Jedynie prawda jest ciekawa


Gargas: Cyryl jest aparatczykiem systemu Putina

13.02.2016

"Ubolewałam, że spotkanie takiej rangi odbywa się gdzieś na lotnisku, w komunistycznym państwie, w obecności komunistycznego dyktatora, tak naprawdę pod komunistycznym parasolem" - mówiła o spotkaniu papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem na Kubie Anita Gargas.


Gośćmi Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3, wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” oraz portalu wPolityce.pl, byli: Anita Gargas z Telewizji Republika, ksiądz Henryk Zieliński -redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”, mecenas Marek Markiewicz oraz Piotr Zaremba z tygodnika „w Sieci” i portalu wPolityce.pl.

"Było to wydarzenie upragnione i od wielunastu lat trwały starania o to spotkanie. Patriarcha Cyryl wykreował się na równorzędnego partnera dla papieża. To wzmacnia jego pozycję wsród patriarchów prawosławncyh" - mówił ksiądz Zieliński. 

Redaktor naczelny "Idziemy" obawiał się, że spotkanie to będzie wykorzystane politycznie przez Rosję. "Kiedy przeczytałem skrót wspólnej deklaracji to cieszę się, że nasz papież okazał się sprytnym jezuitą. Niewątpliwie jest potrzeba wspólnego frontu wobec tego nihilizmu, który idzie przez świat" - zaznaczył.

Z kolei mecenas Marek Markiewicz ocenił, że Putin jest strukturą przejściową. "Tu się pokazuje, że odrebności dogmatyczne są niewielkie. Istnieje coś w rodzaju wspólnoty zacieranej przez wieki. Ona odżywa nagle w sposób niezrozumiały dla kogoś na zachodzie Europy. Rola cerwki rośnie, to jest element wpływania na społeczeństwo. "

Zaremba zaznaczył, że dialog z cerkwią jest potrzebny, jednak ma pewne obawy, co do tego spotkania. Twierdzi, że papież Franciszek jest zbyt powściągliwy w sprawie Ukrainy.

W dużo ostrzejszym tonie oceniła spotkanie Anita Gargas. "Cerkiew Cyryla, agenda służb moskiewskich, to ideologiczny wydział komitetu centralnego KPZR. Realizuje politykę Putina bezwzględnie. Możemy przypomnieć, co Cyryl mówił po ludobójstwie w Czeczeni. Cyryl jest po prostu aparatczykiem systemu. To całe spotkanie wpisuje się w politykę Putina" - przekonywała dziennikarka.


"Z jakiś względów Cyryl bał się Jana Pawła II, z jakiś względów dążył do spotkania z Franciszkiem" - dodała.

lap

[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook