Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Nowek: Nie eksperymentować ze służbami

11.10.2012

O zmianach w służbach specjalnych oraz wakatach w ABW portal Stefczyk.info rozmawia z gen. Zbigniewem Nowkiem, byłym szefem UOP oraz Agencji Wywiadu.

Stefczyk.info: "Rzeczpospolita" informuje, że do ABW zgłasza się coraz więcej chętnych. Służba przyjmuje ludzi na obecnych zasadach, choć premier Donald Tusk wskazywał niedawno, że służby w Polsce przejdą głęboką reformę. Agencja ma stać się bardziej formacją informacyjno-analityczną. Powstaje więc pytanie, czy ludzie przyjmowani obecnie do ABW w ogóle się przydadzą. Czy w Pana ocenie obecne przyjmowanie ludzi jest zasadne?

Gen. Zbigniew Nowek: Należy pamiętać, że w tej chwili z Agencji odchodzą masowo funkcjonariusze. To jest skutek rozchwiania systemu emerytalnego, który jest jedynym przywilejem tej służby. Przez zapowiedzi zmian w tym obszarze, odeszło już kilkaset osób. Uzupełnienie tych braków kadrowych mnie nie dziwi. Przecież ABW ma wciąż przed sobą bardzo poważne zadania. One dotyczą np. zagrożeń terrorystycznych. Trudno mi wyobrazić sobie, by formacja nie wykonywała obowiązków. Pamiętajmy również, że przyjęcie do Agencji jest długim i wieloetapowym procesem. Nie ma możliwości przyjęcia do formacji kogoś z dnia na dzień. Nie widzę tu żadnego skandalu.

Premier zapowiedział m.in. redukcję obszarów działania i możliwości działania Agencji. Słusznie?

Trudno mi sobie wyobrazić, byśmy mieli służbę zwalczającą terroryzm w Polsce, ale np. bez prawa do aresztowania. Trudno mi sobie wyobrazić sprawną akcję przeciwko organizacji terrorystycznej. Agencja ma prosić jakiś komisariat, by w środku nocy dokonał aresztowania zamachowców? To absurdalne. Takie zmiany mogą mieć negatywne konsekwencje.

Jest Pan przeciwnikiem zmian w kompetencjach ABW?

Można dyskutować o zakresie działań Agencji. Pytanie, czy ma mieć uprawnienia związane z narkotykami czy przestępstwami gospodarczymi, nie jest zamknięte. Jednak nie należy ruszać tych uprawnień, które dotyczą walki z terroryzmem. Gdy w Polsce będzie miał miejsce pierwszy zamach, na pewno usłyszymy pytanie, dlaczego ABW mu nie zapobiegła. Jeśli dojdzie do zmian w uprawnieniach Agencji ona nawet może mieć wiedzę, ale nie mieć czasu na działanie. Będzie czekała na możliwości kontaktu z policją. Brygada terrorystyczna policji ma natomiast swoje priorytety. Oni będą ścigać najgroźniejszych bandytów, a nie ścigać zamachowców z Al-Kaidy.

Jak Pan ocenia to, co dzieje się wokół służb? Są wątpliwości związane z wiekiem emerytalnym. Obecnie szef rządu rzuca hasła reformy całego obszaru.

Jeśli w służbach mają zajść poważne zmiany, to należałoby pomyśleć nad włączeniem do prac nad nową formułą opozycji i ekspertów. Nad nowymi rozwiązaniami muszą pracować ludzie z doświadczeniem, znający służby i ich życie wewnętrzne. Często słyszę, że ludzie wypowiadający się na temat służb, nie mają pojęcia, co mówią. To często brzmi jak wypowiedzi z początku lat 90. Wielu ekspertów ma dziś taką wiedzę, jak dwadzieścia lat temu. Nie powinniśmy eksperymentować ze służbami specjalnymi. Zmiany powinny być przemyślane i powinny uwzględniać stanowisko opozycji.

Dlaczego?

W służbach nie może dochodzić do ciągłych zmian. Inaczej ludzie będą rezygnować. Już obecnie widać, że funkcjonariusze z wieloletnim doświadczeniem odchodzą coraz częściej. Odchodzą wychowankowie III RP. Tymczasem samo wykształcenie funkcjonariusza to są lata pracy. Obecnie ludzie odchodzą, ponieważ czują się niepotrzebni. Kolejne gwałtowne ruchy, niewypracowane dokładnie propozycje doprowadzą do destabilizacji. To sprawi, że zachwiane zostanie bezpieczeństwo państwa. Będziemy łatwym celem. Jeszcze trochę manipulacji przy służbach i tak się stanie.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook