Jedynie prawda jest ciekawa


"Lasek przejmie dokumentację utajnianą nawet przed rodzinami ofiar"

06.04.2013

Anita Gargas, dziennikarka Gazety Polskiej i TV Republika, a także autorka "Anatomii upadku" jednego z filmów, które TVP pokaże przed rocznica tragedii smoleńskiej zdradziła w jakich okolicznościach doszło do decyzji, że telewizja pokaże jej film, a także produkcję "Śmierć prezydenta" produkcji National Geographic.

"Telewizja miała problem, bo zbliżała się trzecia rocznica Smoleńska, a oni nie mieli żadnego własnego materiału. Z tego, co wiem, to ma być następujący układ programu: najpierw dyskusja, potem emisja filmu National Geographic - pomiędzy filmami znów dyskusja, potem emisja filmu "Anatomia upadku" i potem znów dyskusja. Dziwne jest to, ze w rozsyłanym przez stację programie tygodniowym nie ma "Anatomii upadku", tak, jakby sekwencja kończyła się na dyskusji po filmie "NG". A przecież umowa została podpisana już dawno - zaznaczyła Anita Gargas.

Dziennikarka zwróciła także uwagę, że do dyskusji w studio nie zaproszono nikogo z autorów filmu, ani nikogo z parlamentarnego zespołu Antoniego Macierewicza. W rolach ekspertów wystąpią prof. Ireneusz Krzemiński, prof. Jacek Rońda i Tomasz Hypki.

"O naszym filmie będzie dyskutował Tomasz Hypki, który w wywiadzie dla Gazety Wyborczej stwierdził, że zrobiliśmy go dla kasy" - powiedziała Anita Gargas.

Dziennikarka, która była gościem Salonu Dziennikarskiego "Floriańska 3" w Radiu Warszawa wypowiedziała się także na temat pomysłu powołania właśnie teraz, trzy lata po tragedii, zespołu Macieja Laska, który ma zajmować się "dementowaniem plotek i kłamstw" na temat katastrofy smoleńskiej.

Według Gargas, skandalem jest to, że prace zespołu, który tak naprawdę nie ma umocowania prawnego będą współfinansowane przez kancelarię premiera.

"Co więcej, zespół, którym ma kierować pan Maciej Lasek przejmie dokumentacje komisji Millera, dokumentacje, która do tej pory była utajniana nawet przed rodzinami ofiar" - mówiła Gargas. "Ten zespół ma walczyć z czymś, co oni nazywają "sektą smoleńską", czyli tak naprawdę z ludźmi, którzy dążą niestrudzenie do prawdy. Niejasne jest, czy to ma być kontynuacją prac komisji Millera, jeśli rzeczywiście są nowe okoliczności, które należałoby wyjaśnić, to należy wrócić do tej komisji i ją reaktywować".

Anita Gargas podkreśliła także, że zespół Macierewicza na początku był wyśmiewany.

"Potem jego prace próbowano przemilczać i teraz okazuje się, że on jest skuteczny, to on spowodował, że zmieniają się nastroje i że aż 36 proc. Polaków wierzy w zamach" - podkreśliła Anita Gargas.

radiowarszawa.com.pl/run

fot. kadr z filmu "Anatomia upadku", reż. Anita Gargas

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook