Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Nowek: Agent w MON to marzenie dla służb

16.10.2014

Rozmowa z gen. Zbigniewem Nowkiem, byłym szefem UOP, byłym szefem Agencji Wywiadu.

Stefczyk.info: Media nieustannie informują o zatrzymaniu oficera Wojska Polskiego oraz prawnika, którzy są podejrzani o współpracę z obcym państwem. To sukces służb czy naciągana sprawa?

Gen. Zbigniew Nowek: Każda sytuacja jest inna, więc do czasu posiedzenia komisji ds. służb powinniśmy poczekać z opiniami. To tam zostaną przedstawione okoliczności tych zatrzymań. Ich nie można wrzucać do jednego worka. Każda sprawa szpiegowska jest inna. Nie ma dwóch takich samych... Dobrze, że polskie służby pokazały, że mają rozpoznanie i zebrały takie dowody, że są w stanie tę sprawę realizować procesowo.

Nie za głośno o tej sprawie?

W sytuacji, gdy osoba podejrzana o szpiegostwo, jest uplasowana w MON-ie, taka sytuacja jest nie do ukrycia przed opinią publiczną. Żyjemy w świecie telefonów komórkowych i wszędobylskiego internetu, więc nie może dziwić fakt, że jest o tej sprawie głośno. Konflikty zbrojne na całym świecie możemy obserwować na ekranie komputera czy telewizora. Dobrze się stało, że w tej sprawie realizację procesową powierzono ABW.

Dlaczego? Przecież mamy służby wojskowe?

Pamiętajmy, że to oficerowie UOP i ABW dokonali do tej pory realizacji wszystkich spraw szpiegowskich, oni mają w tej sprawie największe doświadczenie. Jednak niepokoi mnie fakt, że od kilku lat widać lekceważenie służb specjalnych, niedocenianie ich roli przez premiera Tuska. To odbiło się na braku zainteresowania tymi służbami. Jedyne działania, jakie podjął premier Tusk to odsunięcie służb jak najdalej od siebie. Służby powinny tymczasem być zadaniowane przez premiera i on powinien ustalać ich budżet. Jeśli nie podniesie się znacząco budżetu służb, nie będzie wyników.

Pan mówi o wieloletnim kryzysie, a tu mamy sukces. Czy zatem ten sukces nie jest tak wielki czy kryzys nie taki straszny?

Sukcesy na tym polu zawsze mogłyby być większe. Chodzi o pełne monitorowanie zagrożeń terrorystycznych, a nie tylko szpiegowskich. Zagrożenie ze strony Rosji, w związku z sytuacją na Ukrainie, jest bardzo istotne. Jeśli jednak budżety służb nie zostaną zmienione, niedługo przestaną one wypełniać swoje zadania. A jak nie ma dobrych nauczycieli, to potem nie ma się od kogo uczyć.

Sprawa zatrzymań osób podejrzanych o kontakty z obcym państwem budzi jednak podejrzenia, dotyczące drugiego dna. Czy służby mogły się w tej sprawie chcieć wykazać przed nową władzą?

Sprawa rozpracowań szpiegowskich to żmudna praca. Pamiętajmy, że umieszczenie szpiega w MON innego państwa to marzenie każdego wywiadu. W tej sprawie mam nadzieje decydowała przede wszystkim możliwość odniesienia wysokich strat. To wydaję mi się podstawowe w tym przypadku. Nie powinniśmy, nie znając całość sprawy, deprecjonować wysiłku oficerów. Oni też patrzą. A jeśli zrobili dobrą rzecz, to chcieliby być docenieni, a nie słyszeć krytykę. Zaczekajmy na stanowisko komisji ds. służb. Ona powinna wbrew praktyce wydać jakąś opinię w tej sprawie. Powinna informować o tym, o czy można. Powinna wydać jasną ocenę, czy ta akcja była profesjonalna, była zasadna, czy była konieczna. Po to jest komisja...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook