Jedynie prawda jest ciekawa


Gdynia - policja jako kozioł ofiarny

27.08.2013

Piszę na gorąco: z analizy zleconej przez ministra prawnikom w ministerstwie sprawiedliwości wynika, iż podczas tego feralnego dnia, gdy w Gdyni odbyła się bitwa Śląsk – Meksyk policja… nie stosowała prawa.

Cytuję: „Według tej analizy policjanci mogli wkroczyć na plażę już w chwili, gdy pseudokibice zaczęli pić piwo, bo zostało popełnione wykroczenie picia alkoholu w nieprzeznaczonym do tego miejscu publicznym. Jako "zakłócenie porządku publicznego" potraktowane zaś mogło być odpalenie rac na plaży.”

Zatrzymajmy się tu na chwilę. Czy spożywanie alkoholu na plaży jest naruszeniem prawa? Tak – jest to spożywanie alkoholu w miejscu publicznym, co przez policję jest ścigane z urzędu. Problem jednak w tym, że spożywanie niewielkich ilości piwa na plaży to w Gdyni nasz sport narodowy. Na plaży pije się w lato i w zimę, w dzień i w nocy. Kiedyś policja i straż miejska interweniowały, z czasem jednak wykształciła się tu „kultura picia”, która sprawia, że jakiekolwiek incydenty są sporadyczne. Nie chcę żeby mieli Państwo opinię o gdyńskiej plaży jako o miejscu ciągłych libacji, więc podkreślę i powtórzę – w Gdyni pić na plaży można, ale z umiarem i w sposób kulturalny, inaczej można zostać wyproszonym przez samych plażowiczów.

Odbywa się to na mocy pewnego niepisanego „dilu” między ratuszem, policją, strażą miejską a restauratorami – restauratorzy sprzedają alkohol i zarabiają, zaś policja zawsze jest na miejscu by tych, którzy po alkoholu łamią prawo odprowadzić do aresztu. Tak to wygląda.

Teraz jednak okazuje się, że po przeanalizowaniu nagrań z monitoringu uznano, iż policja nie stosowała prawa, czyli de facto – nie wywiązała się ze swoich obowiązków będąc na miejscu. „Policjanci mogli wkroczyć na plażę już w chwili, gdy pseudokibice zaczęli pić piwo, bo zostało popełnione wykroczenie picia alkoholu w nieprzeznaczonym do tego miejscu publicznym” – hmm, no dobrze, niech będzie, że racja. Tylko dlaczego w takim razie policja nie wkroczyła do akcji dobrą godzinę wcześniej, będąc na miejscu gdy alkohol na plaży spożywali… Meksykanie? Zapala się lampka, czyż nie?

I nie trzeba tu być naocznym świadkiem jak moja skromna osoba. Przecież Meksykanów popijających nie jedno, nie dwa, lecz kilkanaście (!) piw na plaży widać także na ujawnionych nagraniach z monitoringu – są w Internecie, na youtubie, proszę wyszukać.

Oczywiście – można mieć pretensje wobec policji, że nie wkroczyła „do akcji” po pierwszych przepychankach, skoro przebywała w okolicy. Jednak trzeba być albo ministrem, albo idiotą (ewentualnie idiotą w randze ministra) by sądzić, że policjant ujrzawszy wykroczenie/przestępstwo jest w stanie teleportować się na miejsce. Ale nie – Marek Biernacki nie jest idiotą. To człowiek bardzo bystry i doskonale wie, że w boju o przywileje służb mundurowych (który przecież toczy się dziś w Sejmie i pod Sejmem) taki argument o niekompetencji policji może przeważyć na korzyść strony rządowej. Bo skoro policjanci są partaczami, to po co im te dodatki mundurowe, ubezpieczenia chorobowe, zwolnienia i tak dalej?

Nie dajmy więc sobą manipulować. Polska policja ma wiele grzechów na sumieniu i zdarza jej się też być niekompetentną (długie włosy policjantek!), ale wobec działań w Gdyni w tamtym miejscu i czasie nie można mieć zarzutu. Funkcjonariusze mają być kozłami ofiarnymi.

Arkady Saulski 

facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook