Jedynie prawda jest ciekawa


Gawin: KL Gusen cięższe niż Auschwitz

05.05.2017

- Gusen był obozem cięższym, średnia przeżycia wynosiła tam dwa miesiące - powiedziała wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

Auschwitz był obozem koncentracyjnym II kategorii. Gusen był obozem cięższym, był obozem III kategorii, średnia przeżycia wynosiła tam dwa miesiące — powiedziała w „Gościu poranka” w TVP Info wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin.

W piątek minęły 72 lata od wyzwolenia niemieckiego obozu Mauthausen-Gusen. Był to jeden z najcięższych obozów III Rzeszy i jednocześnie jedno z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej.

Wiceminister Gawin pojedzie w sobotę do Austrii i razem z byłymi więźniami KL Mauthausen-Gusen złoży kwiaty pod polskim pomnikiem przy tamtejszej sztolni Bergkristal.

To jest wyjątkowe miejsce. To miejsce męczeństwa i eksterminacji inteligencji polskiej. Po Katyniu to drugie takie miejsce, jakie mamy w Europie — powiedziała Gawin w TVP Info.

Zaznaczyła, że wciąż trwają rozmowy w władzami Austrii, na terenie której znajduje się były obóz, w sprawie godnego uczczenia tego miejsca. Dotąd nie było bowiem z tym najlepiej, a np. bramę wjazdową do obozu przerobiono na… willę mieszkalną.

To, co się dzieje w Austrii, jeśli chodzi o upamiętnianie, bardzo odbiega od jakichkolwiek standardów i tych, jakie wypracowaliśmy na początku lat 90. w Polsce — podkreśliła.

Używamy określenia „niemiecki i nazistowski obóz koncentracyjny”, ale Austria stanowiła integralną część III Rzeszy i na pewno odpowiedzialność państwa austriackiego jest przez to dużo większa, niż w stosunku do innych podbitych narodów — dodała wiceminister.

Gawin pochwaliła działania lokalnej społeczności. - Upamiętnienia miejsca męczeństwa inteligencji polskiej i przedstawicieli 27 narodowości chcą w tej chwili mieszkańcy, którzy żyją w Gusen. Oni dowiedzieli się sami, że mieszkają na terenie obozu koncentracyjnego — wskazywała.

Wyraziła też nadzieję, że przedstawiciele obu krajów dojdą do porozumienia ws. dalszej przyszłości Gusen.

Dążymy do porozumienia z Austrią. Chcemy przekonać władze, bo zwykłych mieszkańców nie musimy, że to, co robimy, jest dobre nie tylko dla Polski, ale dla przyjętych reguł i zasad — dodała.

Do wyzwolenia obozu Mauthausen-Gusen przez siły amerykańskie doszło 5 maja 1945 roku. Zginęło tu około 90 tys. osób. Mauthausen i jego podobozy, m.in. w Ebensee i Gusen, zostały zbudowane przez Niemców na terenie zaanektowanej Austrii.

Pierwszy obóz założono w sierpniu 1938 r. w miejscowości Mauthausen niedaleko miasta Linz. Na jego lokalizację wybrano tereny znajdujące się w pobliżu jednego z największych austriackich kamieniołomów, w którym wydobywano granit – Wiener Graben. Z czasem kompleks był rozbudowywany o wiele podobozów. Łącznie było ich około 50, największe znajdowały się w Gusen, Mauthausen oraz Ebensee.

Napływ więźniów z Polski rozpoczął się wiosną 1940 r. do podobozu Gusen. Miejsce to zostało zbudowane m.in. z myślą o zagładzie polskiej inteligencji i duchowieństwa. Pod koniec 1944 r. trafiło tam również wielu powstańców warszawskich.

Do końca funkcjonowania Gusen Polacy stanowili w nim większość wszystkich więźniów. W sumie w obozie zginęło około 28 tysięcy obywateli polskich, wśród nich ksiądz Edmund Kałas - męczennik, który został zakatowany za to, że odmówił wyznania przed wszystkimi, że Adolf Hitler jest Bogiem.

Przez obóz przeszło, według różnych szacunków, od 190 do 335 tys. osób, z czego zmarło od 71 do 122 tys. Polacy stanowili około 25 proc. wszystkich więźniów.

[fot. TVP Info/stefczyk.info]

ems/TVP Info

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook