Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski we „wSieci”: „Naczelnikowi stacji P.”

18.11.2016

Pewien znany Korsykanin mawiał, że obawiać się należy nie tych, którzy mają inne zdanie, lecz tych, co mają inne zdanie, lecz są zbyt tchórzliwi, aby je wypowiedzieć.

Mam nadzieję, że słowa te dźwięczą w uszach pewnego człowieka, który urzęduje zwykle przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie, a którego przymilne dworactwo zwie dziś „Naczelnikiem”. Wiele ważnych dla kraju decyzji koncentruje się obecnie w jednej głowie. Dobrze, że to tęga głowa, niedobrze, że jedna...

Nikt rządowi Beaty Szydło nie odmówi dobrych intencji, ale, nie przyrównując oczywiście, poprzednicy też miewali sporo dobrych chęci. Powtarzanie w kółko „dobra zmiana”, „drużyna” nie zastąpi dalekosiężnego planu ani fachowej agendy.

Mamy dziś przy władzy kilka kategorii ludzi: ideowi, ale niezbyt rozgarnięci; cwaniaki gotowe schrupać najgorsze pomadki, byle podawane były z odpowiedniej ręki (tych niestety cała chmara obsiadła Warszawę jak muchy niemiłą substancję); zadufki odporne na wiedzę i rozumienie spraw (wcale liczna gromadka) i zwykli geszefciarze, którzy każ- demu wcisną swoje byle co, aby tylko wydusić z budżetu państwa ile tylko się da. Jak widzicie, fachowych ideowców nie wymieniłem, bo są jak wymierający gatunek i tam, gdzie jesz- cze się uchowali, muszą być chronieni wyjątkowo skrzętnie.

Zachodzi pytanie, a stawia je sobie wielu rodaków, czy „Naczelnik” o tym nie wie? Czy, jak zawsze, sprawdzi się stara bajka o dobrym carze i złych bojarach? Jeśli „Naczelnik” nie wie, to znaczy, że szczelnie otoczył go kokon pochlebców i załatwiaczy.

„Naczelnik” może też odpowiedzieć: „Takie mamy kadry, a skąd ja mam wziąć orłów?”. Czyżby? Wystarczy spojrzeć na media publiczne i rychło się okaże, że od góry do dołu to koledzy kolegów, towarzystwo wyposzczone i skłonne na przeróżne kompromisy. Nie wszyscy naturalnie i nie wszędzie, ale im wyżej, tym łacniej to można dostrzec. Naprawdę nie ma kadr? Nie ma ludzi, którzy wiedzą, jak się robi dobre media publiczne i są na tyle uczciwi, że można w ich ręce zawierzyć reformowanie tych instytucji? Piszę o mediach, bo na nich się znam, ale analogiczna sytuacja dotyczy pewnie wielu innych dziedzin życia.

„Naczelnik” może też nic nie odpowiedzieć, ma w końcu tyle spraw na głowie. Może jednak gdzieś w domowym zaciszu, późną nocą, otworzy nasz tygodnik na stronie, na której zamieszczono ten felieton, i chociaż rzuci okiem na ostatni jego akapit, a tam przypomnę mu cytat z pewnego niewielkiego Gruzina, od którego chciałbym, aby „Naczelnik” zawsze trzymał się jak najdalej.

Gruzin pokazuje mentalne skutki przystania na rzeczywistość, o której na wstępie mówił Korsykanin.: „Wolę, gdy ludzie popierają mnie ze strachu niż z przekonania. Przekonania są zmienne, strach zawsze ten sam”.

Felieton ukazał się na łamach tygodnika "wSieci", dostępnego w  sprzedaży od 14 listopada. Tygodnik dostępny jest również w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

[fot. youtube/wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook