Jedynie prawda jest ciekawa


Gargas: Cyryl jest aparatczykiem systemu Putina

13.02.2016

"Ubolewałam, że spotkanie takiej rangi odbywa się gdzieś na lotnisku, w komunistycznym państwie, w obecności komunistycznego dyktatora, tak naprawdę pod komunistycznym parasolem" - mówiła o spotkaniu papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem na Kubie Anita Gargas.


Gośćmi Salonu Dziennikarskiego Floriańska 3, wspólnej audycji Radia Warszawa, tygodnika „Idziemy” oraz portalu wPolityce.pl, byli: Anita Gargas z Telewizji Republika, ksiądz Henryk Zieliński -redaktor naczelny tygodnika „Idziemy”, mecenas Marek Markiewicz oraz Piotr Zaremba z tygodnika „w Sieci” i portalu wPolityce.pl.

"Było to wydarzenie upragnione i od wielunastu lat trwały starania o to spotkanie. Patriarcha Cyryl wykreował się na równorzędnego partnera dla papieża. To wzmacnia jego pozycję wsród patriarchów prawosławncyh" - mówił ksiądz Zieliński. 

Redaktor naczelny "Idziemy" obawiał się, że spotkanie to będzie wykorzystane politycznie przez Rosję. "Kiedy przeczytałem skrót wspólnej deklaracji to cieszę się, że nasz papież okazał się sprytnym jezuitą. Niewątpliwie jest potrzeba wspólnego frontu wobec tego nihilizmu, który idzie przez świat" - zaznaczył.

Z kolei mecenas Marek Markiewicz ocenił, że Putin jest strukturą przejściową. "Tu się pokazuje, że odrebności dogmatyczne są niewielkie. Istnieje coś w rodzaju wspólnoty zacieranej przez wieki. Ona odżywa nagle w sposób niezrozumiały dla kogoś na zachodzie Europy. Rola cerwki rośnie, to jest element wpływania na społeczeństwo. "

Zaremba zaznaczył, że dialog z cerkwią jest potrzebny, jednak ma pewne obawy, co do tego spotkania. Twierdzi, że papież Franciszek jest zbyt powściągliwy w sprawie Ukrainy.

W dużo ostrzejszym tonie oceniła spotkanie Anita Gargas. "Cerkiew Cyryla, agenda służb moskiewskich, to ideologiczny wydział komitetu centralnego KPZR. Realizuje politykę Putina bezwzględnie. Możemy przypomnieć, co Cyryl mówił po ludobójstwie w Czeczeni. Cyryl jest po prostu aparatczykiem systemu. To całe spotkanie wpisuje się w politykę Putina" - przekonywała dziennikarka.


"Z jakiś względów Cyryl bał się Jana Pawła II, z jakiś względów dążył do spotkania z Franciszkiem" - dodała.

lap

[fot.PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook