Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: Upadek mediów to największa zbrodnia PO

26.10.2015

Rozmowa z Witoldem Gadowskim, dziennikarzem, publicystą „wSieci”.

Stefczyk.info: Napisał Pan na facebooku, że pańscy dawni znajomi zaczęli się znów do pana odzywać. Ma to związek z polityką? W mediach partyjne gry są tak ważne, że determinują kontakty prywatne?

Witold Gadowski: Pisałem o ludziach, którzy w mediach służyli Platformie Obywatelskiej i PSLowi przez osiem lat, a także o urzędnikach, którzy wykonywali takie same funkcje. W ostatnich latach oni na mój widok przechodzili na drugą stronę ulicy, udawali, że mnie nie znają. Od wczoraj jednak mam jakby więcej znajomych. Idę ulicą i ci właśnie, którzy mnie unikali, podchodzą do mnie, witają się, gratulują. Nie wiem, co się stało. Pytam ich, czy coś się stało, może są chorzy, albo słońce im przygrzało. Tłumaczą mi: „my, wierzyliśmy”, „wierzyliśmy, że wygracie”. Przypomniałem im, że ja nie startuje, nie należę do żadnej partii. Oni na to: „no tak, ale ty zawsze mówiłeś to samo”. I takie prowadzę od wczoraj rozmowy. Bardzo mnie to bawi.

To dowód, że media są na usługach partii? Media mainstreamowe zaczną obecnie mówić głosem przychylnym dla nowej władzy?

Najbardziej skompromitowani funkcjonariusze reżimu, jak Lis, Olejnik, Sobieniowski, czy Sekielski, nie mają wyjścia. Oni już muszą szczekać, jak do tej pory, na rozkaz tych, którzy płacą. Jednak jest bardzo duża grupa drobnych służalców, którzy służyli gdzieś w cieniu, ustawiają się już i przesyłają nowy przekaz: jesteśmy teraz gotowi wam służyć. Oni chcą służyć nowemu panu.

Takich ludzi należy zwolnić? Czy raczej liczyć na współpracę?

Strategie nowej władzy powinna się właśnie skupić na pozbywaniu się takich ludzi. Ci ludzie zawsze zdradzą, nie są w stanie wykreować żadnej nowej wartości. Szerzą natomiast demoralizację. Funkcjonariusze reżimu są widoczni, ale oni wiedzą, że dla nich nie ma przyszłości w nowej rzeczywistości. Te podroby, cała masa środkowa, która wyrządziła najwięcej zła w mediach publicznych, uważają, że mogą się ułożyć z nową władzą. Liczę, że im się to nie uda.

Sugeruje Pan czystki w mediach publicznych?

Gdy po raz pierwszy przyszliśmy do mediów publicznych byliśmy pełni chęci i otwartości na współpracę. Wszystkie dobre postawy braliśmy za dobrą monetę. Potem okazało się, że byliśmy bardzo naiwni. Tych błędów nie można już powtórzyć. Dziś jesteśmy starsi i mamy mniej złudzeń. To jest dobry prognostyk. Nie będziemy kupować za dobrą monetę czyjejś postawy. Już nie będziemy hodować kameleonów, potrzebni są ludzie prawdziwi, którzy chcą służyć prawdzie i odbudować etosu zawodu dziennikarskiego, który nie jest na usługach partii politycznych, który jest niezależny, któremu ludzie wierzą.

Widzi Pan kryzys zaufania dla mediów?

Ludzie nie wierzą mediom, to jest największa patologia, bolączka. To największa zbrodnia ostatnich 8 lat, rządów PO-PSL, że ludzie przestali wierzyć dziennikarzom, zobaczyli, jak można upodlić ten zawód. Zawód dziennikarza trzeba podnieść z kolan, trzeba podnieść z plwocin, które oblepiły ten zawód. Dziennikarstwo to musi być zawód zaufania publicznego. Potrzeba ludzi twardych i z kręgosłupem. Najgorsza jest nienawiść i chęć rewanżu, bo to zaślepia i do niczego nie prowadzi. Trzeba konsekwentnie realizować strategię odbudowy zaufania do dziennikarzy i mediów publicznych.

Tylko publicznych?

Media prywatne nie mają i nie będą mieć społecznego zaufania. One są bowiem sterowane pieniędzmi, interesami właścicieli. Media publiczne muszą na sobie dźwigać etos dziennikarza i odbudowę misji. Używam wielkich słów ze świadomością. Nadzieja, jaką wiążę z PiSem, ale i jego obowiązek to właśnie sprawa odbudowy mediów. Trzeba stworzyć przestrzeń wolności dla tych, którzy informują społeczeństwo.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook