Jedynie prawda jest ciekawa


Gajos: To bardzo dobrze napisany scenariusz

05.04.2013

To, że 20 lat temu zmienił nam się system, nie oznacza, że zmieniliśmy się wszyscy. Przecież nagle ludzie nie przestaną kraść, nie przestaną się prześladować i nie przestaną iść drogą zła – mówi aktor Janusz Gajos w rozmowie z Łukaszem Adamskim.

Łukasz Adamski: Z całej palety wielkich ról, które Pan stworzył, rola prokuratora Andrzeja Kostrzewy wydaje się być najbardziej demoniczna. Gra Pan człowieka, który może być w majestacie prawa oprawcą każdego z nas. Jest Pan aktorem, który bardzo starannie wybiera role. Co Pana zaciekawiło w Kostrzewie?

Janusz Gajos: Sama treść filmu dotyczy rzeczy zupełnie bulwersujących i ważnych, które na dodatek miały miejsce w rzeczywistości. Dobrze napisany scenariusz bardzo zachęcał do zmierzenia się z rolą Kostrzewy.

30 lat temu zagrał Pan ubeka w „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego. Teraz powraca Pan w roli prokuratora w III RP. Czy te dwie postacie można ze sobą zestawiać?

Oczywiście, że obie postacie są szalenie niesympatyczne i jednoznacznie stoją po stronie zła. Grając w „Przesłuchaniu” mieliśmy z Ryszardem problem z uprawdopodobnieniem granej przeze mnie postaci. Mówiłem nawet reżyserowi, że moja postać jest sztandarowa. To była postać wręcz nieludzka. Ciężko było coś do niej nawet dodać. To nawet nie chodziło o dodanie cech pozytywnych. Chcieliśmy ją po prostu uprawdopodobnić jakimiś szczegółami. Chodziło o to by ludzie uwierzyli, że to jest człowiek. Zły człowiek, ale człowiek.

W przypadku Kostrzewy szukaliście również takiego uprawdopodobnienia?

W przypadku postaci z „Układu zamkniętego” również szukaliśmy takiego uprawdopodobnienia. Ja bardzo się dopytywałem, co się mogło stać z tym człowiekiem od momentu, gdy był na studiach, w jakie wpadł zależności. Jakie były jego motywacje by wejść na pewną ścieżką. Chciałem się też dowiedzieć dlaczego nie zmienił się od tamtych czasów. Ba, on stał się nawet gorszą osobą. Kostrzewa jest człowiekiem cynicznym, pysznym i nie ma żadnych skrupułów. Niestety nie mieliśmy możliwości bawić się w taki rodzaj psychologizowania, choć podjęliśmy takie próby. Całą myśl filmu była podporządkowana innej sprawie.

Kostrzewa wychowuje godnych siebie następców. Młody prokurator jest nie mniej zły swojego przełożonego. Może to jest klucz do zrozumienia mechanizmów współczesnej Polski? Starszy cynicy wychowują młodych następców i układ się nie może otworzyć?

Oczywiście, że tak jest. To, że 20 lat temu zmienił nam się system, nie oznacza, że zmieniliśmy się wszyscy. Przecież nagle ludzie nie przestaną kraść, nie przestaną się prześladować i nie przestaną iść drogą zła. To można porównać do pociągu, który jedzie 20 lat i trzeba robić wszystko by on się zatrzymał na stacji, której chcemy. Niestety nie stanie się to za pomocą naciśnięcia guzika.

Rozmawiał Łukasz Adamski

[fot: wP]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook