Jedynie prawda jest ciekawa


Rząd ukrywał dowody winy Rosjan

13.12.2011

Edmund Klich nagrał rozmowę z szefem MON Bogdanem Klichem. Słychać na niej, jak minister obrony narodowej sztorcuje polskiego akredytowanego za meldunek, w którym znalazła się uwaga, że Rosjanie ponoszą odpowiedzialność za katastrofę smoleńską, ponieważ nie zamknęli lotniska. Portal Stefczyk.info poprosił dziennikarkę Anitę Gargas, autorkę artykułu o taśmach Klicha o komentarz w tej sprawie:

Nagrania rozmowy Edmunda Klicha z ministrem obrony narodowej Bogdanem Klichem dowodzą, że rządowi nie zależało na wyjaśnieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej. Było wręcz odwrotnie, ukrywano dowody świadczące o winie strony rosyjskiej. Jednym z dokumentów mówiących o rosyjskiej odpowiedzialności był meldunek polskiego akredytowanego przy MAK Edmunda Klicha. On w pierwszych dniach badania katastrofy napisał, że to Rosjanie ponoszą odpowiedzialność za katastrofę, ponieważ nie zamknęli lotniska w Smoleńsku. Tymczasem procedury obligowały ich do tego.

W rozmowie szokujące jest również to, że i Bogdan Klich i Edmund Klich przystawali na wszystkie żądania Rosjan. Tak było np. przy okazji ustalania liczby akredytowanych przy MAK. Edmund Klich tłumaczył, że zwiększenie ich liczby pogorszy naszą sytuację. Jednak ona już od 15 kwietnia była bardzo zła. Rosjanie uniemożliwiali nam dostęp do dowodów w sprawie. Zablokowali nam np. możliwość udziału w oblocie lotniska. Minister obrony narodowej oraz polski akredytowany przechodzą nad takimi sprawami do porządku dziennego, nie zastanawiają się, jak polepszyć sytuację Polski, jak udrożnić dostęp do dowodów. Zamiast tego zastanawiają się, jak zatuszować niewygodne dla Rosjan fakty. To jest chyba najbardziej szokujące.

Oczywiście sytuacja, w której polski akredytowany nagrywa potajemnie rozmowę z urzędującym szefem MON, również zadziwia. Z rozmowy, jaką przeprowadziłam z Edmundem Klichem, wynika, że to może nie być jednostkowy przypadek, że takich nagrań może być więcej. Na nich mogą znajdować się rozmowy również z innymi ważnymi ludźmi. Należałoby się zastanowić, po co Edmundowi Klichowi są tego typu taśmy. Wydaje się, że nie nagrywał tych rozmów na własny użytek.

Edmund Klich prawdopodobnie napisał swój meldunek pod presją ekspertów, którzy mu towarzyszyli. W początkowej fazie po katastrofie smoleńskiej, kiedy propaganda rosyjska i prorosyjska w Polsce nie zrobiła jeszcze dużego spustoszenia, nasi prokuratorzy i eksperci mieli w rękach dowody, które wskazywały na bezsporną winę Rosjan. Później zaczęto nas urabiać, zaczęto mówić, że trzeba spokojnie prowadzić śledztwo, że jest kampania, więc nie należy poruszać tematu Smoleńska. Rosjanie tymczasem robili swoje. I okazało się, że jest już za późno. Tymczasem w tym pierwszym okresie, kiedy panował chaos, nie wiadomo było, wedle jakich procedur będą się odbywać działania ws. katastrofy, udało się śledczym zebrać najwięcej dowodów. Ten pierwszy meldunek został stworzony w tym okresie, gdy nasi przedstawiciele nie byli poddani praniu mózgów. Wtedy jeszcze dążyli do wyjaśnienia prawdy. Potem takie chęci wybijano im z głowy.

Sam Edmund Klich okazuje się być człowiekiem tchórzliwym, który jest zainteresowany głównie własną wygodą i nie zadrażnianiem stosunków z Rosją. Jest to dobrze widoczne we fragmencie rozmów z Bogdanem Klichem, który opublikowany zostanie w tygodniku „Gazeta Polska”. Tłumaczy w nim, że nie ma sensu zwiększać liczby akredytowanych, ponieważ w Moskwie Polacy mają do dyspozycji tylko dwa pokoje. To sprawia, że polscy akredytowani nie zmieszczą się. To pokazuje skalę absurdu. Zginął polski prezydent i ważne osobistości życia publicznego, a polski akredytowany zastanawia się, czy się zmieści w jednym pokoju. I słucha tego minister obrony narodowej i zamiast zapewnić polskim specjalistom logistyczne zaplecze do działania w Moskwie przystaje na tłumaczenie, że nie ma miejsca dla nowych ludzi, którzy mogliby pomóc w śledztwie. Te rozmowy są bardzo zasmucające.

not saż
[fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook