Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. dyw. Jarosław Mika: Jesteśmy liczącym się partnerem NATO

21.03.2017

Siły Zbrojne muszą być przygotowane do wszystkich wyzwań współczesnego pola walki. Na pewno wyzwaniem będzie teren zurbanizowany, dziś tak naprawdę dżunglę stanowiłyby miasta - powiedział dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. Jarosław Mika w wywiadzie dla "Naszego Dziennika".

Generał odniósł się do reform jakie czeka Wojsko Polskie w najbliższym czasie.

- Mamy rzeczywiście na uwadze zmianę systemu kierowania i dowodzenia(…) Naszym zasadniczym zadaniem jest płynne przejście pomiędzy poszczególnymi fazami tego procesu, nie może to mieć wpływu na gotowość jednostek wojskowych do realizacji zadań – powiedział.

Wojskowy wymienił zalety reformy wojska, które miały miejsce w 2014 roku.

- Zalety przekładają się bezpośrednio na ćwiczenia wojskowe. Widać w czasie ich trwania działania połączone różnych rodzajów Sił Zbrojnych(…) Podkreśliłbym więc połączenie komponentów lądowego i morskiego z powietrznym, nie zapominając o wojskach specjalnych – ocenił gen. Mika.

Dodał, że w sprawie reform, jakie mogłoby przeprowadzić wojsko jest to, iż „pewne komórki Dowództwa Generalnego RSZ” powinny osiągnąć „większą samodzielność”.

Dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych na pytanie o scenariusz zajęcia Polski w ciągu kilku dni odpowiedział, że „trzeba być przygotowanym na różne scenariusze, w tym również na chwilowe niepowodzenie”.

- Mamy doświadczenia z wszelkiego rodzaju ćwiczeń. Są różne uwarunkowania pola walki, cała jego złożoność. I jeśli się to uwzględni, to te scenariusze dla przeciwnika nie są wcale tak optymistyczne – dodał.


Generał odniósł się do scenariusza obrony Polski w razie zagrożenia.

- Siły Zbrojne muszą być przygotowane do wszystkich wyzwań współczesnego pola walki. Na pewno wyzwaniem będzie teren zurbanizowany, dziś tak naprawdę dżunglę stanowiłyby miasta(…) Nasza wiedza i doświadczenie mówią , że przede wszystkim konieczne jest specjalistyczne szkolenie, powtarzanie pewnych czynności do ich przekształcenia się w mistrzowskie nawyki na każdym stanowisku – podkreślił.


Generał powiedział, że kluczem do sukcesu „będzie stanowiła współpraca na najniższym szczeblu dowodzenia – plutonu, kompanii”.

- Kooperacja pomiędzy różnymi rodzajami wojski, Rodzajami Sił Zbrojnych, włączają w to współdziałania sojusznicze. To właśnie robimy z Amerykanami, z Niemcami, a planujemy też szerzej z Brytyjczykami i żołnierzami innych państw – zaznaczył.

Dodał, że przed Polską i NATO w najbliższym czasie czekają kolejne duże ćwiczenia wojskowe.

- Myślę tu o ćwiczeniach Sober Strike, ale też o ćwiczeniu Dragon-17, które odbędzie się w skali podobnej do Anakondy – zapowiedział.

Generał powiedział, że Polska „nie ma się czego wstydzić”, jeżeli chodzi o poziom naszego wyszkolenia. 

- Jesteśmy liczącym się partnerem, czasem to my dyktujemy warunki – ocenił. 

Generał wymienił potrzeby i wyzwania jakie stoją przed Wojskiem Polskim.

- Siły powietrzne nie mogą pozostać na obecnym poziomie, trzeba myśleć, jak na przyszłość zabezpieczyć proces szkolenia i całe funkcjonowanie. Ogromne potrzeby ma też Marynarka Wojenna. Nie można zapominać też o wojskach lądowych. Trzeba znaleźć równowagę pomiędzy możliwościami a oczekiwaniami – podkreślił. 

[fot. Andrzej Hrechorowicz/KPRP]

MW/naszdziennik
Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook