Jedynie prawda jest ciekawa


Gajos: To bardzo dobrze napisany scenariusz

05.04.2013

To, że 20 lat temu zmienił nam się system, nie oznacza, że zmieniliśmy się wszyscy. Przecież nagle ludzie nie przestaną kraść, nie przestaną się prześladować i nie przestaną iść drogą zła – mówi aktor Janusz Gajos w rozmowie z Łukaszem Adamskim.

Łukasz Adamski: Z całej palety wielkich ról, które Pan stworzył, rola prokuratora Andrzeja Kostrzewy wydaje się być najbardziej demoniczna. Gra Pan człowieka, który może być w majestacie prawa oprawcą każdego z nas. Jest Pan aktorem, który bardzo starannie wybiera role. Co Pana zaciekawiło w Kostrzewie?

Janusz Gajos: Sama treść filmu dotyczy rzeczy zupełnie bulwersujących i ważnych, które na dodatek miały miejsce w rzeczywistości. Dobrze napisany scenariusz bardzo zachęcał do zmierzenia się z rolą Kostrzewy.

30 lat temu zagrał Pan ubeka w „Przesłuchaniu” Ryszarda Bugajskiego. Teraz powraca Pan w roli prokuratora w III RP. Czy te dwie postacie można ze sobą zestawiać?

Oczywiście, że obie postacie są szalenie niesympatyczne i jednoznacznie stoją po stronie zła. Grając w „Przesłuchaniu” mieliśmy z Ryszardem problem z uprawdopodobnieniem granej przeze mnie postaci. Mówiłem nawet reżyserowi, że moja postać jest sztandarowa. To była postać wręcz nieludzka. Ciężko było coś do niej nawet dodać. To nawet nie chodziło o dodanie cech pozytywnych. Chcieliśmy ją po prostu uprawdopodobnić jakimiś szczegółami. Chodziło o to by ludzie uwierzyli, że to jest człowiek. Zły człowiek, ale człowiek.

W przypadku Kostrzewy szukaliście również takiego uprawdopodobnienia?

W przypadku postaci z „Układu zamkniętego” również szukaliśmy takiego uprawdopodobnienia. Ja bardzo się dopytywałem, co się mogło stać z tym człowiekiem od momentu, gdy był na studiach, w jakie wpadł zależności. Jakie były jego motywacje by wejść na pewną ścieżką. Chciałem się też dowiedzieć dlaczego nie zmienił się od tamtych czasów. Ba, on stał się nawet gorszą osobą. Kostrzewa jest człowiekiem cynicznym, pysznym i nie ma żadnych skrupułów. Niestety nie mieliśmy możliwości bawić się w taki rodzaj psychologizowania, choć podjęliśmy takie próby. Całą myśl filmu była podporządkowana innej sprawie.

Kostrzewa wychowuje godnych siebie następców. Młody prokurator jest nie mniej zły swojego przełożonego. Może to jest klucz do zrozumienia mechanizmów współczesnej Polski? Starszy cynicy wychowują młodych następców i układ się nie może otworzyć?

Oczywiście, że tak jest. To, że 20 lat temu zmienił nam się system, nie oznacza, że zmieniliśmy się wszyscy. Przecież nagle ludzie nie przestaną kraść, nie przestaną się prześladować i nie przestaną iść drogą zła. To można porównać do pociągu, który jedzie 20 lat i trzeba robić wszystko by on się zatrzymał na stacji, której chcemy. Niestety nie stanie się to za pomocą naciśnięcia guzika.

Rozmawiał Łukasz Adamski

[fot: wP]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook