Jedynie prawda jest ciekawa


Gdzie jest granica promocji i prowokacji!?

20.09.2013

W swojej nowej komedii „AmbaSSada” Juliusz Machulski postanowił obsadzić m.in. Adama „Nergala” Darskiego i Roberta Więckiewicza. W klipie promującym nową produkcję wykorzystano „Sen o Warszawie” Czesława Niemena, w którym widzimy „Nergala” w mundurze Waffen SS. Sam muzyk znany jest przede wszystkim z publicznego darcia Biblii.

Mimo, że Adam „Nergal” Darski gra w komedii rolę Joachima von Ribbentropa … to niewprawne oko mogłoby ocenić klip jako promocję postaci wroga religii chrześcijańskich – Heinricha Himmlera. Wypada pogratulować zupełnego braku smaku w promocji „AmbaSSady.” Wspomniany wybryk Darskiego w jakiś sposób koresponduje z parareligijnym kultem liderów SS.

W październiku ubiegłego roku „Newsweek” piórem Macieja Rubarczyka opisał próby wdrożenia nowej nazistowskiego parareligijnego kultu. Warto przypomnieć fragmenty:

„W latach 30. XX wieku powołany z inspiracji SS instytut badawczy Deutsches Ahnenerbe (Niemieckie Dziedzictwo) wysyłał naukowców do Tybetu i Finlandii. Mieli tam poszukiwać Świętego Graala i matecznika rasy aryjskiej.Te i inne szalone pomysły wcielał w życie twórca pogańskiego kultu SS, Heinrich Himmler. Ten wyglądający na urzędnika niepozorny człowiek w drucianych okularach był złym duchem Adolfa Hitlera. – W cieniu za tronem imperatora, szepcący do ucha władcy, tworzył i egzekwował religijnie pojmowany dekalog imperium zła i czynił zło – mówi „Newsweekowi” o roli szefa SS i gestapo Bill Yenne, autor książki „Hitler’s Master of the Dark Arts: Himmler’s Black Knights and the Occult Origins of the SS” (Czarnoksiężnik Hitlera: Czarni Rycerze Himmlera i okultystyczne korzenie SS). Pierwszym przykazaniem w dekalogu kultu Himmlera było wymordowanie 30 milionów Żydów i Słowian.Od żołnierzy i oficerów SS Himmler oczekiwał rezygnacji z udziału w chrześcijańskich nabożeństwach i bojkotu świąt religijnych, takich jak Boże Narodzenie, na rzecz obchodów pogańskiego święta zrównania dnia z nocą. Mieli także porzucić zawieranie ślubów w kościołach na rzecz ceremonii SS Eheweihen (narzeczone były także badane pod kątem rasowym i politycznym) (…)”. „Duchowym przewodnikiem i doradcą Himmlera był mistyk Karl Maria Wiligut, emerytowany pułkownik armii austro-węgierskiej, którego poznał w 1933 r. i szybko awansował na generała (szef SS nie wiedział, że jego pupil miał w swojej biografii trzyletnią kurację w zakładzie dla obłąkanych). Wiligut twierdził, że udało mu się wejść w kontakt z przedstawicielami pogańskiej religii datującej się od XIII wieku p.n.e. Dowiedział się między innymi, że chrześcijanie wymyślili tylko postać Chrystusa, wykradając rzekomo jego imię z pradawnej germańskiej religii czczącej boga Krista. Ponoć germańskie pasje i okultystyczne wierzenia Himmlera były przedmiotem cichych drwin w Berlinie, także samego Hitlera. „Himmler był jak przybysz z innej planety” – wspominał po wojnie generał Heinz Guderian, szef sztabu Wehrmachtu, autor koncepcji Blitzkriegu – wojny błyskawicznej (…)”.

W promocyjnym klipie występuje również Robert Więckiewicz odtwarzający w promowanej komedii rolę wodza III Rzeszy. Obecność Hitlera w czasie kampanii wrześniowej w walczącej Polsce i jego obserwowanie płonącej Warszawy w zestawieniu z promocyjnym klipem „AmbaSSady” – w którym zbrodniarz śpiewa „Sen o Warszawie” – budzi tylko politowanie dla zastosowanych koncepcji promocyjnych.

Sam wódz III Rzeszy był nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla, a Więckiewicz całkiem niedawno wcielił się w rolę laureata tej nagrody. Co prawda Hitlera i Wałęsę wszystko różni – to jednak udział tego aktora w takim klipie wywoła niepotrzebne komentarze wśród światowej opinii publicznej. Warto wspomnieć reakcję na „występy” wnuka Elżbiety II w nazistowskim mundurze – co w zamyśle podobno miało podobny charakter. Tyle, że wielu pokrzywdzonym przez III Rzeszą nie jest do śmiechu, gdy widzą efekty takich „promocji”.

Tego typu prowokacja jako środek do nagłośnienia nowej komedii Juliusza Machulskiego musi budzić niesmak. Sama produkcja więcej straci … niż zyska.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Paweł Czyż
Niezależna Gazeta Obywatelska w Bielsku – Białej

[fot. Facebook]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook