Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Gargas ujawnia kulisy zatrzymania dziennikarzy w PKW

22.11.2014

"Policjanci zachowywali się tak, jakby ktoś im wskazał tego dziennikarza..."

Podczas dyskusji w Salonie Dziennikarskim - wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika "Idziemy" i portalu wPolityce.pl - dziennikarka Telewizji Republika Anita Gargas ujawniła kulisy akcji policji w Państwowej Komisji Wyborczej. Przypomnijmy, że podczas okupacji siedziby PKW przez część środowisk związanych ze skrajną prawicą, funkcjonariusze policji zatrzymali również dwóch dziennikarzy: Jana Pawlickiego z Telewizji Republika i Tomasza Gzella z Polskiej Agencji Prasowej. 

"Każdy, kto widział relację z tych wydarzeń w Telewizji Republika, wie, że Jan Pawlicki nie przebywał nawet w miejscu, gdzie dochodziło do głównych wydarzeń. Dziennikarz został skuty kajdankami, wyprowadzany przez funkcjonariuszy policji, wciskany do suki policyjnej – takiego widoku się nie spodziewałam w obecnych czasach. To samo dotyczy Tomasza Gzella z Polskiej Agencji Prasowej" - opowiadała Gargas.

Jak podkreśliła, jest to smutne podsumowanie "25 lat wolności" świętowanych przez obóz rządzący. "Ekipa TVN pojawiła się z kamerą tuż przed pacyfikacją przez policję. Była spora grupa dziennikarzy, którzy byli obserwatorami, nie mieli zamiaru stawiać oporu. Jan Pawlicki przedstawiał się interweniującym policjantom, pokazywał legitymację prasową, po prostu nie zdążył opuścić sali. Policjanci zachowywali się tak, jakby ktoś im wskazał tego dziennikarza..." - tłumaczył.

Z kolei Piotr Skwieciński zwracał uwagę, że do podobnych scen doszło niedawno w tygodniku "Wprost". "Do takiego wydarzenia po raz kolejny, nawiązuję tu do niedawnej akcji w redakcji tygodnika „Wprost”. Dziennikarze mediów warszawskich zareagowali bardzo spontanicznie, którzy samą swoją obecnością i biernym oporem wspierali „Wprost”, czym wykazali blamaż prokuratury i funkcjonariuszy" - przypominał.

I dodawał: "Jak nie ma dziennikarzy, jeżeli się żąda, by dziennikarze wyszli i nie widzieli, to stwarza to warunki, by opróżnianie sali przebiegło bardziej brutalnie. Nie lubię porównań z PRL, ale przypomina mi się pobicie radnych podczas kryzysu bydgoskiego – tam chodziło o to, by radni wyszli i nie widzieli, co będą robić z Rulewskim i działaczami „Solidarności”" - mówił Skwieciński.

LL, Radio Warszawa

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook