Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. „Gryf” Lewiński: Nie mogliśmy dłużej tak żyć

26.10.2014

Żyrynowski wykrzykuje w kierunku Polaków, że zmiecie nas z powierzchni ziemi? A jeśli tu przyjdą, to co? Przywitacie ich kwiatami?” - pyta retorycznie „Gryf”.

Gen. broni Janusz Brochwicz Lewiński kontynuuje swoje myśli dotyczące Powstania Warszawskiego. W jego ocenie Powstańcy Warszawscy nie mieli innego wyjścia niż się bić.

„Trzeba było być wtedy, gdy dzień w dzień poniewierano nami, mordowano, wywożono, traciło się z dnia na dzień najbliższych, wolność, było wielkie poczucie buntu, potrzeba odporu. Nie mogliśmy dłużej tak żyć” - tłumaczy bohater walk o wolną Polskę.

Sugeruje, że być może podobne co wtedy pytania trzeba będzie sobie znów zadać. „A co mówicie na to, gdy jakiś Żyrynowski wykrzykuje w kierunku Polaków, że zmiecie nas z powierzchni ziemi? A jeśli tu przyjdą, to co? Przywitacie ich kwiatami?” - pyta retorycznie „Gryf”.

Zaznacza, że dyskusje o sensie Powstania nie powinny się toczyć za życia tych, którzy walczyli. „Te dyskusje zostawcie na czas, kiedy nas już nie będzie. Zrobiliśmy to, co uważaliśmy za słuszne. Idą święta. Wystarczy pochylić głowy nad grobami tych, co polegli i zmarli później. A co powiecie o tym, że tych, którzy przeżyli, ścigano po wojnie jak wściekłe psy? Dlaczego ich musimy szukać w piachu, na bezimiennych łączkach i pod cmentarnymi alejkami? Wierzę, że perspektywa tych co żyją nie jest ostateczna” - tłumaczy.

Kończy uwagą, że „był już jedną nogą na drugim świecie, wtedy, na cmentarzu ewngelickim”. „Zapewniam Was, że na tej rzeczywistości świat się nie kończy” - kwituje Gen. Brochwicz Lewiński.

TK
[Fot. M. Czutko]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook