Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: zabójstwo na zlecenie rosyjskich służb?

17.09.2014

„Chociaż jego śmierć mogła być zwykłą konsekwencją obrażeń odniesionych w wypadku, to istnieje hipoteza, że było to zabójstwo na zlecenie rosyjskich służb” - mówił Witold Gadowski na antenie Telewizji Republika. Publicysta tygodnika „wSieci”, przypomniał historię tajemniczej śmierci założyciela Ośrodka Studiów Wschodnich, Marka Karpia.

„Mija 10 lat od śmierci Marka Karpia, twórcy Ośrodka Studiów Wschodnich. Jej okoliczności byłyby zapewne już dziś znane, gdyby wychowankowie Karpia – Bartłomiej Sienkiewicz i Jacek Cichocki – wypełnili obietnicę złożoną nad jego grobem” – mówił Gadowski.

Opisując Karpia wskazał, że „była to niezwykła postać, pasjonat, z ogromną wiedzą praktyczną z zakresu pracy służb rosyjskiego wywiadu, jakiej nie mają dzisiejsi eksperci wypowiadający się w mediach”. „Wiedział dużo więcej od Rosji, niż polskie służby specjalne” – mówił Gadowski.

Opisując okoliczności śmierci założyciela OSW Gadowski wskazuje na zaskakujące okoliczności towarzyszące sprawie. „Okoliczności jego śmierci są bardzo dziwne. Karp miał wypadek samochodowy. Na jego samochód najechał białoruski TIR. Jego kierowca, Białorusin Sergiej Żuk, został bardzo niechlujnie przesłuchany przez podlaską policję, co dziwi, bo w 2004 r. takiego poziomu niechlujstwa jak dziś w naszym kraju nie było. Nieczytelnie skserowano jego dokumenty. Został ostatecznie wypuszczony bez postawienia zarzutu i ślad po nim zaginął. A firma, która go zatrudniała, poinformowała, że nie miała takiego pracownika. Nikt też nie jest w stanie wyjaśnić, co stało się z białoruską ciężarówką” – opisywał zdarzenie Gadowski.

Ciężko ranny Marek Karp trafił do szpitala. „Mimo obrażeń cały czas zachowywał przytomność umysłu. Jak dowiedziałem się z relacji świadków, na krótko przed śmiercią ten twardy człowiek miał mówić, że „grozi mu niebezpieczeństwo”. Po miesiącu hospitalizacji zmarł” – opowiadał Gadowski.

Dziennikarz dodaje, że „chociaż śmierć Karpia mogła być zwykłą konsekwencją obrażeń odniesionych w wypadku, to istnieje hipoteza, że było to zabójstwo na zlecenie rosyjskich służb”. „Bardzo często rosyjskie KGB do działań w Polsce wykorzystywało agentów białoruskich” – wyjaśnił dziennikarz.

Dodał, że możliwe jest, że sam Karp był oficerem polskiego wywiadu. „Gdyby Karp żył, byłby jednym z najbardziej wartościowych szkoleniowców naszych służb wywiadowczych i kontrwywiadowczych, szczególnie w zakresie działań operacyjnych. A tak całą swoją wiedzę zabrał ze sobą do grobu. I może właśnie o to chodziło” – zakończył Gadowski.

Marek Karp to kolejny ważny polski urzędnik, którego śmierć pozostanie tajemnicą do dziś...

TK
[Fot. Lukasz2/Wikipedia.org na lic. CC BY-SA 3.0]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook