Jedynie prawda jest ciekawa


Gawryluk dla Stefczyk.info o nowym sondażu

24.11.2011

Mamy pierwszy sondaż, w którym tzw. ziobryści otrzymali 3 proc., a Prawo i Sprawiedliwość - 24 proc. W przypadku nowej partii byłego ministra sprawiedliwości to jednak mało, biorąc pod uwagę rozmach tej inicjatywy, jej ambicje. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy dziennikarkę Polsatu i publicystkę "Uważam Rze" Dorotę Gawryluk:

Dorota Gawryluk: Trzeba pamiętać, że ich de facto nie ma jako partii. Nie mają nazwy, nie mają logo. I paradoksalnie, teraz, po tym sondażu, ziobryści mogą powiedzieć, że ci, którzy dobrze zaczynali w sondażach, źle kończyli. Mogą to obrócić na swoją korzyść.

Nigdy nie dawałam im wielkich szans, ale jeżeli chodzi o długo marsz, to nie mam takiej pewności jak w przypadku PJN-u. Wówczas wiedziałam, że nic z tego nie będzie, choćby z tego z tego względu, że nie mieli jednego wyrazistego lidera.

Chcę jednak zaznaczyć, że w Ziobrze jest pewien potencjał wybieralności. Ja go porównywałam swego czasu z Bronisławem Komorowskim, który też nie wiadomo dlaczego wygrywa wybory. Ziobro ma to samo, ludzie lubią na niego głosować.

Widać, że wyborcy Prawa i Sprawiedliwości zareagowali na rozłam raczej apatią niż emocjami. Dla Jarosława Kaczyńskiego to niekoniecznie dobrze. Bo gdy są emocje, to można na nich grać, można się do nich odwołać. Gdy brak emocji, polityk jest w dużo mniej bezpiecznej sytuacji.

Dziś najważniejsze pytanie dotyczy tego, co zrobi Prawo i Sprawiedliwość, w jaki sposób się pozbiera, czy pokaże swojemu elektoratowi, że to oni są ofiarą. Dziś elektorat Prawa i Sprawiedliwości ma poczucie chaosu, nie bardzo wie, co o tym wszystkim myśleć. O sukcesie bądź klęsce Ziobry zdecyduje więc wynik "wojny propagandowej". Jeżeli elektorat PiS-u uzna, że to, co się zdarzyło, to zdrada, to Jarosław Kaczyński utrzyma wyborców. Elektorat PiS-u bardzo źle reaguje bowiem na wszelkie podejrzenia o nielojalność. Gra więc idzie o to, kto przekona wyborców, że jest ofiarą, a nie sprawcą całej sytuacji.

 Jak

[Fot. Maz, youtube.pl]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook