Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski we "wSieci": Ekopolitrucy

11.11.2016

"Czuję też, że niedługo rozpocznie się fala agresywnych protestów przeciwko przekopaniu Mierzei Wiślanej. Oj, płyną już na to ekorubelki z Gazpromu..."

Jak każdy lubię ptaszki, kwiatuszki i zdrowe jedzenie. Jak każdy też nie chcę oddychać industrialnym smogiem. Czy z tego wynika, że jestem wyznawcą ekopolitycznych ruchów? Tu właśnie tkwi sprytne wykrzywienie obrazu świata. Chcesz być zdrowy, popieraj ekologów. A oni lansują tezę, że człowiek ma się poddać przyrodzie i nic w świecie nie zmieniać. Jak zatem ma się do tego biblijne przesłanie, aby czynić sobie ziemię poddaną?

Ekopolityka, podobnie jak homopolityka, genderpolityka i kilka innych niebezpiecznych dziwactw współczesnego świata, polega na tym, że łapiemy część prawdy o stworzeniu i czynimy z niej globalne wyjaśnienie wszystkiego. W ślad za tym idzie wykrzywiony system wartości.

Kreślę te uwagi na marginesie rzeczy, które teraz wyprawiają się w naszym kraju.

Jeszcze na dobre nie ucichły echa awantury o Rospudę, a już ekopolitrucy zabierają się do ataku na rząd za decyzję w sprawie ratowania Puszczy Białowieskiej przed kornikiem drukarzem. Przewodzi im guru z ledwo zrobioną maturą — Adam Wajrak. Ekomądrala z „Gazety Wyborczej” chłoszcze i poucza ministra, który jest profesorem w dziedzinie, w której Wajrak bez żadnych studiów ogłosił się rodzimym prorokiem.

Czuję też, że niedługo rozpocznie się fala agresywnych protestów przeciwko przekopaniu Mierzei Wiślanej. Oj, płyną już na to ekorubelki z Gazpromu. Naraz zostaną zmobilizowane wszelkie możliwe „autorytety”, które natychmiast przyjadą pouczać nas w kwestii ochrony środowiska naturalnego. Znajdą jakiegoś motylka, kaczkę lub piżmaka i sowicie opłaceni przykują się łańcuchami do drzew czy kamieni. Natychmiast oczywiście ich wielkie cierpienia sfilmują wszelkie światowe agencje informacyjne.

Generalnie na ekoaktywistów spoglądam ze sporą podejrzliwością, bo jak dotąd znam ich dokonania w dziedzinie ekowyłudzactwa i ekoterroryzmu. W obu tych specjalnościach zamiast o naturze powinno się raczej dyskutować o Kodeksie karnym.

W przypadku Puszczy Białowieskiej jakoś tak się składa, że fachowcy od nauk leśnych, nawet jeden z założycieli Greenpeace Patrick Moore, potwierdzają, że działania nadzorowane przez dzisiejsze Ministerstwo Ochrony Środowiska są prawidłowe i zmierzają do zabezpieczenia bioróżnorodności na terenie puszczy. Przeciwko naszym leśnikom i przyrodnikom występują ekoaktywiści, którzy z tej działalności uczynili sobie niezłe źródło utrzymania i splendoru. Taki jest już ten dzisiejszy świat: ci, którzy głoszą pokój, szykują brutalne wojny; ci, którzy mają na czołach hasła o ochronie przyrody, w rezultacie najbardziej jej szkodzą.

Kiedy zatem ktoś angażuje mnie do ochrony pobliskiego ogrodu, idę za nim; kiedy jednak jakiś bubek agituje mnie do walki z globalnym ociepleniem albo przekonuje o zbawiennym wpływie braku ingerencji człowieka na las, przyglądam się, kto mu płaci i co tak naprawdę na tym stracę.

 

Witold Gadowski

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook