Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Nowek: Rząd osłabia bezpieczeństwo Polski

22.11.2012

O ostatnich wydarzeniach związanych ze służbami portal Stefczyk.info rozmawia z byłym szefem UOP i Agencji Wywiadu gen. Zbigniewem Nowkiem.

Stefczyk.info: Jak Pan ocenia sprawę zamachowca zatrzymanego ostatnio przez ABW? Wiele osób ma wątpliwości, czy sprawa nie została zbytnio rozdmuchana...

Gen. Zbigniew Nowek: W mojej ocenie należy w tej sprawie odrzucić opinie skrajne. One się bowiem przyczyniają do lekceważenia zagrożeń wynikających z terroryzmu. Jeśli jakiś człowiek detonuje ładunki o wadze 200 kilogramów i ma pomysły, by działać przeciwko organom państwa, to jest on groźny. Jednak do całkowitej oceny skali sukcesu służb brakuje mi wiedzy o ilości ładunku wybuchowego, jaki znaleziono przy zatrzymanym. Sądzę jednak, że służby spisały się w tej sprawie, że działały sprawnie.

Wiele osób zaskoczył jeden z prokuratorów, który przy tej okazji apelował do polityków, by nie ograniczać kompetencji ABW. Może to świadczyć o złej sytuacji w służbach. Co się tam dzieje?

Mamy sytuację, w której rząd nie ma pomysłu na reformę służb. We wrześniu Donald Tusk mówił, że służby zostaną zreformowane, a za dwa miesiące szefowie MSW i MON podadzą założenia w tej sprawie. Obecnie szef rządu mówi, że założenia poznamy do końca grudnia. Pytam więc, po co reforma, która jest całkowicie nieprzemyślana, a na piśmie nie ma nawet jej założeń? Służby to bardzo delikatny instrument, w których zmiany powinny być raczej ewolucyjne, a nie rewolucyjne. Powinno się zacząć pracę nad reformą od ogłoszenia konkretnego pomysłu na poprawę skuteczności służb. Potem należy ten konkretny pomysł, projekt zmian, poddać konsultacjom z całą opozycją oraz ekspertami ds. służb. Nie wolno igrać z bezpieczeństwem państwa i robić kroków nieprzemyślanych. Wyszkolenie doświadczonego funkcjonariusza to kilkanaście lat pracy i szkolenia. Obecnie natomiast słyszymy, że będzie jakaś reforma, ale nie wiadomo jaka.

Jak wpływa to na działanie służb?


Funkcjonariusze zamiast myśleć o bezpieczeństwie państwa, zamiast myśleć o bezpieczeństwie Polaków, myślą o bezpieczeństwie swoich rodzin. I nie można ich za to potępić. Oni nie wiedzą, co będą robić za kilkanaście miesięcy. Zaczynają szukać bezpiecznej pracy. To już powoduje masowe odejścia ze służb, a będą kolejne. Nikt nie chce pracować w firmie, w której wciąż dochodzi do jakichś zmian, w których wciąż zapowiada się jakieś nowe reformy. Tymczasem my wciąż nie wiemy, czy służby zdaniem rządu są przydatne czy nieprzydatne. Niepokoi mnie, że rząd ogłasza jakieś zmiany, ale nie przedstawia szczegółów. Dywagacji medialnych w tak ważnej sprawie być nie może. Nie rozumiem również, dlaczego rząd motywuje zmiany w służbach sprawą Amber Gold. Przecież tam głównie zawiodły służby Ministerstwa Finansów oraz policja i prokuratura. Formacją, która doprowadziła do zakończenia działalności AG, była właśnie ABW. I tą instytucję, argumentując sprawą Amber Gold, rząd chce przebudować. I zabiera się za reformę w sposób szkodliwy. To budzi pytania.

Sprawa zamachu na Sejm i polityków zmobilizowała polskie instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo narodowe, polityków oraz media. W przypadku śledztwa smoleńskiego takiej mobilizacji nie widać.

Trzeba pytać rząd, dlaczego tak się dzieje. Ja nie wiem, dlaczego tak się dzieje. Dlaczego poważne badania dotyczące obecności materiałów wybuchowych są prowadzone dopiero po ponad dwóch latach od katastrofy smoleńskiej? Na jakiej podstawie komisja Millera orzekła, że na pokładzie tupolewa nie było ładunków wybuchowych, skoro nie miała do końca przekonania w tej sprawie prokuratura? Były uzasadnione podejrzenia w tej sprawie, skoro zarządzono badania w Smoleńsku. Dlaczego takie widać takie podejście do tej sprawy, nie wiem. Dlaczego doszło do zamiany ciała Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego, Anny Walentynowicz ważnych duchownych? Trudno mi odpowiedzieć, dlaczego doszło do tak skandalicznych zaniedbań.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook