Jedynie prawda jest ciekawa

Gdzie teraz uderzą?

16.11.2015

Hiszpania spodziewa się ataków. Bogdan Święczkowski wskazuje: Następni będą Niemcy...

Po zamachach w Paryżu Hiszpania spodziewa się ataków u siebie – pisze Centrum Analiz Binase, powołując się na doniesienia hiszpańskiej prasy. Hiszpańscy eksperci ds. terroryzmu ostrzegają, że „trzeba być przygotowanym na to, że w każdej chwili Hiszpania będzie musiała zmierzyć się z falą ataków terrorystycznych jak Paryż”.

Binase wskazuje, że hiszpańskie media mówią o rosnącym zagrożeniu, w jakim znajduje się Hiszpania, która od dawna obawia się zamachów terrorystycznych. Ostatnie wydarzenia nasiliły te obawy.

Źródła w środowisku służb antyterrorystycznych, na które powołuje się „El Confidencial” zapewniają, że tragedia, do której doszło w Paryżu, pokazuje w jak dużym zagrożeniu znajduje się Hiszpania. „To tylko kwestia czasu, aż w Hiszpanii znowu dojdzie do kolejnego zamachu”. „Tylko presja i praca ze strony organów bezpieczeństwa oraz nieustanna kontrola siatek dżihadystów pozwoliła w ciągu tych 11 lat, które minęły od ostatniego zamachu, na uniknięcie nowych aktów terroryzmu na terenie Hiszpanii. Ma to szczególne znaczenie, gdy weźmie się pod uwagę fakt, że Hiszpania jest dla radykalnego islamu naturalną południową granicą Starego Kontynentu” – dodaje „El Confidencial”.

Z kolei Bogdan Święczkowski wskazuje, że następnym celem ataków mogą być Niemcy. „Uważam, że kolejnym celem terrorystów mogą być Niemcy, gdzie ilość uchodźców czy imigrantów ekonomicznych gwałtowanie wzrasta i wśród nich mogą, a wręcz muszą, znajdować się osoby związane z ruchami skrajnie muzułmańskimi z terenu Syrii czy terenu działań Al Kaidy. Takim potencjalnym celem są dziś właśnie Niemcy, choć zagrożenie dotyczy całej kultury zachodniej państw Europy” - mówi portalowi Niezalezna.pl.

Były szef brytyjskich służb wywiadowczych MI6 John Sawers z kolei na łamach dziennika "Financial Times", że w obliczu zamachów w Paryżu Europa musi się zjednoczyć, a kolejny atak terrorystyczny może nastąpić w Wielkiej Brytanii lub Niemczech.

ez,PAP
[Fot. PAP/EPA]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook