Jedynie prawda jest ciekawa


Gdy państwo przestaje działać

10.04.2012

Publikujemy fragment książki wydanej przez Instytut Sobieskiego pt. "Katastrofa. Bilans dwóch lat", która zawiera opracowania autorstwa m. in. Pawła Solocha, Tomasza Żukowskiego, Piotra Legutko, Przemysława Żurawski vel Grajewski, Jana Filipa Staniłko oraz Marka Pyzy.

Autorzy opisuję stan śledztwa, stań państwa, media po Smoleńsku, konsekwencje katastrofy dla pozycji międzynarodowej Polski oraz poglądy Polaków po katastrofie smoleńskiej.

Książka została wydana w ramach rozpoczynającego się dziś Kongresu Polska - Wielki Projekt, który organizuje Instytut Sobieskiego.

U nas - fragment artykułu Marka Pyzy pt. "Gdy Państwo przestaje działać".

 

Gdy państwo przestaje działać

Marek Pyza

Na niesłychaną skalę spełnił się scenariusz, który mało kto zakładał. Sposób wyjaśniania katastrofy smoleńskiej nawet największych pesymistów i krytyków obecnej władzy musiał zaskoczyć. Jednym z najbardziej symbolicznych zdań po 10 kwietnia stało się powtarzane przez prezydenta, premiera i wielu ich partyjnych kolegów: „Państwo zdało egzamin”. Każdy miesiąc, tydzień, dzień pokazuje, jak bardzo fałszywa jest ta teza.

Katastrofa i to, co stało się po niej, jest największą porażką wolnej Polski. Zobaczyliśmy, jak wiele najważniejszych struktur państwa nie działa. Przekonaliśmy się o lekceważeniu prawa przez tych, którzy za jego przestrzeganie są najbardziej odpowiedzialni. Dowiedzieliśmy się, że na gwarancje ochrony nie mogą liczyć nawet ci, dla których powinny one być najszersze.

Katastrofa smoleńska była też ceną za dziecinne i odarte z wartości prowadzenie polityki. Jakież inne cele, aniżeli chęć osiągnięcia doraźnych politycznych korzyści przyświecały tym, którzy godzili się z dyskredytowaniem głowy państwa albo wręcz w nim uczestniczyli, obniżali rangi jej wizyty, tworzyli atmosferę sprzyjającej ignorowaniu elementarnych zasad bezpieczeństwa? Zobaczyliśmy, że państwo nie działa w sytuacji kryzysowej, że nie jest w stanie zapewnić sobie podstawowych praw w relacjach z dużym sąsiadem, że nie potrafi skorzystać z podpisanych sojuszy, które są fundamentem jego stabilności.

Polski rząd okazał nieudolność i strach, z którego wypływały kłamstwa, szyderstwa, oraz służalstwo wobec silniejszego. Nie wywiązał się do końca w zasadzie z żadnej funkcji – od uhonorowania ofiar, przez wyjaśnienie przyczyn i wyciągnięcie konsekwencji wobec winnych tak tragedii, jak i ujawnionych przy jej okazji zaniedbań, po obronę pozycji międzynarodowej.

Czy to wszystko mogło być dziełem przypadku? Działań błędnych, ale niezamierzonych? Nie. I nie byłoby możliwe, gdyby nie chęć ukrycia swoich win, strach przed odpowiedzialnością i rozpaczliwe próby zrzucenia za wszelką cenę ze swoich barków ciężaru wyjaśnienia katastrofy. Przez dwa lata świetnie to wychodziło.

Mimo, że użycie zdania „Państwo zdało egzamin” okazało się nietrafne nawet w wypadku organizacji pogrzebów, bo również w tej kwestii pojawiły się wątpliwości. Z dokumentów, którymi dysponowała i dysponuje prokuratura wynika, że pogrzeby nie powinny się odbyć bez prawidłowo przeprowadzonych sekcji zwłok. Po dwóch latach od tragedii mamy kolejne ekshumacje. Zapewne nie ostatnie. Rację miały rodziny, które chciały otworzyć trumny w Polsce. Nie pozwolono im. Polscy ministrowie nie chcieli złamać słowa danego Rosjanom. Na dodatek wszystkie te „zasługi” są maskowane niezwykle tanimi i mało bezpiecznymi sposobami. Czymże jest bowiem branie „pełnej odpowiedzialności”?

Niczym oczywiście, o czym przekonaliśmy się w przypadku w zasadzie wszystkich głównych aktorów smoleńskiego dramatu.

Marek Pyza

[Fot. okładka książki]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook