Jedynie prawda jest ciekawa

Gadowski: Żyjemy w epoce wojny kulturowej

02.03.2017

„Żyjemy w epoce wojny kulturowej. Media już dawno zmieniły się w narzędzia manipulowania naszą świadomością. By uciec od zgiełku serwisów informacyjnych i publicystycznego bełkotu, z lubością zagłębiamy się więc w lekturze, oglądamy filmy lub idziemy do teatru. Na tym polu spodziewamy się duchowego wypoczynku (…). Na tym polu jesteśmy bezbronni” - zwraca uwagę Witold Gadowski, dziennikarz. Jego felieton ukazał się na łamach tygodnika „Niedziela”.

Dziennikarz podkreśla, że sztuka przestała być obszarem wolności i swobodnej kontemplacji rzeczy najważniejszych. Sztuka została zatruta.

„Spróbujcie Państwo nieopatrznie wdepnąć dziś do Narodowego Starego Teatru w Krakowie, a natychmiast zostaniecie obryzgani produktami niejakiego Klaty i jego homoseksualnych akolitów. Za własne pieniądze dowiecie się, że jesteście „durnymi kołtunami”, a polskość to jedynie złośliwa fantasmagoria na zdrowym ciele nowoczesnej Europy” - pisze Gadowski.

Zdaniem Gadowskiego lepiej nie wchodzić również do galerii sztuki i uważać na filmy fabularne, bo są to albo durne komedyjki, które produkuje towarzystwo z TVN, albo filmy typu „Pokot” Agnieszki Holland.

Dziennikarz zwraca także uwagę na książki – szczególnie te Andrzeja Stasiuka i Joanny Bator.

„To pisarze emblematyczni dla naszej „współczesnej kultury”. Wyhodowani na zamówienie środowiska Adama Michnika i utrzymywani dzięki „kroplówce” płynącej z publicznych źródeł. Gdyby bowiem mieli żyć jedynie ze sprzedaży swych „dzieł”, to czekałby ich marny los” - podkreśla dziennikarz.

Gadowski zastanawia się, czy w takim razie może kogoś dziwić „Klątwa” wystawiona w Teatrze Powszechnym w Warszawie? Czy tak samo można zakpić z islamu?

„Do tej prowokacji zaproszono reżysera Olivera Frljicia. Czyżby polscy „twórcy” nie czuli się jeszcze na siłach, aby tak otwarcie profanować uczucia większości publiczności? Pokornie pozwoliliśmy, aby polską kulturę zawłaszczyło kilku autorów, skrajnie upolitycznionych twórców” - podkreśla Witold Gadowski.  

wkt/Niedziela

[fot. youtube.com]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook