Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: Tuska nie można już brać na poważnie

21.05.2014

Rozmowa z dziennikarzem śledczym, publicystą tygodnika „wSieci”, autorem bloga na portalu Stefczyk.info Witoldem Gadowskim.

Stefczyk.info: premier Donald Tusk przekonuje, że jego rząd od siedmiu lat prezentuje racjonalne i chłodne podejście do Rosji. Szef rządu wskazuje, że jego rząd „nigdy nie miały złudzeń co do charakteru władzy” w Moskwie. Jak Pan ocenia te tezy?

Witold Gadowski: Zdaje się, że jakiś inny Donald Tusk prowadził przez lata politykę, w której na Akademii Obrony Narodowej wykładali specjaliści z Moskwy, w której podpisano umowę między SKW, a FSB i GRU, w której PKW odbywała szkolenia w Moskwie, w której pan Ławrow przyjeżdżał i pouczał ambasadorów w Warszawie, w której ten fałszywy, jak się okazuje, premier ściskał się w Smoleńsku z panem Putinem. Jak widać to nie był nasz pan premier Tusk, tylko ktoś inny... Jeśli tak, to bardzo się cieszę, że odnalazł się prawdziwy premier, że po siedmiu latach odnaleźliśmy prawdziwego premiera. Tamten był jakąś podróbką.

A tak na poważnie...

Nie przywiązuję najmniejszej wagi do tego, co mówi Donald Tusk. On nie zwraca uwagi na logikę wypowiedzi, nie zwraca uwagi na prawdziwość swoich wypowiedzi i zbieżność z faktami. A po trzecie może powiedzieć wszystko. Jeśli jutro powie: „jestem Pinokiem”, to ludzie również to zaakceptują, a on będzie zadowolony z siebie.

Gdyby jednak wziąć na chwilę na poważnie jego słowa... Jak rozumieć decyzje dotyczące tragedii smoleńskiej w ich kontekście? Czy to nie dowód, że rząd od początku lekceważył tę sprawę?

Pana Tuska nie można brać na poważnie, ponieważ on nie jest poważnym człowiekiem. To jest największy problem naszych władz. Mamy u steru ludzi niepoważnych, którzy nic sobie nie robią z własnej wiarygodności, honoru i powagi. A mimo to pełnią najważniejsze funkcje w państwie. Zaczyna zachodzić sytuacja, w której niepoważne władze zaczynają w niepoważnym świetle stawiać całe państwo. To jest problem.

Jak temu zaradzić?

Jedyną drogą, by przywrócić państwu powagę jest zmiana władzy i odsunięcie tej ekipy od rządów. Trzeba uczynić politykę na powrót poważną. Ci panowie sprowadzili politykę do poziomu komedii.

W czasie rozmowy w Polskim Radiu dziennikarz prowadzący Przemysław Szubartowicz nie zdobył się na pytanie o Smoleńsk, choć ono samo się nasuwało. Czy to wciąż temat groźny w ocenie dziennikarzy?

Z mediów powyrzucano dziennikarzy i zastąpiono ich wyrobami dziennikarzopodobnymi. Efekt jest taki, jaki jest. Nikt nie jest w stanie zadać sensownego pytania władzy. Nawet takiego, jakie przychodzi do głowy przedszkolakowi: dlaczego ten pan mówił co innego wczoraj, a co innego mówi dziś? To jest problem. Nie mamy dziennikarzy w mediach publicznych, więc nie mamy poważnych rozmów, ani poważnych pytań. Widzowie siedzą przed telewizorem jak kibice polskiej reprezentacji i mówią: „no powiedzże, strzel tego gola”. Jednak nic takiego się nie dzieje. Porównałbym polski rząd do polskiej reprezentacji. Sukcesy tego rządu są równe sukcesom reprezentacji. Nie przypadkowo premier najbardziej lubi „haratanie w gałę”.

Obraz, który pan buduje, sugeruje, że Donald Tusk i jego rząd zagrażają Polsce. Czy to nie przesada?

Polska ma naprzeciwko siebie ma dwóch poważnych polityków, Angelę Merkel i Władimira Putina. To są przywódcy poważni. Pomijam ocenę ich polityki, ale to są politycy poważni. W takim otoczeniu dalsze tolerowanie człowieka niepoważnego na stanowisku premiera może się skończyć tylko źle dla Polski. Nam potrzeba przywództwa, a od lat mamy kryzys przywództwa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook