Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Nowek: Czego obawiał się pan Wojtunik?

10.06.2014

Rozmowa z byłym szefem UOP i AW, gen. Zbigniewem Nowkiem.

Stefczyk.info: Sejm na zamkniętym posiedzeniu zajął się immunitetem byłego szefa CBA, Mariusza Kamińskiego. Prokuratura chciała postawić mu zarzuty związane z działaniami Biura dot. willi Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich. Jednak Sejm nie zgodził się na to. Jak Pan ocenia tę sprawę?

Gen. Zbigniew Nowek: W tej sprawie musi dziwić czas, który był potrzebny na próbę stawiania zarzutów. Mija już przecież siedem lat. To nie jest normalny czas na takie działanie. Gdybyśmy mieli do czynienia z popełnieniem przestępstwa, sądzę, że prokuratura byłaby w stanie zakończyć takie postępowanie zdecydowanie wcześniej. Wygląda na to, że prokuratura działa zgodnie nie z kalendarzem ścigania przestępstw, ale zgodnie z kalendarzem wyborczym. Taka refleksja nasuwa się sama.

Sejm przygotowano specjalnie na wystąpienie Mariusza Kamińskiego, by mógł on przekazać posłom informacje tajne. Jednak mimo tego szefa CBA Paweł Wojtunik przekonywał, że Kamiński niczego ujawnić nie może, ponieważ nie ma jego zgody.

Skoro Sejm przygotowano do tego, by poseł Kamiński mógł przekazać wiadomości niejawne, trzeba głośno zadać pytanie, czego obawiał się pan Wojtunik? Zamykanie ust Kamińskiemu w takiej sprawie byłoby decyzją, nie mieszczącą się w demokratycznych standardach. Jeśli rzeczywiście Kamińskiemu zabronionoby mówienia, to pan Wojtunik postawiłby się nad suwerenem, czyli Sejmem. To byłaby rzecz niesłychana.

Dlaczego?

Nawet w sprawach dotyczących szpiegostwa i oskarżeń o szpiegostwa Sejm żądał informacji i takie informacje otrzymywał. Zupełnie nie zrozumiała jest więc próba ukrycia sprawy o znacznie niższym zakwalifikowaniu. Trudno żeby Sejm podejmował decyzje dotyczące immunitetu Kamińskiego nie mając pełnej wiedzy i nie znając stanowiska osoby, którą się o coś oskarża. Jeśli Sejm miałby decydować o immunitecie bez prawa głosu dla Mariusza Kamińskiego, to mielibyśmy do czynienia ze standardami typowymi nie dla państwa demokratycznego.

Wiele osób tę sprawę ocenia, jako kolejny publiczny lincz na Mariuszu Kamińskim. Takie komentarze są zasadne?

Trzeba do tej sprawy podejść racjonalnie. Mamy do czynienia z urzędnikiem państwowym wysokiej rangi. On zajmował szczególne stanowisko, które wymaga odwagi, bezkompromisowości. Wszystkie te aspekty powinny być brane pod uwagę. Trzeba się zastanowić, czy chcemy mieć w Polsce ludzi walczących bezkompromisowo z przestępczością, czy też ludzi podchodzących do tych spraw kunktatorsko.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Jacek Turczyk]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook