Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Nowek: wojna wywiadów trwa

19.02.2013

Rozmowa z generałem Zbigniewem Nowkiem, byłym szefem UOP oraz AW.

Stefczyk.info: Szef niemieckiego kontrwywiadu wojskowego powiedział, że największe problemy jego formacji sprawiają wywiady rosyjski i chiński. Czy one są obecne i u nas?

Gen. Zbigniew Nowek: Wszystkie dotychczasowe doświadczenia pokazują, że zarówno wywiad rosyjski, jak i chiński działa w Polsce. Chiny chcą być mocarstwem globalnym, Rosja jest krajem sąsiadującym z nami. Działania ich wywiadów w Polsce są więc w pewnym sensie zrozumiałe. To naturalne, że te kraje interesują się tym, co dzieje się w naszym kraju. Chiny ostatnio interesują się obszarami, które uznają za strategiczne dla realizowania własnych interesów. To jest dziś m.in. przejmowanie produkcji zbrojeniowej. Jeśli chodzi o sprawy wojskowe to jest dla chińskiego wywiadu obecnie najbardziej interesujące.

Często słyszymy, że polskie służby nie miały sukcesów w zwalczaniu szpiegów, szczególnie na kierunku wschodnim...

Nie mogę się zgodzić z tą opinią. Był taki okres, lata 1997-2001, w którym w ciągu czterech lat dwunastu rosyjskich dyplomatów uzyskało status persona non grata, trzech pułkowników WSI zostało aresztowanych i skazanych za szpiegostwo. Wprowadzono wtedy bardzo wysokie standardy dotyczące ochrony informacji niejawnych. To było konieczne ze względu na wejście Polski do NATO, wprowadzono nowe sposoby łączności. Urząd Ochrony Państwa był wtedy skuteczny i wywiązywał się z zadań dotyczących zwalczania obcych służb w Polsce. Statystyki, które przytaczam, dotyczą jedynie ujawnionych przypadków. A są jeszcze przecież inne przypadki, jest bardzo dużo materiałów, które pozostaną tajne. UOP w tych latach działał dobrze.

Co się działo w następnych latach?

Po tamtym okresie mieliśmy jeszcze zatrzymanie przez Agencję Wywiadu oficera białoruskiego wywiadu, który szpiegował przeciwko Polsce. Co ważne, on to robił jedynie poza Polską. To było ważne zatrzymanie, ponieważ doszło do niego na terenie innego kraju. To się udało dzięki współpracy ze służbami litewskimi. Wszystkie inne zatrzymania w takich sprawach odbyły się na terenie naszego państwa. Również ABW udało się aresztować szpiega pod Włocławkiem. Natomiast rzeczywiście, ostatnio liczba zatrzymań spadła. Przypadki aresztowania szpiegów są znikome. Szczególnie w stosunku do zagrożeń, nakreślonych przez samą ABW w jej raporcie. Również cała sfera działalności kontrwywiadowczej w wojsku jest nieskuteczna.

Rozmawiał TK
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook