Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Nowek: Prawda wyjdzie na jaw

22.07.2013

Rozmowa z gen. Zbigniewem Nowkiem, byłym szefem UOP i AW.

Stefczyk.info: Prokuratura umorzyła śledztwo ws. śmierci gen. Sławomira Petelickiego. Śledczy uznali, że targnął się on na życie ponieważ czuł się pomijany w życiu publicznym i miał problemy biznesowe. Jednak żona generała miała zeznać, że rodzinie niczego nie brakowało, a w mediach bywał często. Czy w Pana ocenie w tej sprawie wciąż jest coś do wyjaśnienia?

Gen. Zbigniew Nowek: Generał Sławomir Petelicki był bardzo dobrym oficerem służb specjalnych. Trudno mi sobie wyobrazić, by ktoś skłonił go, by przyniósł swój ulubiony pistolet do garażu. Dla mnie to jest jednym z argumentów, by mówić o samobójstwie. Dodatkowo, nie wydaje mi się, żeby dobrze wyszkolony oficer dał się komuś podejść i zaskoczyć. I to zaskoczyć w taki sposób, by Petelicki nie stawiał oporu. Tam musiałoby dojść do jakiegoś starcia. Nie ma również żadnych informacji o wcześniejszym włamaniu. Domyślam się, że Petelicki jak każdy oficer miał dobrze zabezpieczoną broń. Wydaje się mało możliwe, by ktoś wykradł Petelickiemu jego własny pistolet i go zabił. Wtedy przecież musiałoby dojść do włamania, co pozostawia ślady.

Czy tego typu motywacje, jakie podaje prokuratura są w Pana ocenie wiarygodne?

Nie znałem na tyle dobrze generała Petelickiego, by wypowiadać się na ten temat. Nie mam wiedzy i przesłanek, by to ocenić. Pamiętajmy, że czasami istnieją również wydarzenia czy sytuacje, o których nie musimy widzieć. Jednak prawda ma to do siebie, że wyjdzie na jaw. W tym przypadku też zapewne tak będzie.

Generała Petelickiego ktoś mógł zmusić, np. szantażem, do samobójstwa?

Nie wydaje mi się, by było to możliwe. To nie ten typ człowieka. Człowieka wyszkolonego i odpornego, szkolonego, by działać w stresie, nie można zmusić do takich działań.

W komentarzach również w tej sprawie powtarzały się opinie, że Polska nie wykorzystuje doświadczenia i potencjału ludzi służb. Czy warto o tym dyskutować?

O takiej refleksji mówi się zawsze. Rzeczywiście oficerowie z dużą wiedzą i doświadczeniem powinni być wykorzystywani, powinni czuć się potrzebni. Przecież jest wiele miejsc, w których oni by się przydali, mogliby pracować. I służyć doświadczeniem. Firmy zbrojeniowe, energetyczne - tam tacy ludzie są potrzebni. Tymczasem kierowani są tam ludzie bez doświadczenia, bez świadomości, czym jest interes narodowy. Im często zależy na pieniądzach, a potrzebni tam są ludzie myślący propaństwowo z dużym doświadczeniem. I tam właśnie ludzie z doświadczeniem w służbach by się przydali. I wszyscy o tym mówią, ale nie ma jednolitej polityki państwa, wszyscy są mądrzy, a nikt nic nie zrobił w tej sprawie.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!


Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook