Jedynie prawda jest ciekawa


Gen. Baraniecki: "Nie rozumiem postępowania prokuratury"

24.12.2012

"Nie rozumiem tej jawnej, wręcz prowokacyjnej postawy polskiej prokuratury wojskowej".

Jeżeli powołuje się biegłych, to oni odpowiadają za daną dziedzinę wiedzy i tylko oni powinni zabierać głos na tematy techniczne, w których są ekspertami - mówi w wywiadzie dla "Naszego Dziennika" gen. bryg. rez. Jan Baraniecki, zastępca dowódcy Wojsk Lotniczych Obrony Powietrznej w latach 1997-2000

Generał Baraniecki jest rozczarowany postawą prokuratorów podczas konferencji, kiedy śledczy próbowali zdementować doniesienia o znalezieniu trotylu.

"Biegli nie mieli okazji opowiedzieć o tym, jakie czynności wykonali, jaki był ich cel, czy w końcu też, jakie otrzymali wyniki i co one oznaczają. Zamiast tego prokuratorzy opowiadają jakieś dyrdymały. Mamy uwierzyć, że urządzenia wykorzystywane do wykrywania materiałów wybuchowych, wskazując na obecność śladów konkretnego związku chemicznego, mówią tylko o obecności związków wysokoenergetycznych?" - mówi generał. 

Baraniecki przypomina, że strach przed wybuchem międzynarodowej afery, gdyby okazało się, że na wraku tupolewa rzeczywiście znaleziono materiały wybuchowe przypominają mu dawne czasy.

"W tym kontekście przypominają mi się czasy, kiedy jeszcze jako podporucznik zostałem skierowany do pułku lotniczego w Bydgoszczy. Miały tam miejsce incydenty z grupą trudnych żołnierzy, które zakończyły się wizytą prokuratora wojskowego. Ów prokurator działał bez żadnych kompleksów. Byłem tym zaskoczony. Wtedy mój zastępca, doświadczony frontowy żołnierz w stopniu kapitana, wyjaśnił mi, że prokuratorzy i sędziowie wojskowi w PRL nie boją się nikogo, chyba że prokuratorów sowieckich. Zastanawiam się, czy czasem ów strach nie pozostał niejako w genach wojskowej prokuratury, a jej przedstawiciele boją się powiedzieć całą prawdę. Także o tym, jak Rosjanie z nimi współpracują" - zaznacza gen. Baraniecki.

Emerytowany wojskowy wylicza w wywiadzie także, o czym zapomniano podczas śledztwa po katastrofie.

"Zmarginalizowano wątek organizacyjny. To niezwykle ważny element śledztwa i z ogromnym zdziwieniem przyjąłem wiadomość, że wątek organizacyjny prokuratura cywilna umorzyła. A przecież na każdym kroku wskazywano zaniedbania. Od badania procesu organizacji całego przedsięwzięcia, od działania służb MSZ, urzędników KPRM począwszy. To tu od początku sabotowano wizytę z 10 kwietnia 2010 roku. Nie dopilnowano tego, jak samolot ma być przygotowany do wylotu. (…) samoloty VIP-owskie musiały być oblatane, a oblot ważny był pod pewnymi warunkami 48 godzin. Kiedy był wykonany taki oblot, skoro 7 kwietnia Tu-154M wiózł premiera da Katynia, 8 kwietnia był w Pradze i tam samolot miał defekt. Maszyna była naprawiana, i to – jak wiemy – nie do końca we właściwy sposób, a mimo to pozwolono na lot 10 kwietnia. O ponownym oblocie nie słyszałem. Uznano, że oblot jest aktualny. Jak to jest możliwe po wystąpieniu usterki i jej naprawie?

Ponadto załoga takiego samolotu nie mogła być zmieniona. Tego też nie dopilnowano. A przecież lot z 10 kwietnia 2010 roku był planowany, to można było zgrać. Gdzie ta decyzja zapadła i czy na pewno w pułku? A każde tego rodzaju niedociągnięcie wykluczało lot. W mojej ocenie, można by tu zebrać kilkanaście takich powodów już na etapie organizacji. Nie doszłoby do lotu, nie byłoby katastrofy" - mówi gen. Baraniecki.

naszdziennik.pl/run

fot. G. Stachacz

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook