Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gen. Nowek: Agent w MON to marzenie dla służb

16.10.2014

Rozmowa z gen. Zbigniewem Nowkiem, byłym szefem UOP, byłym szefem Agencji Wywiadu.

Stefczyk.info: Media nieustannie informują o zatrzymaniu oficera Wojska Polskiego oraz prawnika, którzy są podejrzani o współpracę z obcym państwem. To sukces służb czy naciągana sprawa?

Gen. Zbigniew Nowek: Każda sytuacja jest inna, więc do czasu posiedzenia komisji ds. służb powinniśmy poczekać z opiniami. To tam zostaną przedstawione okoliczności tych zatrzymań. Ich nie można wrzucać do jednego worka. Każda sprawa szpiegowska jest inna. Nie ma dwóch takich samych... Dobrze, że polskie służby pokazały, że mają rozpoznanie i zebrały takie dowody, że są w stanie tę sprawę realizować procesowo.

Nie za głośno o tej sprawie?

W sytuacji, gdy osoba podejrzana o szpiegostwo, jest uplasowana w MON-ie, taka sytuacja jest nie do ukrycia przed opinią publiczną. Żyjemy w świecie telefonów komórkowych i wszędobylskiego internetu, więc nie może dziwić fakt, że jest o tej sprawie głośno. Konflikty zbrojne na całym świecie możemy obserwować na ekranie komputera czy telewizora. Dobrze się stało, że w tej sprawie realizację procesową powierzono ABW.

Dlaczego? Przecież mamy służby wojskowe?

Pamiętajmy, że to oficerowie UOP i ABW dokonali do tej pory realizacji wszystkich spraw szpiegowskich, oni mają w tej sprawie największe doświadczenie. Jednak niepokoi mnie fakt, że od kilku lat widać lekceważenie służb specjalnych, niedocenianie ich roli przez premiera Tuska. To odbiło się na braku zainteresowania tymi służbami. Jedyne działania, jakie podjął premier Tusk to odsunięcie służb jak najdalej od siebie. Służby powinny tymczasem być zadaniowane przez premiera i on powinien ustalać ich budżet. Jeśli nie podniesie się znacząco budżetu służb, nie będzie wyników.

Pan mówi o wieloletnim kryzysie, a tu mamy sukces. Czy zatem ten sukces nie jest tak wielki czy kryzys nie taki straszny?

Sukcesy na tym polu zawsze mogłyby być większe. Chodzi o pełne monitorowanie zagrożeń terrorystycznych, a nie tylko szpiegowskich. Zagrożenie ze strony Rosji, w związku z sytuacją na Ukrainie, jest bardzo istotne. Jeśli jednak budżety służb nie zostaną zmienione, niedługo przestaną one wypełniać swoje zadania. A jak nie ma dobrych nauczycieli, to potem nie ma się od kogo uczyć.

Sprawa zatrzymań osób podejrzanych o kontakty z obcym państwem budzi jednak podejrzenia, dotyczące drugiego dna. Czy służby mogły się w tej sprawie chcieć wykazać przed nową władzą?

Sprawa rozpracowań szpiegowskich to żmudna praca. Pamiętajmy, że umieszczenie szpiega w MON innego państwa to marzenie każdego wywiadu. W tej sprawie mam nadzieje decydowała przede wszystkim możliwość odniesienia wysokich strat. To wydaję mi się podstawowe w tym przypadku. Nie powinniśmy, nie znając całość sprawy, deprecjonować wysiłku oficerów. Oni też patrzą. A jeśli zrobili dobrą rzecz, to chcieliby być docenieni, a nie słyszeć krytykę. Zaczekajmy na stanowisko komisji ds. służb. Ona powinna wbrew praktyce wydać jakąś opinię w tej sprawie. Powinna informować o tym, o czy można. Powinna wydać jasną ocenę, czy ta akcja była profesjonalna, była zasadna, czy była konieczna. Po to jest komisja...

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Blogpress.pl]

Słowa kluczowe:

Nowek

,

Polska

,

polityka

,

służby specjalne

Warto poczytać

 1. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 2. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 3. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 4. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 5. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

 6. teatrpowszechnySIobara 27.05.2017

  Kuriozalny list w obronie "Klątwy"

  Kuriozalny list w obronie przedstawienia "Klątwa" wystosował dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: "Pamiętajmy, że tylko środowiskowa solidarność jest w stanie przeciwdziałać cenzurze i przemocy".

 7. abbczysksxc 27.05.2017

  Zyski spółek skarbu państwa!

  Spółki Skarbu Państwa obecne na polskiej giełdzie ogłaszają dzień po dniu swoje wyniki finansowe za I kwartał tego roku i okazuje się, że w zestawieniu z wynikami z I kwartału roku poprzedniego, są one wręcz rewelacyjne.

 8. jaki-kommisja 26.05.2017

  Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

  Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook