Jedynie prawda jest ciekawa


Gdyby ludzie ludzie zaczęli „bać się Boga”...

02.01.2014

"Jak dochodzić do sprawiedliwych sądów, gdy zbrodniarzy – Jaruzelski lub Kiszczak – nazywa się ludźmi honoru?" - pisze Łysiak we "wSieci".

"Żyjemy w czasach, w których winy zamazuje się wyssanymi z palca rozważaniami o „mniejszym złu”, a nawet sugeruje się, iż człowiek, który wprowadził w Polsce stan wojenny, był patriotą. jakby to poprawiło życie publiczne, gdyby ludzie zaczęli >>bać się Boga<< "- pisze w swoim tekście Tomasz Łysiak na łamach tygodnika "wSieci".

Jak zauważa publicysta, dzisiejsze czasy, coraz bardziej oderwane od wiary i Boga, relatywizują pojęcie dobra i zła. "Okres średniowiecza, tak bardzo pogardzany przez późniejsze wieki „humanistyczne”, był czasem głębokiej wiary w zapisane Słowo. (...) W świadomości ludzi – istniały silnie ugruntowane pojęcia dotyczące dobra i zła. Tak, jak wierzono w istnienie Wszechmocnego Boga, tak wszyscy odczuwali obecność na Ziemi szatana. W polityce również widziano kwestie moralne umocowane w duchowym świecie" - wyjaśnia Łysiak.

Dziennikarz powołuje się m. in. na przykład najazdu na Europę Mongołów w XIII w., który został odczytany prze społeczeństwo jako kara boża. "Wizja Sądu, kary za grzechy, sprawiedliwości, którą wymierza grzesznym ludziom Bóg, była bardzo żywa. (...) A teraz?" - pyta retorycznie autor tekstu i zaraz odpowiada: "Żyjemy w czasach, w których winy zamazuje się wyssanymi z palca rozwa- żaniami o „mniejszym złu”, a nawet sugeruje się tu i ówdzie, iż człowiek, który wprowadził w Polsce stan wojenny, był patriotą."

Łysiak opisuje także książeczkę z 1863 r., a mianowicie Maksymiliana Jatowta, ukrywającego się w warszawskiej cytadeli "Obrazki caryzmu". Dziennikarz przywołuje opisaną tam historię płk Leichte i jego rodziny, który "stał się więźniem w tej samej twierdzy, w której wcześniej pracował jako siepacz. Już samo to wydaje się ciekawą klamrą – historią, w której kat dostaje nagle rolę ofiary i doświadcza losu wcześniej zgotowanego innym."

Łysiak przywołuje tą historię, aby skonkludować, że "pamięć jest rodzajem sprawiedliwości, jaką my – żyjący – możemy oddać tym, którzy umarli niepomszczeni. (...) Można wyczytać płynącą z tych słów nadzieję na to, że zbrodnie nie pozostaną bez kary, nawet jeśli sprawiedliwość nie dokona się na tym świecie."

Publicysta nawiązuje też do współczesnego obrazu zbrodni i kary: "Przychodzi nam żyć w czasach, w których mimo pozorów odzyskania wolności nie doświadczyliśmy elementarnej sprawiedliwości. Dowodzą tego losy katów ubeckich pobierających wysokie emerytury i drwiących ze swoich ofiar. Lecz jak dochodzić do sprawiedliwych sądów, gdy zbrodniarzy – takich jak Jaruzelski lub Kiszczak – nazywa się ludźmi honoru?"

Jak podsumowuje Łysiak ideą, która odstraszała ludzi od grzechu była tzw. bojaźń Boża "Jakby to poprawiło życie publiczne, gdyby ludzie zaczęli „bać się Boga”. Nie jako okrutnego starca z długą białą brodą. Lecz tego, który widzi, co złe, a popełnione uczynki podda surowemu osądowi" - stwierdza dziennikarz.

mc, "wSieci"

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook