Jedynie prawda jest ciekawa


Gelberg: Piętno na środowisku dziennikarzy

13.12.2011

Jednym ze skutków wprowadzenia stanu wojennego było wprowadzenie ścisłej kontroli świata mediów. W telewizji pojawili się umundurowani prezenterzy a każdy dziennikarz musiał mieć akceptację władzy. O skutkach wprowadzenia stanu wojennego dla dziennikarzy portalowi Stefczyk.info opowiada Andrzej Gelberg:

Wprowadzenie stanu wojennego miało bardzo głęboki wpływ na pracę mediów i dziennikarzy. Niemal wszystkie gazety zostały zawieszone. Redakcje radiowe i telewizyjne zostały zredukowane. Ludzie występujący na wizji byli ubrani w mundury. Ukazywały się jedynie dwa dzienniki – „Trybuna Ludu”, czyli organ rządowy, oraz „Żołnierz wolności”.

Ja w 1981 roku byłem dziennikarzem. Myśmy przez komunistów byli nazywani pracownikami frontu ideologicznego, nawet jeśli nie mieliśmy nic wspólnego z ideologią. W związku z tym w redakcjach zorganizowano masową weryfikację. Do redakcji przychodziła komisja i weryfikowała dziennikarzy. Skład komisji był tajny. Przychodzili ludzie w mundurach. Jak ktoś był bardziej dociekliwy, to udawało mu się czasem ustalić, że w komisji zasiada na ogół przedstawiciel wydziału prasy KC PZPR, wojskowy i milicjant.

Wszyscy dziennikarze musieli przejść przez przesłuchanie przed taką komisją. W wyniku tego procesu część dziennikarzy wylatywało z pracy. Oczywiście komisja przychodząc do redakcji orientowała się w składzie zespołu, weryfikacja miała głównie na celu łamanie ludzi. Ci, którzy dali się złamać, którzy przed komisją poparli stan wojenny, mogli się uchronić przed zwolnieniem. Takich wypadków było trochę. Oczywiście było również bardzo wiele osób, których złamać się nie udało. Komuniści wykorzystywali słabość dziennikarzy, strach przed bezrobociem, problemy zdrowotne w rodzinie itp., by wymusić lojalność. Ludzie złamani składali własną godność na ołtarzu strachu o własny byt.

Te weryfikacje trwały dosyć długo. Każdego bowiem maglowano dobre kilkadziesiąt minut. Komisje zaczęły działać zaraz po Świętach Bożego Narodzenia w 1981 roku. Ja w swojej redakcji byłem przesłuchiwany jako jeden z ostatnich. Przed komisję trafiłem w marcu 1982 roku. Do czasu weryfikacji dziennikarzy otrzymywali 70 procent swojej pensji. Dopiero po pozytywnej ocenie komisji można było wrócić do normalnej pracy. Jednak wiele osób zostało wtedy bez pracy. Na rynek trafiło ponad 1,5 tysiąca bezrobotnych dziennikarzy. Wśród nich byłem również ja. Moja weryfikacja trwała trzy minuty. Domagałem się bowiem od członków komisji podania personaliów. Zaznaczyłem, że nawet na procesie karnym można znać dane sędziów. Ponieważ odmówiono mi podania informacji, z kim rozmawiam, uznałem, że nie mogę z tymi ludźmi mówić nawet o pogodzie i wyszedłem.

Po zakończonej weryfikacji dokonywano roszad w redakcjach. Zmieniano redaktorów naczelnych, wymieniano składy, likwidowano ostatecznie tytuły. W ich miejsce powstawały jednak nowe. Powstał np. dziennik „Rzeczywistość”, gadzinowe pismo, w którym ukazywały się odrażające teksty. Innym nowym tworem był tygodnik „Tu i teraz”, w którym pisał m.in. Jerzy Urban. Atakował w nim Kościół, ks. Jerzego Popiełuszkę. Jeden z zabójców ks. Jerzego zeznawał potem, że artykuły Urbana rozjaśniały mu świat i były inspiracją do działania.

W komisjach weryfikacyjnych zasiadali m.in. ludzie, którzy uważali się za dziennikarzy. Oni po 1989 roku, w wolnej Polsce, nie ucierpieli, nie zostali pociągnięci do odpowiedzialności. Dalej byli w mediach, pracowali jako dziennikarze. Usunięci zostali jedynie najbardziej widoczni prezenterzy z czasów stanu wojennego.

Stan wojenny odcisnął się na środowisku dziennikarzy. Na postawach ludzi musiało się to odbić. To doświadczenie dotknęło przecież wielu Polaków. Ten okres zdemolował większość społeczeństwa. Po karnawale „Solidarności” wielu uwierzyło, że Polacy są wspaniali, dzielni, walczą o prawdę. Jaruzelski stanem wojennym utrącił te odczucia, pokazał, że jest inaczej. A dziś Urban, który 30 lat temu był znienawidzonym głosem komuny, pojawia się w mediach, prowadzi własną gazetę, jest moralizatorem i poucza innych. To jest klęska, to jest również skutek wprowadzenia stanu wojennego.

not saż
[fot. Jakub Przybek/Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook