Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Lewiński: Pokazaliśmy, że tu jesteśmy, wolni Polacy

24.10.2014

Bohater Powstania Warszawskiego Generał Brygady Janusz Brochwicz Lewiński „Gryf” zabrał głos w debacie dotyczącej znaczenia Powstania.

„Wszystkim pytającym, czy Powstanie miało sens powiem tak: Myśmy myśleli, że Powstanie będzie trwało najwyżej 3-4 dni. Tak było w Paryżu. Francuzi zaczęli atakować Niemców, na wieść o tym gen Eisenhower ruszył do Paryża, który został uwolniony. Nikt nie wysadzał w powietrze pięknych budynków i miasta” - przytacza „Gryf”.

Dodaje, że „gdyby Rosjanie byli ludźmi a nie bestiami, to też by tak zrobili”. „Byli za Wisłą, a w Warszawie Niemcy już uciekali. Walki w Warszawie związały kilka dywizji niemieckich, wykrwawili się tutaj, a mogli walczyć na froncie wschodnim czy zachodnim, wszystko jedno” - zaznacza Powstaniec.

„Myśmy wzięli ich na siebie, ta garstka, w nieludzkiej ofiarnej walce. Już nie chce mi się przekonywać, ale jestem pewien, że bez naszej walki Europa wyglądałaby nawet dziś inaczej” - zauważa Lewiński.

I wraca również pamięcią do bitwy pod Monte Cassino. „Mówią: Monte Cassino, to była walka! Zwycięska! Jaka zwycięska? Ci wspaniali chłopcy, prawdziwi bohaterowie nawet nie szli w Londynie w defiladzie zwycięstwa, chociaż byli zwycięzcami. Tysiąc dwustu zostało w piachu na tej górze” - zaznacza Lewiński.

Na koniec dodaje: „My w Warszawie pokazaliśmy światu, że tu jesteśmy, wolni Polacy. Koniec z tym”.

Trudno się z nim nie zgodzić.

ez
[Fot. M. Czutko]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook