Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: Żemek wyszedł żywy, gdyż trzymał buzię na kłódkę

18.03.2013

Grzegorz Żemek, skazany w aferze FOZZ, wyszedł warunkowo z więzienia. O Żemku, FOZZ i innych "aferach założycielskich III RP" Rozmawiamy z Witoldem Gadowskim, dziennikarzem, autorem książki "Wieży komunistów", w której w formie political fiction opisał brudną rzeczywistość Polski lat przełomu.

Kto powinien siedzieć w więzieniu zamiast Zemka? Albo inaczej: razem z nim?

Obok Grzegorza Żemka powinien siedzieć przynajmniej wiceminister finansów odpowiedzialny za nadzór nad Funduszem. Powinni siedzieć także wysocy oficerowie II Zarządu Sztabu Generalnego, którzy od początku wiedzieli jak funkcjonuje FOZZ. Wśród znaczących świadków, o ile nie wśród oskarżonych, powinien być Edward Mazur, Andrzej Kuna, Aleksander Żagiel i kilku generałów, oficerów służb specjalnych.

Czy ta sprawa, już po wyjściu Żemka na wolność, będzie miała jakiś ciąg dalszy?

Myślę, że wyjście Żemka nic nie zmieni, dlatego że Grzegorz Żemek wyszedł żywy z więzienia, gdyż trzymał buzię na kłódkę. Jeśli byłoby inaczej, to mielibyśmy do czynienia z natychmiastowym samobójstwem.

Czyli milczenie na wolności jest warunkiem jego dobrego zdrowia, pomyślności i w miarę długiego życia?

Tak. Warunkiem jego dobrego zdrowia i dobrego samopoczucia jest jeden – milczenie.

Czyli nie może on powiedzieć jak w branżę mięsną, w branżę handlu samochodami, w branżę pośrednitwa w handlu surowcami energetycznymi, wsiąkały pieniądze FOZZ.

Nie może więc powiedzieć, jak połączono pieniądze FOZZ z pieniędzmi zlikwidowanymi po cichu firm należących do 38 central handlu zagranicznego PRL. Nie może powiedzieć jak rozkradziono ogromne sumy z kont przedsiębiorstw handlu zagranicznego, ogromne sumy w dewizach, rozkradziono i przelano na konta osób prywatnych i w jaki sposób te sumy wsiąkały w branżę medialnej. O tym wszystkim nie może opowiadać, bo to jest opowiadanie, jak został nakręcony zegarek systemu.

 

Szef fundacji pomagającej byłym więźniom w uzsadnieniu do wniosku o przedterminowe zwolnienie Żemka powiedział, że zatrudni go w tej fundacji, gdyż „widzę stosunek Żemka do przestępstw, które popełnił”. Taka kpina, to symbol III RP?

To zdaje się takie poczucie humoru rodem z kabaretów telewizyjnych. Poczucie humoru, w którym ktoś śmieje sie w twarz: „patrzcie, jacy jesteście głupi”.

Czesław Kiszczak w rozmowie ze mną powiedział o Żemku: „Był Żemek, rozmawialiśmy w ogródku. Stwierdził, że nie robił niczego, co jest niezgodne z regulaminem”.

Z regulaminem?

Tak.

FOZZ – matka wszystkich ofiar? Co Polacy powinni koniecznie wiedzieć o tej aferze?

To trochę taka zbitka medialna, że FOZZ  to matka wszystkich afer. To jest afera ujawniona. Natomiast gdybyśmy szukali matki wszystkich afer, to musielibyśmy znaleźć jeszcze kilka nieopisanych. M. in. aferę, o której już wspomniałem – czyli prywatyzacja 38 central handlu zagranicznego, które funkcjonowały w PRL i monopolizowały handel z blokiem dewizowym. To wszystko zostało ukradzione. Nie ma tych pieniędzy. Nie ma tych firm, które pozakładały te centrale handlu zagranicznego, aby móc funkcjonować.

I wreszcie urwał się trop wędrówki tych pieniędzy na prywatne konta w Polsce.

I jeszcze ogromna afera Narodowych Funduszy Inwestycyjnych; kompletnie nie rozliczona i nie opisana. Kilkaset przedsiębiorstw na skutek komplikacji i zależności między funduszami w pewnym momencie przestały należeć do Skarbu Państwa i za psie pieniądze przeszły w ręce prywatnych właścicieli.

FOZZ jest jedną z największych afer i jako tako wskazanych, bo przecież nie opisanych. Natomiast kilka innych afer, o których można by mówić dopiero pod odtajnieniu dokumentów z likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, wciąż czeka na opisanie. Są to afery równie porażające jeżeli chodzi o skalę kradzieży jak FOZZ.

ROZMAWIAŁ: Sławomir Sieradzki

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook