Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Nowek: Sytuacja wokół służb zagraża państwu

21.01.2013

O działaniach ABW wobec twórcy portalu Antykomor.pl oraz sytuacji w służbach portal Stefczyk.info rozmawia z gen. Zbigniewem Nowkiem, byłym szefem UOP oraz AW.

Stefczyk.info: W zeszłym tygodniu w Łodzi odbywał się proces apelacyjny Roberta Frycza, twórcy portalu satyrycznego Antykomor.pl. Sąd oddalił wyrok pierwszej instancji ws. zarzutu znieważenia głowy państwa i ukarał sądzonego za fałszowanie legitymacji studenckiej oraz podrobienie zwolnienia lekarskiego. W tej sprawie czynności prowadziła ABW. Czy to jest zadanie dla najważniejszej służby specjalnej w Polsce?

Gen. Zbigniew Nowek: Ja wyroków sądowych nie komentuję. Sprawy działań Agencji nie powinniśmy natomiast upraszczać. Bowiem ABW prowadzi czynności śledcze pod nadzorem prokuratury i na jej zlecenie. Jeśli jest zlecenie prokuratury, Agencja ma status podwładnego, który jest zobowiązany wykonać dane czynności. W tej sprawie oczywiście ABW nie powinna wykonywać czynności. Ta spraw była zbyt błaha. Otoczka polityczna jest dla Agencji niekorzystna. Sądzę jednak, że we wszystkich sprawach dotyczących działań służb podległych prokuraturze, mamy do czynienia z  przenoszeniem odpowiedzialności na wykonawców. Służby są chłopcem do bicia.

Dlaczego Pan tak mówi?

Pytania o to, dlaczego w omawianej sprawie działania prowadziła ABW, powinno się bowiem kierować nie do Agencji, ale prokuratora prowadzącego śledztwo czy nadzorującego tę sprawę. Oni powinni wytłumaczyć, dlaczego działania błahe, nie noszące znamion zagrożenia dla państwa i jego organów, zostały zlecone ABW. A jeśli ABW sama wszczęła postępowanie, dlaczego w ramach nadzoru ono nie zostało przeniesione do innego organu. Możliwe, że zawiadomienie w tej sprawie wpłynęło do Agencji i ona wszczęła czynności. Jednak wtedy działania powinny być przekazane do innej instytucji. Wszelkie czynności śledcze są prowadzone pod nadzorem prokuratury. I to prokuratura powinna wyjaśnić wszelkie wątpliwości w tej sprawie. Tu zachodzi sytuacja dość podobna do tej wokół CBA. W tej sprawie słyszymy krytykę metod przesłuchań, ale zapomina się, że wszelkie przesłuchania były prowadzone przy udziale prokuratora. Nie bardzo rozumiem więc, dlaczego zarzuty kieruje się do podwładnego a nie przełożonego. Przecież jeśli jest prokurator, to funkcjonariusze policji czy służb są jedynie wykonawcami, odgrywają rolę pomocniczą. Jeśli chcemy podchodzić rzetelnie do tych spraw, pytania należy kierować do tych, którzy kierują śledztwem.

Może prokuratorzy pośpiesznie korzystają z usług ABW...

Prokuratorom być może rzeczywiście brakuje przekonania, że tylko sprawy najważniejsze i najgroźniejsze powinny trafiać do ABW. W przeciwnym wypadku mamy sytuację, w której podkopywany jest autorytet ABW. Prokuratura w omawianej sprawie nie powinna pozwolić na prowadzenie działań przez służby.

Ostatnio w tygodniku "wSieci" napisał pan duży tekst o służbach i zmianach w tym obszarze. Co stan zawieszenia służb, zapowiedź reformy bez podania konkretów, odejście szefa ABW oznacza dla bezpieczeństwa narodowego Polski?

Najbardziej fatalną sytuacją dla oficerów służb specjalnych, którzy mają praktycznie całą dobę myśleć o bezpieczeństwie państwa, jest sytuacja, w której w niejasnych okolicznościach odchodzi szef służby. Trudno mi uwierzyć, że Krzysztof Bondaryk podał się do dymisji w ramach sprzeciwu wobec ustawy, której nawet warianty są nieznane. Można protestować przeciwko konkretnemu rozwiązaniu, można nie zgadzać się z konkretnym projektem ograniczenia kompetencji czy pozycji, ale nie słyszałem, żeby ktoś protestował przeciwko czemuś, czego nie ma. Ustawy o służbach nie ma, są jedynie mgliste założenia. Nie wiadomo, jak to będzie wyglądało, co zostanie przegłosowane, jakie rozwiązania zostaną zaproponowane w Sejmie. Fatalna dla służb jest również tymczasowość. Jeśli więc w ABW była rzeczywiście konieczność zwolnienia szefa, natychmiast powinien zostać powołany jego następca. Do komisji, kolegium i prezydenta powinien być jednocześnie kierowany wniosek o opinię decyzji i odwołaniu Bondaryka i powołaniu jego następcy. Dzięki temu ciągłość pracy w ABW byłaby zachowana. Zamiast okresu bezkrólewia i chaosu mielibyśmy natychmiast sytuację stabilną.

Teraz nie mamy?

Nie. Obecna sytuacja nie jest stabilna. Obecnie mamy p.o. szefa ABW. Żeby sytuacja była ustabilizowana to stanowisko powinna otrzymać osoba, która jest kandydatem na szefa Agencji. A powołanie kogoś, o kim od razu mówi się, że jest szefem przejściowym, powoduje nieustanne dyskusje wśród ludzi służb. Oni zastanawiają się i obawiają o to, jaka będzie ustawa, co się w niej znajdzie, skoro ich szef z jej powodu wolał odejść itd. Wszyscy rozglądają się, kto będzie nowym szefem, więc autorytet osoby piastującej stanowisko tymczasowego szefa służby, nie jest zbyt wysoki. To wszystko prowadzi wprost do osłabienia bezpieczeństwa kraju. Nikt nie zajmuje się ściganiem szpiegów, łapaniem terrorystów. Ludzie myślą raczej o tym, czy będą mieli gdzie pracować, czy ich pion nie zostanie zlikwidowany, czy może warto się przenieść do innej służby, czy może w ogóle zająć się czymś innym itd. Niestety to wprost wpływa na bezpieczeństwo państwa.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Grzegorz Michałowski]

Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook