państwa. Również ABW udało się aresztować szpiega pod Włocławkiem. Natomiast rzeczywiście, ostatnio liczba zatrzymań spadła. Przypadki aresztowania szpiegów są znikome. Szczególnie w stosunku do zagrożeń, nakreślonych przez samą ABW w jej raporcie. Również cała sfera działalności kontrwywiadowczej w wojsku jest nieskuteczna.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook