Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Nowek: Sytuacja wokół służb zagraża państwu

21.01.2013

O działaniach ABW wobec twórcy portalu Antykomor.pl oraz sytuacji w służbach portal Stefczyk.info rozmawia z gen. Zbigniewem Nowkiem, byłym szefem UOP oraz AW.

Stefczyk.info: W zeszłym tygodniu w Łodzi odbywał się proces apelacyjny Roberta Frycza, twórcy portalu satyrycznego Antykomor.pl. Sąd oddalił wyrok pierwszej instancji ws. zarzutu znieważenia głowy państwa i ukarał sądzonego za fałszowanie legitymacji studenckiej oraz podrobienie zwolnienia lekarskiego. W tej sprawie czynności prowadziła ABW. Czy to jest zadanie dla najważniejszej służby specjalnej w Polsce?

Gen. Zbigniew Nowek: Ja wyroków sądowych nie komentuję. Sprawy działań Agencji nie powinniśmy natomiast upraszczać. Bowiem ABW prowadzi czynności śledcze pod nadzorem prokuratury i na jej zlecenie. Jeśli jest zlecenie prokuratury, Agencja ma status podwładnego, który jest zobowiązany wykonać dane czynności. W tej sprawie oczywiście ABW nie powinna wykonywać czynności. Ta spraw była zbyt błaha. Otoczka polityczna jest dla Agencji niekorzystna. Sądzę jednak, że we wszystkich sprawach dotyczących działań służb podległych prokuraturze, mamy do czynienia z  przenoszeniem odpowiedzialności na wykonawców. Służby są chłopcem do bicia.

Dlaczego Pan tak mówi?

Pytania o to, dlaczego w omawianej sprawie działania prowadziła ABW, powinno się bowiem kierować nie do Agencji, ale prokuratora prowadzącego śledztwo czy nadzorującego tę sprawę. Oni powinni wytłumaczyć, dlaczego działania błahe, nie noszące znamion zagrożenia dla państwa i jego organów, zostały zlecone ABW. A jeśli ABW sama wszczęła postępowanie, dlaczego w ramach nadzoru ono nie zostało przeniesione do innego organu. Możliwe, że zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do Agencji i ona wszczęła czynności. Jednak wtedy działania powinny być przekazane do innej instytucji. Wszelkie czynności śledcze są prowadzone pod nadzorem prokuratury. I to prokuratura powinna wyjaśnić wszelkie wątpliwości w tej sprawie. Tu zachodzi sytuacja dość podobna do tej wokół CBA. W tej sprawie słyszymy krytykę metod przesłuchań, ale zapomina się, że wszelkie przesłuchania były prowadzone przy udziale prokuratora. Nie bardzo rozumiem więc, dlaczego zarzuty kieruje się do podwładnego a nie przełożonego. Przecież jeśli jest prokurator, to funkcjonariusze policji czy służb są jedynie wykonawcami, odgrywają rolę pomocniczą. Jeśli chcemy podchodzić rzetelnie do tych spraw, pytania należy kierować do tych, którzy kierują śledztwem.

Może prokuratorzy pośpiesznie korzystają z usług ABW...

Prokuratorom być może rzeczywiście brakuje przekonania, że tylko sprawy najważniejsze i najgroźniejsze powinny trafiać do ABW. W przeciwnym wypadku mamy sytuację, w której podkopywany jest autorytet ABW. Prokuratura w omawianej sprawie nie powinna pozwolić na prowadzenie działań przez służby.

Ostatnio w tygodniku "wSieci" napisał pan duży tekst o służbach i zmianach w tym obszarze. Co stan zawieszenia służb, zapowiedź reformy bez podania konkretów, odejście szefa ABW oznacza dla bezpieczeństwa narodowego Polski?

Najbardziej fatalną sytuacją dla oficerów służb specjalnych, którzy mają praktycznie całą dobę myśleć o bezpieczeństwie państwa, jest sytuacja, w której w niejasnych okolicznościach odchodzi szef służby. Trudno mi uwierzyć, że Krzysztof Bondaryk podał się do dymisji w ramach sprzeciwu wobec ustawy, której nawet warianty są nieznane. Można protestować przeciwko konkretnemu rozwiązaniu, można nie zgadzać się z konkretnym projektem ograniczenia kompetencji czy pozycji, ale nie słyszałem, żeby ktoś protestował przeciwko czemuś, czego nie ma. Ustawy o służbach nie ma, są jedynie mgliste założenia. Nie wiadomo, jak to będzie wyglądało, co zostanie przegłosowane, jakie rozwiązania zostaną zaproponowane w Sejmie. Fatalna dla służb jest również tymczasowość. Jeśli więc w ABW była rzeczywiście konieczność zwolnienia szefa, natychmiast powinien zostać powołany jego następca. Do komisji, kolegium i prezydenta powinien być jednocześnie kierowany wniosek o opinię decyzji i odwołaniu Bondaryka i powołaniu jego następcy. Dzięki temu ciągłość pracy w ABW byłaby zachowana. Zamiast okresu bezkrólewia i chaosu mielibyśmy natychmiast sytuację stabilną.

Teraz nie mamy?

Nie. Obecna sytuacja nie jest stabilna. Obecnie mamy p.o. szefa ABW. Żeby sytuacja była ustabilizowana to stanowisko powinna otrzymać osoba, która jest kandydatem na szefa Agencji. A powołanie kogoś, o kim od razu mówi się, że jest szefem przejściowym, powoduje nieustanne dyskusje wśród ludzi służb. Oni zastanawiają się i obawiają o to, jaka będzie ustawa, co się w niej znajdzie, skoro ich szef z jej powodu wolał odejść itd. Wszyscy rozglądają się, kto będzie nowym szefem, więc autorytet osoby piastującej stanowisko tymczasowego szefa służby, nie jest zbyt wysoki. To wszystko prowadzi wprost do osłabienia bezpieczeństwa kraju. Nikt nie zajmuje się ściganiem szpiegów, łapaniem terrorystów. Ludzie myślą raczej o tym, czy będą mieli gdzie pracować, czy ich pion nie zostanie zlikwidowany, czy może warto się przenieść do innej służby, czy może w ogóle zająć się czymś innym itd. Niestety to wprost wpływa na bezpieczeństwo państwa.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook