Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Nowek: mamy do czynienia z hucpą polityczną

21.01.2014

Rozmowa z byłym szefem UOP oraz byłym szefem Agencji Wywiadu gen. Zbigniewem Nowkiem.

Stefczyk.info: coraz częściej wraca sprawa komisji śledczej ds. zbadania weryfikacji WSI. O tym pomyśle mówią otwarcie współpracownicy Janusza Palikota, a także posłowie PO i PSL. Pan widzi potrzebę powołania takiej komisji?

Gen. Zbigniew Nowek: Wydaje mi się, że pojawienie się tego pomysłu w siódmym roku rządów Platformy Obywatelskiej wyraźnie pokazuje, że nie chodzi tu o rzeczywistą ocenę działań komisji weryfikacyjnej, ale o grę wyborczą. Tym bardziej jest to oczywiste po orzeczeniu prokuratury. Ona przecież stwierdziła, że komisja weryfikacyjna nie popełniła przestępstwa. Wydaje się więc, że mamy obecnie do czynienia tylko i wyłącznie z hucpą polityczną na potrzeby zbliżających się kampanii wyborczych.

Jeśli dojdzie do powstania komisji śledczej dot. weryfikacji WSI kto de facto może na niej ucierpieć politycznie? Czy ona może okazać się bolesna nie dla PiS, ale dla inicjatorów?

Gdyby doszło do powstania komisji śledczej, a Platforma Obywatelska i Twój Ruch ustawią się w pozycji zdecydowanych obrońców WSI, to te partie na tym przegrają. Przecież przy okazji pracy tej komisji będą musiały zostać pokazane bezprawne działania tych Służb, np. nielegalny handel bronią i jej sprzedaż do krajów objętych embargiem. Ta sprawa mimo oczywistego przestępstwa nie zakończyła się wyrokiem sądowym. Pokazanie takich spraw doprowadzi do kompromitacji autorów pomysłu na komisję śledczą.

Takich spraw zapewne może być więcej. Kogo zatem należy dziś rozliczać?

To nie Antoni Macierewicz nie został rozliczony ze swoich działań, to WSI nie zostało do dziś rozliczone za działalność przestępczą, którą prowadziły.

W jednym z wywiadów poseł Artur Dębski, popierający komisję śledczą, wskazuje, że od końca 2011 jest w stałym kontakcie z żołnierzami WSI. O czym świadczy fakt, że ludzie z tych Służb ingerują w życie polityczne?

W tej mierze bardziej znacząca wydaje się propozycja Janusza Palikota, który wnosi, by ekspertem komisji ds. służb został były pułkownik WSI. Zgoda na tę kandydaturę oznaczała będzie, że wpływ WSI na politykę będzie nie tylko doradczy, ale wręcz decyzyjny. Przecież eksperci przygotowują stanowiska komisji.

Mamy więc próbę powrotu ludzi WSI do głównego nurtu politycznego?

Przez wiele lat działania WSI nikt nie słyszał o sukcesach tych służb na tych polach i w tym działaniu, do którego służba została powołana. Z kolei bardzo wiele publikacji wskazuje na to, że WSI doskonale uplasowała się w dziedzinach, w których działała bez stosownego umocowania prawnego. Ci ludzie cały czas działają w tych sferach.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook