Jedynie prawda jest ciekawa

"Gdzie jesteśmy pięć lat po Smoleńsku?"

11.04.2015

- Gdzie jesteśmy, gdzie jest Polska, gdzie są Polacy, jak zdają ten egzamin? - zapytał prowadzący audycję Jacek Karnowski. Gośćmi Salonu byli: historyk prof. Jan Żaryn, filmowiec Arkadiusz Gołębiewski oraz publicyści Piotr Zaremba i Piotr Skwieciński.

Według Piotra Zaremby obecne rocznica jest inna od poprzednich.

- Każdy rok jest trochę inny, ten rok jest dość przełomowy. Zaczyna się sporo zmieniać. Chodzi mi o książkę pana Rotha, jestem wobec niej sceptyczny, ale pierwszy raz wyniesiono problem poza Polskę.

- Czy te stenogramy to mogła być próba zasłonięcia sprawy książki? – zastanawia się red. Karnowski.

Red. Zaremba:

- Sprawa stenogramów to ponura sprawa. Po pięciu latach uruchamia się takie coś. To jest hańba.

- Ktoś już zauważył, że tych stenogramów jest już tyle, że sam Putin nawet się pogubi – dodał red. Skwieciński. Zwrócił on uwagę na tekst Roberta Krasowskiego w „Polityce” - którą zdefiniowa jest jeszcze bardziej proplatformerska - a w którym padają ciężkie oskarżenia wobec państwa polskiego, wobec Tuska.

- Za oddanie śledztwa itd. Gdyby takie coś spotkało Niemców, czy Brytyjczyków, to Rosjanie poczuliby ich gniew – podsumował.

Prof. Jan Żaryn powiedział, że były to bardzo wspólnotowe, jednoczące obchody.

- My chcemy prawdy! Ludzie na mszy rzucili w kierunku ołtarza, za którym stał kardynał Kazimierz Nycz, co było jakąś formą polemiki z kazazniem kardynała – powiedział historyk i dodał:

- Zespół prof. Witakowskiego daje nadzieję, że Polska nie da się zgnoić. Proszę zobaczyć ile ta władza zniszczyła tkanki narodu, ile zniszczyła naukę polską zmuszając do uległości pod tezę.

Arkadiusz Gołębiewski zauważył, że wygasa mit brzozy.

- Dojrzewamy też do ukazywania dorobku ludzi, którzy zginęli.

Red. Karnowski zapytał Gołębiewskiego, jako tego, który działa w środowisku ludzi filmu, kultury:

- W jaką stronę idą myśli ludzie, którzy tyle zainwestowali w banalizację katastrofy.

- Obserwuję moje środowisko filmowe. Dziś schodzą z linii dyskusji. Nie wchodzą w dyskusję i nie bronią już wersji balangi w samolocie.

Slaw/ "radiowarszawa.com.pl"

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook