Jedynie prawda jest ciekawa


Gargas ujawnia kulisy zatrzymania dziennikarzy w PKW

22.11.2014

"Policjanci zachowywali się tak, jakby ktoś im wskazał tego dziennikarza..."

Podczas dyskusji w Salonie Dziennikarskim - wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika "Idziemy" i portalu wPolityce.pl - dziennikarka Telewizji Republika Anita Gargas ujawniła kulisy akcji policji w Państwowej Komisji Wyborczej. Przypomnijmy, że podczas okupacji siedziby PKW przez część środowisk związanych ze skrajną prawicą, funkcjonariusze policji zatrzymali również dwóch dziennikarzy: Jana Pawlickiego z Telewizji Republika i Tomasza Gzella z Polskiej Agencji Prasowej. 

"Każdy, kto widział relację z tych wydarzeń w Telewizji Republika, wie, że Jan Pawlicki nie przebywał nawet w miejscu, gdzie dochodziło do głównych wydarzeń. Dziennikarz został skuty kajdankami, wyprowadzany przez funkcjonariuszy policji, wciskany do suki policyjnej – takiego widoku się nie spodziewałam w obecnych czasach. To samo dotyczy Tomasza Gzella z Polskiej Agencji Prasowej" - opowiadała Gargas.

Jak podkreśliła, jest to smutne podsumowanie "25 lat wolności" świętowanych przez obóz rządzący. "Ekipa TVN pojawiła się z kamerą tuż przed pacyfikacją przez policję. Była spora grupa dziennikarzy, którzy byli obserwatorami, nie mieli zamiaru stawiać oporu. Jan Pawlicki przedstawiał się interweniującym policjantom, pokazywał legitymację prasową, po prostu nie zdążył opuścić sali. Policjanci zachowywali się tak, jakby ktoś im wskazał tego dziennikarza..." - tłumaczył.

Z kolei Piotr Skwieciński zwracał uwagę, że do podobnych scen doszło niedawno w tygodniku "Wprost". "Do takiego wydarzenia po raz kolejny, nawiązuję tu do niedawnej akcji w redakcji tygodnika „Wprost”. Dziennikarze mediów warszawskich zareagowali bardzo spontanicznie, którzy samą swoją obecnością i biernym oporem wspierali „Wprost”, czym wykazali blamaż prokuratury i funkcjonariuszy" - przypominał.

I dodawał: "Jak nie ma dziennikarzy, jeżeli się żąda, by dziennikarze wyszli i nie widzieli, to stwarza to warunki, by opróżnianie sali przebiegło bardziej brutalnie. Nie lubię porównań z PRL, ale przypomina mi się pobicie radnych podczas kryzysu bydgoskiego – tam chodziło o to, by radni wyszli i nie widzieli, co będą robić z Rulewskim i działaczami „Solidarności”" - mówił Skwieciński.

LL, Radio Warszawa

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook