Jedynie prawda jest ciekawa


Gdyby ludzie ludzie zaczęli „bać się Boga”...

02.01.2014

"Jak dochodzić do sprawiedliwych sądów, gdy zbrodniarzy – Jaruzelski lub Kiszczak – nazywa się ludźmi honoru?" - pisze Łysiak we "wSieci".

"Żyjemy w czasach, w których winy zamazuje się wyssanymi z palca rozważaniami o „mniejszym złu”, a nawet sugeruje się, iż człowiek, który wprowadził w Polsce stan wojenny, był patriotą. jakby to poprawiło życie publiczne, gdyby ludzie zaczęli >>bać się Boga<< "- pisze w swoim tekście Tomasz Łysiak na łamach tygodnika "wSieci".

Jak zauważa publicysta, dzisiejsze czasy, coraz bardziej oderwane od wiary i Boga, relatywizują pojęcie dobra i zła. "Okres średniowiecza, tak bardzo pogardzany przez późniejsze wieki „humanistyczne”, był czasem głębokiej wiary w zapisane Słowo. (...) W świadomości ludzi – istniały silnie ugruntowane pojęcia dotyczące dobra i zła. Tak, jak wierzono w istnienie Wszechmocnego Boga, tak wszyscy odczuwali obecność na Ziemi szatana. W polityce również widziano kwestie moralne umocowane w duchowym świecie" - wyjaśnia Łysiak.

Dziennikarz powołuje się m. in. na przykład najazdu na Europę Mongołów w XIII w., który został odczytany prze społeczeństwo jako kara boża. "Wizja Sądu, kary za grzechy, sprawiedliwości, którą wymierza grzesznym ludziom Bóg, była bardzo żywa. (...) A teraz?" - pyta retorycznie autor tekstu i zaraz odpowiada: "Żyjemy w czasach, w których winy zamazuje się wyssanymi z palca rozwa- żaniami o „mniejszym złu”, a nawet sugeruje się tu i ówdzie, iż człowiek, który wprowadził w Polsce stan wojenny, był patriotą."

Łysiak opisuje także książeczkę z 1863 r., a mianowicie Maksymiliana Jatowta, ukrywającego się w warszawskiej cytadeli "Obrazki caryzmu". Dziennikarz przywołuje opisaną tam historię płk Leichte i jego rodziny, który "stał się więźniem w tej samej twierdzy, w której wcześniej pracował jako siepacz. Już samo to wydaje się ciekawą klamrą – historią, w której kat dostaje nagle rolę ofiary i doświadcza losu wcześniej zgotowanego innym."

Łysiak przywołuje tą historię, aby skonkludować, że "pamięć jest rodzajem sprawiedliwości, jaką my – żyjący – możemy oddać tym, którzy umarli niepomszczeni. (...) Można wyczytać płynącą z tych słów nadzieję na to, że zbrodnie nie pozostaną bez kary, nawet jeśli sprawiedliwość nie dokona się na tym świecie."

Publicysta nawiązuje też do współczesnego obrazu zbrodni i kary: "Przychodzi nam żyć w czasach, w których mimo pozorów odzyskania wolności nie doświadczyliśmy elementarnej sprawiedliwości. Dowodzą tego losy katów ubeckich pobierających wysokie emerytury i drwiących ze swoich ofiar. Lecz jak dochodzić do sprawiedliwych sądów, gdy zbrodniarzy – takich jak Jaruzelski lub Kiszczak – nazywa się ludźmi honoru?"

Jak podsumowuje Łysiak ideą, która odstraszała ludzi od grzechu była tzw. bojaźń Boża "Jakby to poprawiło życie publiczne, gdyby ludzie zaczęli „bać się Boga”. Nie jako okrutnego starca z długą białą brodą. Lecz tego, który widzi, co złe, a popełnione uczynki podda surowemu osądowi" - stwierdza dziennikarz.

mc, "wSieci"

[fot. wSieci]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook