Jedynie prawda jest ciekawa

Gen. Nowek: mamy do czynienia z hucpą polityczną

21.01.2014

Rozmowa z byłym szefem UOP oraz byłym szefem Agencji Wywiadu gen. Zbigniewem Nowkiem.

Stefczyk.info: coraz częściej wraca sprawa komisji śledczej ds. zbadania weryfikacji WSI. O tym pomyśle mówią otwarcie współpracownicy Janusza Palikota, a także posłowie PO i PSL. Pan widzi potrzebę powołania takiej komisji?

Gen. Zbigniew Nowek: Wydaje mi się, że pojawienie się tego pomysłu w siódmym roku rządów Platformy Obywatelskiej wyraźnie pokazuje, że nie chodzi tu o rzeczywistą ocenę działań komisji weryfikacyjnej, ale o grę wyborczą. Tym bardziej jest to oczywiste po orzeczeniu prokuratury. Ona przecież stwierdziła, że komisja weryfikacyjna nie popełniła przestępstwa. Wydaje się więc, że mamy obecnie do czynienia tylko i wyłącznie z hucpą polityczną na potrzeby zbliżających się kampanii wyborczych.

Jeśli dojdzie do powstania komisji śledczej dot. weryfikacji WSI kto de facto może na niej ucierpieć politycznie? Czy ona może okazać się bolesna nie dla PiS, ale dla inicjatorów?

Gdyby doszło do powstania komisji śledczej, a Platforma Obywatelska i Twój Ruch ustawią się w pozycji zdecydowanych obrońców WSI, to te partie na tym przegrają. Przecież przy okazji pracy tej komisji będą musiały zostać pokazane bezprawne działania tych Służb, np. nielegalny handel bronią i jej sprzedaż do krajów objętych embargiem. Ta sprawa mimo oczywistego przestępstwa nie zakończyła się wyrokiem sądowym. Pokazanie takich spraw doprowadzi do kompromitacji autorów pomysłu na komisję śledczą.

Takich spraw zapewne może być więcej. Kogo zatem należy dziś rozliczać?

To nie Antoni Macierewicz nie został rozliczony ze swoich działań, to WSI nie zostało do dziś rozliczone za działalność przestępczą, którą prowadziły.

W jednym z wywiadów poseł Artur Dębski, popierający komisję śledczą, wskazuje, że od końca 2011 jest w stałym kontakcie z żołnierzami WSI. O czym świadczy fakt, że ludzie z tych Służb ingerują w życie polityczne?

W tej mierze bardziej znacząca wydaje się propozycja Janusza Palikota, który wnosi, by ekspertem komisji ds. służb został były pułkownik WSI. Zgoda na tę kandydaturę oznaczała będzie, że wpływ WSI na politykę będzie nie tylko doradczy, ale wręcz decyzyjny. Przecież eksperci przygotowują stanowiska komisji.

Mamy więc próbę powrotu ludzi WSI do głównego nurtu politycznego?

Przez wiele lat działania WSI nikt nie słyszał o sukcesach tych służb na tych polach i w tym działaniu, do którego służba została powołana. Z kolei bardzo wiele publikacji wskazuje na to, że WSI doskonale uplasowała się w dziedzinach, w których działała bez stosownego umocowania prawnego. Ci ludzie cały czas działają w tych sferach.

Rozmawiał TK
[Fot. Youtube.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook