Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: Żemek wyszedł żywy, gdyż trzymał buzię na kłódkę

18.03.2013

Grzegorz Żemek, skazany w aferze FOZZ, wyszedł warunkowo z więzienia. O Żemku, FOZZ i innych "aferach założycielskich III RP" Rozmawiamy z Witoldem Gadowskim, dziennikarzem, autorem książki "Wieży komunistów", w której w formie political fiction opisał brudną rzeczywistość Polski lat przełomu.

Kto powinien siedzieć w więzieniu zamiast Zemka? Albo inaczej: razem z nim?

Obok Grzegorza Żemka powinien siedzieć przynajmniej wiceminister finansów odpowiedzialny za nadzór nad Funduszem. Powinni siedzieć także wysocy oficerowie II Zarządu Sztabu Generalnego, którzy od początku wiedzieli jak funkcjonuje FOZZ. Wśród znaczących świadków, o ile nie wśród oskarżonych, powinien być Edward Mazur, Andrzej Kuna, Aleksander Żagiel i kilku generałów, oficerów służb specjalnych.

Czy ta sprawa, już po wyjściu Żemka na wolność, będzie miała jakiś ciąg dalszy?

Myślę, że wyjście Żemka nic nie zmieni, dlatego że Grzegorz Żemek wyszedł żywy z więzienia, gdyż trzymał buzię na kłódkę. Jeśli byłoby inaczej, to mielibyśmy do czynienia z natychmiastowym samobójstwem.

Czyli milczenie na wolności jest warunkiem jego dobrego zdrowia, pomyślności i w miarę długiego życia?

Tak. Warunkiem jego dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia jest jeden – milczenie.

Czyli nie może on powiedzieć jak w branżę mięsną, w branżę handlu samochodami, w branżę pośrednitwa w handlu surowcami energetycznymi, wsiąkały pieniądze FOZZ.

Nie może więc powiedzieć, jak połączono pieniądze FOZZ z pieniędzmi zlikwidowanymi po cichu firm należących do 38 central handlu zagranicznego PRL. Nie może powiedzieć jak rozkradziono ogromne sumy z kont przedsiębiorstw handlu zagranicznego, ogromne sumy w dewizach, rozkradziono i przelano na konta osób prywatnych i w jaki sposób te sumy wsiąkały w branżę medialnej. O tym wszystkim nie może opowiadać, bo to jest opowiadanie, jak został nakręcony zegarek systemu.

 

Szef fundacji pomagającej byłym więźniom w uzsadnieniu do wniosku o przedterminowe zwolnienie Żemka powiedział, że zatrudni go w tej fundacji, gdyż „widzę stosunek Żemka do przestępstw, które popełnił”. Taka kpina, to symbol III RP?

To zdaje się takie poczucie humoru rodem z kabaretów telewizyjnych. Poczucie humoru, w którym ktoś śmieje sie w twarz: „patrzcie, jacy jesteście głupi”.

Czesław Kiszczak w rozmowie ze mną powiedział o Żemku: „Był Żemek, rozmawialiśmy w ogródku. Stwierdził, że nie robił niczego, co jest niezgodne z regulaminem”.

Z regulaminem?

Tak.

FOZZ – matka wszystkich ofiar? Co Polacy powinni koniecznie wiedzieć o tej aferze?

To trochę taka zbitka medialna, że FOZZ  to matka wszystkich afer. To jest afera ujawniona. Natomiast gdybyśmy szukali matki wszystkich afer, to musielibyśmy znaleźć jeszcze kilka nieopisanych. M. in. aferę, o której już wspomniałem – czyli prywatyzacja 38 central handlu zagranicznego, które funkcjonowały w PRL i monopolizowały handel z blokiem dewizowym. To wszystko zostało ukradzione. Nie ma tych pieniędzy. Nie ma tych firm, które pozakładały te centrale handlu zagranicznego, aby móc funkcjonować.

I wreszcie urwał się trop wędrówki tych pieniędzy na prywatne konta w Polsce.

I jeszcze ogromna afera Narodowych Funduszy Inwestycyjnych; kompletnie nie rozliczona i nie opisana. Kilkaset przedsiębiorstw na skutek komplikacji i zależności między funduszami w pewnym momencie przestały należeć do Skarbu Państwa i za psie pieniądze przeszły w ręce prywatnych właścicieli.

FOZZ jest jedną z największych afer i jako tako wskazanych, bo przecież nie opisanych. Natomiast kilka innych afer, o których można by mówić dopiero pod odtajnieniu dokumentów z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, wciąż czeka na opisanie. Są to afery równie porażające jeżeli chodzi o skalę kradzieży jak FOZZ.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook