Jedynie prawda jest ciekawa

Gadowski: Winni afer nie mogą spać spokojnie

19.11.2015

Rozmowa z Witoldem Gadowskim, dziennikarzem, reportażystą, publicystą „wSieci”.

Stefczyk.info: Były poseł Jan Bury z PSL ma dziś wybitnie zły dzień. Został zatrzymany przez CBA, a zarzuty w jego sprawie są poważne. Mowa o podejrzeniu korupcji i możliwości ucieczki. Jak Pan to interpretuje? To zemsta polityczna?

Witold Gadowski: Sądzę, że młyny sprawiedliwości zostały odblokowane. W sposób naturalny w tej sytuacji wymiar sprawiedliwości zajął się panem Janem Burym. Nie dopatruję się tu jakiegoś drugiego dna, czy zemsty. Widocznie ma on coś na sumieniu, skoro tak został potraktowany.

Spodziewa się Pan wysypu podobnych działań wobec ludzi byłej już władzy?

Sam fakt, że wreszcie prokuratura zaczęła działać żwawiej, sprawi, że kilka afer nabierze rumieńców. Odpowiedzialni za te afery mogą się czuć lekko zaniepokojeni. To jest potrzebne. Najważniejszym, czego oczekują dziś Polacy, są sprawiedliwość i bezpieczeństwo. Te dwie potrzeby są wskazywane najczęściej. Jeśli obywatele poczują, że jest sprawiedliwie i rząd dba o bezpieczeństwo ludzi, to będzie to wielkim sukcesem.

Afery z czasów PO-PSL będą obecnie wyjaśniane? Czy wymiar sprawiedliwości się im przyjrzy?

Mam nadzieję, że zagrzebane sprawy ruszą. Tu nie chodzi o żadną zemstę, czy rewanż. Tu chodzi o przywracanie normalności. To jest nasze państwo, musimy mieć do niego zaufanie. Chcemy ufać prokuraturze, wymiarowi sprawiedliwości, ale oni muszą działać rzetelnie.

Posłowie PO mogę być objęci działaniami prokuratorskimi w tej kadencji Sejmu?

Moja wiedza nie sięga tak daleko. Poczekajmy na rozwój wydarzeń. Chciałbym jednak, by szybko ruszyło z miejsca śledztwo smoleńskie. To jest najważniejsze śledztwo obecnie.

W jaki sposób należałoby to śledztwo prowadzić? Ono powinno być wyjaśniane w prokuraturze, czy jakichś innych organach?

Tym śledztwem powinna się zająć prokuratura powszechna. Śledztwo w sprawie przebiegu tragedii smoleńskiej powinno się rozpocząć od nowa. Dodatkowo powinno ruszyć śledztwo dotyczące trybu wyjaśniania tej katastrofy.

O czym świadczy fakt, że polityka tak mocno odciska się na wymiarze sprawiedliwości?

Mam nadzieję, że to już ostatni okres, w którym zmiana polityczna przynosi zmianę postępowania prokuratury i sądów. Należy pracować nad tym, by trzecia władza działała wedle standardów, a nie sugerowała się wskazaniami koniunktury politycznej.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook