Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: Tuska nie można już brać na poważnie

21.05.2014

Rozmowa z dziennikarzem śledczym, publicystą tygodnika „wSieci”, autorem bloga na portalu Stefczyk.info Witoldem Gadowskim.

Stefczyk.info: premier Donald Tusk przekonuje, że jego rząd od siedmiu lat prezentuje racjonalne i chłodne podejście do Rosji. Szef rządu wskazuje, że jego rząd „nigdy nie miały złudzeń co do charakteru władzy” w Moskwie. Jak Pan ocenia te tezy?

Witold Gadowski: Zdaje się, że jakiś inny Donald Tusk prowadził przez lata politykę, w której na Akademii Obrony Narodowej wykładali specjaliści z Moskwy, w której podpisano umowę między SKW, a FSB i GRU, w której PKW odbywała szkolenia w Moskwie, w której pan Ławrow przyjeżdżał i pouczał ambasadorów w Warszawie, w której ten fałszywy, jak się okazuje, premier ściskał się w Smoleńsku z panem Putinem. Jak widać to nie był nasz pan premier Tusk, tylko ktoś inny... Jeśli tak, to bardzo się cieszę, że odnalazł się prawdziwy premier, że po siedmiu latach odnaleźliśmy prawdziwego premiera. Tamten był jakąś podróbką.

A tak na poważnie...

Nie przywiązuję najmniejszej wagi do tego, co mówi Donald Tusk. On nie zwraca uwagi na logikę wypowiedzi, nie zwraca uwagi na prawdziwość swoich wypowiedzi i zbieżność z faktami. A po trzecie może powiedzieć wszystko. Jeśli jutro powie: „jestem Pinokiem”, to ludzie również to zaakceptują, a on będzie zadowolony z siebie.

Gdyby jednak wziąć na chwilę na poważnie jego słowa... Jak rozumieć decyzje dotyczące tragedii smoleńskiej w ich kontekście? Czy to nie dowód, że rząd od początku lekceważył tę sprawę?

Pana Tuska nie można brać na poważnie, ponieważ on nie jest poważnym człowiekiem. To jest największy problem naszych władz. Mamy u steru ludzi niepoważnych, którzy nic sobie nie robią z własnej wiarygodności, honoru i powagi. A mimo to pełnią najważniejsze funkcje w państwie. Zaczyna zachodzić sytuacja, w której niepoważne władze zaczynają w niepoważnym świetle stawiać całe państwo. To jest problem.

Jak temu zaradzić?

Jedyną drogą, by przywrócić państwu powagę jest zmiana władzy i odsunięcie tej ekipy od rządów. Trzeba uczynić politykę na powrót poważną. Ci panowie sprowadzili politykę do poziomu komedii.

W czasie rozmowy w Polskim Radiu dziennikarz prowadzący Przemysław Szubartowicz nie zdobył się na pytanie o Smoleńsk, choć ono samo się nasuwało. Czy to wciąż temat groźny w ocenie dziennikarzy?

Z mediów powyrzucano dziennikarzy i zastąpiono ich wyrobami dziennikarzopodobnymi. Efekt jest taki, jaki jest. Nikt nie jest w stanie zadać sensownego pytania władzy. Nawet takiego, jakie przychodzi do głowy przedszkolakowi: dlaczego ten pan mówił co innego wczoraj, a co innego mówi dziś? To jest problem. Nie mamy dziennikarzy w mediach publicznych, więc nie mamy poważnych rozmów, ani poważnych pytań. Widzowie siedzą przed telewizorem jak kibice polskiej reprezentacji i mówią: „no powiedzże, strzel tego gola”. Jednak nic takiego się nie dzieje. Porównałbym polski rząd do polskiej reprezentacji. Sukcesy tego rządu są równe sukcesom reprezentacji. Nie przypadkowo premier najbardziej lubi „haratanie w gałę”.

Obraz, który pan buduje, sugeruje, że Donald Tusk i jego rząd zagrażają Polsce. Czy to nie przesada?

Polska ma naprzeciwko siebie ma dwóch poważnych polityków, Angelę Merkel i Władimira Putina. To są przywódcy poważni. Pomijam ocenę ich polityki, ale to są politycy poważni. W takim otoczeniu dalsze tolerowanie człowieka niepoważnego na stanowisku premiera może się skończyć tylko źle dla Polski. Nam potrzeba przywództwa, a od lat mamy kryzys przywództwa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook