Jedynie prawda jest ciekawa

Gdy Rosja zaatakuje Polskę...

14.09.2014

W nowym wydaniu tygodnika „wSieci” – błogosławiony Jerzy Popiełuszko będzie świętym! Tylko u nas kulisy cudu za wstawiennictwem księdza Jerzego.

Milena Kindziuk rozmawia z księdzem profesorem Józefem Naumowiczem z UKSW, notariuszem procesu kanonizacyjnego bł. ks. Popiełuszki. 

A także analiza ekspertów – co stanie się, gdy Rosja zaatakuje Polskę? „Wojenne” scenariusze kreślą gen. Roman Polko, Witold Waszczykowski, gen. Zbigniew Nowek i Romuald Szeremietiew. Grzegorz Kostrzewa-Zorbas wraca do szczytu NATO, porządkując potencjał sojuszu wobec wydarzeń w Rosji.

Elżbieta Dzikowska rozmawia z Dorotą Łosiewicz nie tylko o Tonym Haliku, a krajobraz po Tusku kreślą ekonomista Janusz Szewczak oraz Artur Balazs, były minister rolnictwa w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi. Wiktor Świetlik analizuje, za czym będziemy „tęsknić”, gdy Donald Tusk wyjedzie już do Brukseli.

Największy konserwatywny tygodnik opinii w Polsce w sprzedaży już od 15 września.

 - Jeżeli zostanie potwierdzony cud, który zdarzył się we Francji, to bł. ks. Jerzy Popiełuszko zostanie ogłoszony świętym. W sobotę 20 września rozpoczyna się proces kanonizacyjny polskiego kapłana męczennika – pisze Milena Kindziuk ujawniając kulisy cudu za wstawiennictwem bł. księdza Jerzego. Tekst uzupełnia rozmowa dziennikarki z  ks. prof. Józefem Naumowiczem z UKSW, notariuszem procesu kanonizacyjnego bł. ks. Popiełuszki.  - Dlaczego akurat François został uzdrowiony, a nie ktoś inny? – rozpoczyna rozmowę Kindziuk -  „Jeden Bóg to wie! Te same pytania z właściwą sobie ufnością i pokorą stawia sam François: „Dlaczego ja? Dlaczego nie inni? Co Bóg przez to chce powiedzieć?”. Może odpowiedź pojawi się w dalszej perspektywie. Może kiedyś stanie się to jasne”  - odpowiada ks. profesor.

Na łamach tygodnika eksperci analizują - Czy Polska może być celem agresji Rosji? A jeżeli tak, to jakiej? „Wojenne” scenariusze kreślą gen. Roman Polko, Witold Waszczykowski, gen. Zbigniew Nowak i Romuald Szeremietiew. – Polska jest dosyć łatwym celem – mówi gen. Nowek i tłumaczy powody: – Przez wiele lat prowadziliśmy politykę zagraniczną w oparciu o to, żeby była dobrze postrzegana przez Niemcy, Francję i Włochy, które z Putinem są bardzo blisko związane gospodarczo. To z kolei wiąże się z tym, że nie prowadziliśmy własnej polityki strategicznej, patrzącej w przyszłość, przewidującej zagrożenia.

Grzegorz Kostrzewa-Zorbas wraca do szczytu NATO, porządkując potencjał sojuszu wobec wydarzeń w Rosji - Wyniki szczytu NATO w Wielkiej Brytanii osłabiły zaufanie narodów Europy Środkowo- -Wschodniej – w tym Polaków – do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Powód pierwszy i najważniejszy to – w odbiorze opinii publicznej – podział sojuszników na dwie klasy przez podtrzymanie „Aktu Założycielskiego o Wzajemnych Stosunkach, Współpracy i Bezpieczeństwie” z Rosją, który ogranicza obecność sojuszniczych sił jądrowych i bojowych sił konwencjonalnych na terytoriach Polski i pozostałych nowych państw członkowskich – pisze ekspert ds. międzynarodowych.

- Gdy jadę na wyprawę, przeważnie wiem, czego szukam i po co się tam wybieram. Zajmuję się konkretnymi tematami. Nie „strzelam” jak popadnie. Tak powstały np. albumy „Uśmiech świata” czy „Biżuteria świata”. Pracując nad nimi, przygotowywałam się do „Drzwi i okien świata”, „Fryzur i nakryć głowy świata” oraz „Świata, który odchodzi” – mówi Elżbieta Dzikowska w rozmowie z Dorotą Łosiewicz.

Krajobraz po Tusku kreślą ekonomista Janusz Szewczak oraz Artur Balazs, były minister rolnictwa w rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi, a Wiktor Świetlik analizuje, za czym będziemy „tęsknić”, gdy Donald Tusk wyjedzie już do Brukseli.

 - Donald Tusk zostawia Polskę z prawie całkowicie wyprzedanym wartościowym majątkiem narodowym, z bankami na czele. Od czasu tzw. rządów gdańskich aferałów z początku lat 90., poprzez ostatnie 7-lecie rządów koalicji PO-PSL, wyprzedano blisko 70 proc. tego majątku za kwotę zaledwie ok. 160 mld zł – zauważa Janusz Szewczak.

Artur Balazs w rozmowie z braćmi Karnowskimi ocenia:  - Odejście Tuska likwiduje konflikt

między nim a Kaczyńskim, wpuszcza do polityki nowy powiew, daje szansę na odblokowanie. Nic już nie będzie takie samo – ocenia, zaś Wiktor Świetlik zauważa: -  Podatki miały maleć, podobnie jak bezrobocie, drobny biznes kwitnąć, a wartości ojczyste być wdrażane w życie. „Polityka społeczna rządu nie będzie wypadkową sił grup nacisku. Tak, jak nie ustąpimy przed żądaniami najsilniejszych, tak nie zapomnimy o najsłabszych. Solidarną politykę społeczną oprzemy na długoterminowej strategii. Będzie ona wyprzedzać możliwe zdarzenia i procesy społeczne. Będzie aktywna i sama będzie także aktywizowała ludzi, całe społeczeństwo”. To fragment exposé, by nie rzec orędzia, Donalda Tuska z 2007 r. Wszystko się oczywiście udało. A tęsknić będziemy przede wszystkim za pięcioma wielkimi przymiotami premiera Tuska.

Nowy numer tygodnika „wSieci” w sprzedaży od 15 września, także w formie e-wydania. Szczegóły na www.wsieci.pl/e-wydanie.

 

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook