Jedynie prawda jest ciekawa


Gałczyński: Czy Breivik wyjdzie na wolność?

24.08.2012

Rozmowa z Mec. Tomaszem Gałczyńskim adwokatem z Kancelarii Brudkowski&Wspólnicy.

Stefczyk.info: Anders Breivik został skazany przez sąd w Norwegii na 21 lat więzienia za zamordowanie 77 osób. Co w praktyce oznacza ten wyrok?

Mec. Tomasz Gałczyński: Sprawa Breivika mogła zostać rozstrzygnięta na dwa sposoby. Mógł usłyszeć wyrok więzienia i zostać uznany winnym lub mógł zostać uznany za niepoczytalnego i umieszczony bezterminowo w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym... Breivik usłyszał wyrok 21 lat więzienia, najsurowszą karę przewidzianą w norweskim kodeksie karnym z brakiem możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie przez 10 lat, a w praktyce przez 9 lat, bo przecież od roku Breivik przebywa w areszcie co zostanie mu zaliczone na poczet kary.

Teoretycznie więc - o ile ten wyrok się uprawomocni - Breivik najpóźniej za 21 lat będzie na wolności. Teoretycznie, bo prawo norweskie przewiduje możliwość przedłużenia pobytu w więzieniu, jeśli skazany nadal stwarza zagrożenie dla społeczeństwa.

W Polsce ten człowiek zapewne usłyszałby wyrok dożywocia z dodatkowo podniesionym ponad ustawowe 25 lat okresem, po którym mógłby starać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie. W niektórych krajach i stanach USA zapewne usłyszałby karę śmierci lub karę więzienia przeliczoną na setki lat. Wyrok norweskiego sądu może wydawać się łagodny.

Ten proces pokazał różnice między polskim i norweskim wymiarem sprawiedliwości. U nas stwierdzenie niepoczytalności jest generalnie okolicznością korzystną dla linii obrony. W poważnych sprawach karnych, jeśli są ku temu podstawy, obrońcy składają odpowiednie wnioski w celu stwierdzenia niepoczytalności oskarżonego przeciwko czemu często oponuje prokuratura. W Norwegii było odwrotnie. To prokuratorzy wskazywali, że Breivik jest niepoczytalny. Sam oskarżony i jego obrońcy przeciwstawiali się temu. Breivik zapowiadał nawet, że jeśli zostanie uznany za niepoczytalnego będzie się odwoływał. On uważał, że jako sprawca sądzonego czynu, powinien zostać uniewinniony lub wyjątkowo skazany na śmierć. Ta różnica wynika z tego, że polskie prawo przewiduje karę dożywotniego pozbawienia wolności, a w Norwegii tylko pobyt w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym może być z góry orzeczony bezterminowo.

Jakiego wyroku można byłoby się spodziewać w Polsce?

Jak już wspomniałem, wydaje się, że gdyby Breivik został uznany za w pełni poczytalnego przez polski sąd, to usłyszałby karę dożywocia. Zapewne sąd zastrzegłby surowszy termin (np.: 30-40 lat), po którym Breivik mógłby się ubiegać o zwolnienie. To oznaczałoby, że wyszedłby z więzienia mając ponad 70 lat. W Norwegii Breivik będzie mógł wyjść z więzienia, jako 54-latek. A teoretycznie nawet za 9 lat.

To możliwe?

Wątpię, by wyszedł wcześniej. Sądy niechętnie się przychylają do takich wniosków w tak głośnych i drastycznych sprawach. Ostatnio w USA po raz siódmy wniosek o zwolnienie składał zabójca Lennona. Wniosek został odrzucony, ponieważ sędziowie uznali, że doprowadziłoby to do trywializacji samego morderstwa piosenkarza. To oczywiście inny kraj, ale sposób myślenia sędziów w tym zakresie jest uniwersalny... Ale nawet jeśli Breivik wyjdzie z więzienia w wieku 54 lat, będzie miał jeszcze kawał życia przed sobą.

Widząc jego zachowanie po zabójstwie nie można mieć wielkich nadziei na jego resocjalizację. Czy obecny wyrok jest już ostateczny?

To dopiero wyrok sądu pierwszej instancji. Obecnie stronom przysługuje odwołanie do sądu, wyższej instancji, który miałby osądzić tę sprawę w pełnym składzie. To oznacza 10 ławników i trzech sędziów profesjonalnych. Jeśli siedmiu ławników orzeka, że oskarżony jest winny, to sędziowie profesjonalni wymierzają karę. Oczywiście sąd ten bada również, czy sąd pierwszej instancji nie popełnił uchybień formalnych. Od wyroku sądu II instancji możliwe jest jeszcze odwołanie do norweskiego Sądu Najwyższego. Obecny wyrok jest zatem jeszcze nieprawomocny. Wydaje się, że apelacje w tej sprawie może złożyć zwłaszcza prokuratura, bo wyrok jest niezgodny z kierunkiem oskarżenia.

Jakiego wyroku spodziewali się Norwegowie?

Wg przeprowadzonych sondaży, zdecydowana większość społeczeństwa norweskiego oczekiwała, że on zostanie skazany na więzienie. Opinia publiczna liczyła, że zostanie uznany za winnego tej zbrodni. Gdyby sąd uznał, że on jest niepoczytalny być może dolegliwość kary byłaby większa, ale formalnie nie zostałby uznany za winnego największej masakry w Norwegii od II wojny światowej. To jest wyrok zgodny z vox populi.

Jeśli Breivik wyjdzie po 21 latach będzie w pełni wolny? Czy będzie podlegał jakiemuś nadzorowi?

Jeśli faktycznie nadzór nad nim nie zostanie przedłużony, to Breivik stanie się wolnym człowiekiem. Jednak w praktyce wydaje się oczywiste, że Breivik już zawsze będzie na oku wymiaru sprawiedliwości.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook