Jedynie prawda jest ciekawa

Gen. Lewiński: Pokazaliśmy, że tu jesteśmy, wolni Polacy

24.10.2014

Bohater Powstania Warszawskiego Generał Brygady Janusz Brochwicz Lewiński „Gryf” zabrał głos w debacie dotyczącej znaczenia Powstania.

„Wszystkim pytającym, czy Powstanie miało sens powiem tak: Myśmy myśleli, że Powstanie będzie trwało najwyżej 3-4 dni. Tak było w Paryżu. Francuzi zaczęli atakować Niemców, na wieść o tym gen Eisenhower ruszył do Paryża, który został uwolniony. Nikt nie wysadzał w powietrze pięknych budynków i miasta” - przytacza „Gryf”.

Dodaje, że „gdyby Rosjanie byli ludźmi a nie bestiami, to też by tak zrobili”. „Byli za Wisłą, a w Warszawie Niemcy już uciekali. Walki w Warszawie związały kilka dywizji niemieckich, wykrwawili się tutaj, a mogli walczyć na froncie wschodnim czy zachodnim, wszystko jedno” - zaznacza Powstaniec.

„Myśmy wzięli ich na siebie, ta garstka, w nieludzkiej ofiarnej walce. Już nie chce mi się przekonywać, ale jestem pewien, że bez naszej walki Europa wyglądałaby nawet dziś inaczej” - zauważa Lewiński.

I wraca również pamięcią do bitwy pod Monte Cassino. „Mówią: Monte Cassino, to była walka! Zwycięska! Jaka zwycięska? Ci wspaniali chłopcy, prawdziwi bohaterowie nawet nie szli w Londynie w defiladzie zwycięstwa, chociaż byli zwycięzcami. Tysiąc dwustu zostało w piachu na tej górze” - zaznacza Lewiński.

Na koniec dodaje: „My w Warszawie pokazaliśmy światu, że tu jesteśmy, wolni Polacy. Koniec z tym”.

Trudno się z nim nie zgodzić.

ez
[Fot. M. Czutko]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook