Jedynie prawda jest ciekawa


"Lasek przejmie dokumentację utajnianą nawet przed rodzinami ofiar"

06.04.2013

Anita Gargas, dziennikarka Gazety Polskiej i TV Republika, a także autorka "Anatomii upadku" jednego z filmów, które TVP pokaże przed rocznica tragedii smoleńskiej zdradziła w jakich okolicznościach doszło do decyzji, że telewizja pokaże jej film, a także produkcję "Śmierć prezydenta" produkcji National Geographic.

"Telewizja miała problem, bo zbliżała się trzecia rocznica Smoleńska, a oni nie mieli żadnego własnego materiału. Z tego, co wiem, to ma być następujący układ programu: najpierw dyskusja, potem emisja filmu National Geographic - pomiędzy filmami znów dyskusja, potem emisja filmu "Anatomia upadku" i potem znów dyskusja. Dziwne jest to, ze w rozsyłanym przez stację programie tygodniowym nie ma "Anatomii upadku", tak, jakby sekwencja kończyła się na dyskusji po filmie "NG". A przecież umowa została podpisana już dawno - zaznaczyła Anita Gargas.

Dziennikarka zwróciła także uwagę, że do dyskusji w studio nie zaproszono nikogo z autorów filmu, ani nikogo z parlamentarnego zespołu Antoniego Macierewicza. W rolach ekspertów wystąpią prof. Ireneusz Krzemiński, prof. Jacek Rońda i Tomasz Hypki.

"O naszym filmie będzie dyskutował Tomasz Hypki, który w wywiadzie dla Gazety Wyborczej stwierdził, że zrobiliśmy go dla kasy" - powiedziała Anita Gargas.

Dziennikarka, która była gościem Salonu Dziennikarskiego "Floriańska 3" w Radiu Warszawa wypowiedziała się także na temat pomysłu powołania właśnie teraz, trzy lata po tragedii, zespołu Macieja Laska, który ma zajmować się "dementowaniem plotek i kłamstw" na temat katastrofy smoleńskiej.

Według Gargas, skandalem jest to, że prace zespołu, który tak naprawdę nie ma umocowania prawnego będą współfinansowane przez kancelarię premiera.

"Co więcej, zespół, którym ma kierować pan Maciej Lasek przejmie dokumentacje komisji Millera, dokumentacje, która do tej pory była utajniana nawet przed rodzinami ofiar" - mówiła Gargas. "Ten zespół ma walczyć z czymś, co oni nazywają "sektą smoleńską", czyli tak naprawdę z ludźmi, którzy dążą niestrudzenie do prawdy. Niejasne jest, czy to ma być kontynuacją prac komisji Millera, jeśli rzeczywiście są nowe okoliczności, które należałoby wyjaśnić, to należy wrócić do tej komisji i ją reaktywować".

Anita Gargas podkreśliła także, że zespół Macierewicza na początku był wyśmiewany.

"Potem jego prace próbowano przemilczać i teraz okazuje się, że on jest skuteczny, to on spowodował, że zmieniają się nastroje i że aż 36 proc. Polaków wierzy w zamach" - podkreśliła Anita Gargas.

radiowarszawa.com.pl/run

fot. kadr z filmu "Anatomia upadku", reż. Anita Gargas

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook