Jedynie prawda jest ciekawa

Gawryluk dla Stefczyk.info o nowym sondażu

24.11.2011

Mamy pierwszy sondaż, w którym tzw. ziobryści otrzymali 3 proc., a Prawo i Sprawiedliwość - 24 proc. W przypadku nowej partii byłego ministra sprawiedliwości to jednak mało, biorąc pod uwagę rozmach tej inicjatywy, jej ambicje. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dziennikarkę Polsatu i publicystkę "Uważam Rze" Dorotę Gawryluk:

Dorota Gawryluk: Trzeba pamiętać, że ich de facto nie ma jako partii. Nie mają nazwy, nie mają logo. I paradoksalnie, teraz, po tym sondażu, ziobryści mogą powiedzieć, że ci, którzy dobrze zaczynali w sondażach, źle kończyli. Mogą to obrócić na swoją korzyść.

Nigdy nie dawałam im wielkich szans, ale jeżeli chodzi o długo marsz, to nie mam takiej pewności jak w przypadku PJN-u. Wówczas wiedziałam, że nic z tego nie będzie, choćby z tego z tego względu, że nie mieli jednego wyrazistego lidera.

Chcę jednak zaznaczyć, że w Ziobrze jest pewien potencjał wybieralności. Ja go porównywałam swego czasu z Bronisławem Komorowskim, który też nie wiadomo dlaczego wygrywa wybory. Ziobro ma to samo, ludzie lubią na niego głosować.

Widać, że wyborcy Prawa i Sprawiedliwości zareagowali na rozłam raczej apatią niż emocjami. Dla Jarosława Kaczyńskiego to niekoniecznie dobrze. Bo gdy są emocje, to można na nich grać, można się do nich odwołać. Gdy brak emocji, polityk jest w dużo mniej bezpiecznej sytuacji.

Dziś najważniejsze pytanie dotyczy tego, co zrobi Prawo i Sprawiedliwość, w jaki sposób się pozbiera, czy pokaże swojemu elektoratowi, że to oni są ofiarą. Dziś elektorat Prawa i Sprawiedliwości ma poczucie chaosu, nie bardzo wie, co o tym wszystkim myśleć. O sukcesie bądź klęsce Ziobry zdecyduje więc wynik "wojny propagandowej". Jeżeli elektorat PiS-u uzna, że to, co się zdarzyło, to zdrada, to Jarosław Kaczyński utrzyma wyborców. Elektorat PiS-u bardzo źle reaguje bowiem na wszelkie podejrzenia o nielojalność. Gra więc idzie o to, kto przekona wyborców, że jest ofiarą, a nie sprawcą całej sytuacji.

 Jak

[Fot. Maz, youtube.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook