Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: Tuska nie można już brać na poważnie

21.05.2014

Rozmowa z dziennikarzem śledczym, publicystą tygodnika „wSieci”, autorem bloga na portalu Stefczyk.info Witoldem Gadowskim.

Stefczyk.info: premier Donald Tusk przekonuje, że jego rząd od siedmiu lat prezentuje racjonalne i chłodne podejście do Rosji. Szef rządu wskazuje, że jego rząd „nigdy nie miały złudzeń co do charakteru władzy” w Moskwie. Jak Pan ocenia te tezy?

Witold Gadowski: Zdaje się, że jakiś inny Donald Tusk prowadził przez lata politykę, w której na Akademii Obrony Narodowej wykładali specjaliści z Moskwy, w której podpisano umowę między SKW, a FSB i GRU, w której PKW odbywała szkolenia w Moskwie, w której pan Ławrow przyjeżdżał i pouczał ambasadorów w Warszawie, w której ten fałszywy, jak się okazuje, premier ściskał się w Smoleńsku z panem Putinem. Jak widać to nie był nasz pan premier Tusk, tylko ktoś inny... Jeśli tak, to bardzo się cieszę, że odnalazł się prawdziwy premier, że po siedmiu latach odnaleźliśmy prawdziwego premiera. Tamten był jakąś podróbką.

A tak na poważnie...

Nie przywiązuję najmniejszej wagi do tego, co mówi Donald Tusk. On nie zwraca uwagi na logikę wypowiedzi, nie zwraca uwagi na prawdziwość swoich wypowiedzi i zbieżność z faktami. A po trzecie może powiedzieć wszystko. Jeśli jutro powie: „jestem Pinokiem”, to ludzie również to zaakceptują, a on będzie zadowolony z siebie.

Gdyby jednak wziąć na chwilę na poważnie jego słowa... Jak rozumieć decyzje dotyczące tragedii smoleńskiej w ich kontekście? Czy to nie dowód, że rząd od początku lekceważył tę sprawę?

Pana Tuska nie można brać na poważnie, ponieważ on nie jest poważnym człowiekiem. To jest największy problem naszych władz. Mamy u steru ludzi niepoważnych, którzy nic sobie nie robią z własnej wiarygodności, honoru i powagi. A mimo to pełnią najważniejsze funkcje w państwie. Zaczyna zachodzić sytuacja, w której niepoważne władze zaczynają w niepoważnym świetle stawiać całe państwo. To jest problem.

Jak temu zaradzić?

Jedyną drogą, by przywrócić państwu powagę jest zmiana władzy i odsunięcie tej ekipy od rządów. Trzeba uczynić politykę na powrót poważną. Ci panowie sprowadzili politykę do poziomu komedii.

W czasie rozmowy w Polskim Radiu dziennikarz prowadzący Przemysław Szubartowicz nie zdobył się na pytanie o Smoleńsk, choć ono samo się nasuwało. Czy to wciąż temat groźny w ocenie dziennikarzy?

Z mediów powyrzucano dziennikarzy i zastąpiono ich wyrobami dziennikarzopodobnymi. Efekt jest taki, jaki jest. Nikt nie jest w stanie zadać sensownego pytania władzy. Nawet takiego, jakie przychodzi do głowy przedszkolakowi: dlaczego ten pan mówił co innego wczoraj, a co innego mówi dziś? To jest problem. Nie mamy dziennikarzy w mediach publicznych, więc nie mamy poważnych rozmów, ani poważnych pytań. Widzowie siedzą przed telewizorem jak kibice polskiej reprezentacji i mówią: „no powiedzże, strzel tego gola”. Jednak nic takiego się nie dzieje. Porównałbym polski rząd do polskiej reprezentacji. Sukcesy tego rządu są równe sukcesom reprezentacji. Nie przypadkowo premier najbardziej lubi „haratanie w gałę”.

Obraz, który pan buduje, sugeruje, że Donald Tusk i jego rząd zagrażają Polsce. Czy to nie przesada?

Polska ma naprzeciwko siebie ma dwóch poważnych polityków, Angelę Merkel i Władimira Putina. To są przywódcy poważni. Pomijam ocenę ich polityki, ale to są politycy poważni. W takim otoczeniu dalsze tolerowanie człowieka niepoważnego na stanowisku premiera może się skończyć tylko źle dla Polski. Nam potrzeba przywództwa, a od lat mamy kryzys przywództwa.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook