Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gawryluk dla Stefczyk.info o nowym sondażu

24.11.2011

Mamy pierwszy sondaż, w którym tzw. ziobryści otrzymali 3 proc., a Prawo i Sprawiedliwość - 24 proc. W przypadku nowej partii byłego ministra sprawiedliwości to jednak mało, biorąc pod uwagę rozmach tej inicjatywy, jej ambicje. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dziennikarkę Polsatu i publicystkę "Uważam Rze" Dorotę Gawryluk:

Dorota Gawryluk: Trzeba pamiętać, że ich de facto nie ma jako partii. Nie mają nazwy, nie mają logo. I paradoksalnie, teraz, po tym sondażu, ziobryści mogą powiedzieć, że ci, którzy dobrze zaczynali w sondażach, źle kończyli. Mogą to obrócić na swoją korzyść.

Nigdy nie dawałam im wielkich szans, ale jeżeli chodzi o długo marsz, to nie mam takiej pewności jak w przypadku PJN-u. Wówczas wiedziałam, że nic z tego nie będzie, choćby z tego z tego względu, że nie mieli jednego wyrazistego lidera.

Chcę jednak zaznaczyć, że w Ziobrze jest pewien potencjał wybieralności. Ja go porównywałam swego czasu z Bronisławem Komorowskim, który też nie wiadomo dlaczego wygrywa wybory. Ziobro ma to samo, ludzie lubią na niego głosować.

Widać, że wyborcy Prawa i Sprawiedliwości zareagowali na rozłam raczej apatią niż emocjami. Dla Jarosława Kaczyńskiego to niekoniecznie dobrze. Bo gdy są emocje, to można na nich grać, można się do nich odwołać. Gdy brak emocji, polityk jest w dużo mniej bezpiecznej sytuacji.

Dziś najważniejsze pytanie dotyczy tego, co zrobi Prawo i Sprawiedliwość, w jaki sposób się pozbiera, czy pokaże swojemu elektoratowi, że to oni są ofiarą. Dziś elektorat Prawa i Sprawiedliwości ma poczucie chaosu, nie bardzo wie, co o tym wszystkim myśleć. O sukcesie bądź klęsce Ziobry zdecyduje więc wynik "wojny propagandowej". Jeżeli elektorat PiS-u uzna, że to, co się zdarzyło, to zdrada, to Jarosław Kaczyński utrzyma wyborców. Elektorat PiS-u bardzo źle reaguje bowiem na wszelkie podejrzenia o nielojalność. Gra więc idzie o to, kto przekona wyborców, że jest ofiarą, a nie sprawcą całej sytuacji.

 Jak

[Fot. Maz, youtube.pl]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook