Jedynie prawda jest ciekawa


Gargas ujawnia kulisy zatrzymania dziennikarzy w PKW

22.11.2014

"Policjanci zachowywali się tak, jakby ktoś im wskazał tego dziennikarza..."

Podczas dyskusji w Salonie Dziennikarskim - wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika "Idziemy" i portalu wPolityce.pl - dziennikarka Telewizji Republika Anita Gargas ujawniła kulisy akcji policji w Państwowej Komisji Wyborczej. Przypomnijmy, że podczas okupacji siedziby PKW przez część środowisk związanych ze skrajną prawicą, funkcjonariusze policji zatrzymali również dwóch dziennikarzy: Jana Pawlickiego z Telewizji Republika i Tomasza Gzella z Polskiej Agencji Prasowej. 

"Każdy, kto widział relację z tych wydarzeń w Telewizji Republika, wie, że Jan Pawlicki nie przebywał nawet w miejscu, gdzie dochodziło do głównych wydarzeń. Dziennikarz został skuty kajdankami, wyprowadzany przez funkcjonariuszy policji, wciskany do suki policyjnej – takiego widoku się nie spodziewałam w obecnych czasach. To samo dotyczy Tomasza Gzella z Polskiej Agencji Prasowej" - opowiadała Gargas.

Jak podkreśliła, jest to smutne podsumowanie "25 lat wolności" świętowanych przez obóz rządzący. "Ekipa TVN pojawiła się z kamerą tuż przed pacyfikacją przez policję. Była spora grupa dziennikarzy, którzy byli obserwatorami, nie mieli zamiaru stawiać oporu. Jan Pawlicki przedstawiał się interweniującym policjantom, pokazywał legitymację prasową, po prostu nie zdążył opuścić sali. Policjanci zachowywali się tak, jakby ktoś im wskazał tego dziennikarza..." - tłumaczył.

Z kolei Piotr Skwieciński zwracał uwagę, że do podobnych scen doszło niedawno w tygodniku "Wprost". "Do takiego wydarzenia po raz kolejny, nawiązuję tu do niedawnej akcji w redakcji tygodnika „Wprost”. Dziennikarze mediów warszawskich zareagowali bardzo spontanicznie, którzy samą swoją obecnością i biernym oporem wspierali „Wprost”, czym wykazali blamaż prokuratury i funkcjonariuszy" - przypominał.

I dodawał: "Jak nie ma dziennikarzy, jeżeli się żąda, by dziennikarze wyszli i nie widzieli, to stwarza to warunki, by opróżnianie sali przebiegło bardziej brutalnie. Nie lubię porównań z PRL, ale przypomina mi się pobicie radnych podczas kryzysu bydgoskiego – tam chodziło o to, by radni wyszli i nie widzieli, co będą robić z Rulewskim i działaczami „Solidarności”" - mówił Skwieciński.

LL, Radio Warszawa

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook