Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: Trzeba uderzyć w korupcję i układy III RP!

13.07.2016

"Przez ostatnie 25 lat staramy się wyjść z pewnego układu interesów, który pojawił się przy Okrągłym Stole".

"Przez ostatnie 25 lat staramy się wyjść z pewnego układu interesów, który pojawił się przy Okrągłym Stole i który dusi gospodarkę" - mówił Witold Gadowski w programie "Prawy do lewego" na antenie Polsat News 2.

Publicysta "wSieci" komentował polską rzeczywistość polityczną, a konkretnie - afery gospodarczo-polityczne, do jakich doszło w III RP. "

Wiem, jak w Polsce dokonać postępu gospodarczego i to na miarę wielkiego skoku. Po prostu trzeba uderzyć w korupcję i nieformalne układy, które trwają od dwudziestu paru lat. To dziesiątki miliardów złotych, które wyciekają co roku z naszego systemu gospodarczego" 

- podkreślał gość red. Witolda Jurasza. 

Gadowski odpowiadał na pytanie dotyczące pomysłu, jaki w latach 70. wprowadzono w Korei Południowej i chwilowej amnestii dla aferzystów, która przyniosła rynkowi ogromny zysk. "Powiedział pan o słynnym cudzie gospodarczym w Korei Południowej - sądzę, że dziś moglibyśmy wygospodarować dla Polski porównywalną liczbę pieniędzy. Sama afera VAT-owa, jeśli chodzi o rynek paliwowy, to ponad 10 mld złotych rocznie. Wiem to z szacunków dużego koncernu paliwowego, który przekazał mi tę symulację. A to tylko jedna dziedzina. (...) Innym pomysłem jest wprowadzenie mody na uczciwość, a przy okazji strachu przy obliczaniu publicznymi pieniędzmi, by te pieniądze nie przyklejały się do rąk" - mówił Gadowski.

"Przez ostatnie 25 lat staramy się wyjść z pewnego układu interesów, który pojawił się przy Okrągłym Stole i który dusi gospodarkę" - dodawał dziennikarz śledczy, przypominając sprawę procesu Jarosława K. i jego procesu we Francji dotyczącego pozwoleń dot. CO2.

Witold Gadowski mówił też o zjawisku lobbystów nieujawnionych. "Oni uwijają się bardzo pracowicie, ale nie widzimy ich, tylko efekty ich pracy. Oni docierają do posłów, do kierownictw partii i załatwiają interesy relatywnie tanio. Nie mamy rejestrowanych lobbystów, bo mielibyśmy oficjalne wyjścia i wejścia, które powinny być odnotowywane" - stwierdził publicysta "wSieci".

Autor "Lokalu dla awanturnych" był także pytany o kondycję polskich służb specjalnych.

Gadowski mówił również o aferze związanej z przejmowaniem kamienic. "PRL wypłacił mnóstwo odszkodowań dla spadkobierców i rodzin tych, którzy zostawili w Polsce mienie. Niestety, spis tych umów indemnizacyjnych został zatrzymany w Ministerstwie Finansów, jeszcze za czasów Leszka Balcerowicza. Gminy i samorządy, które powstawały, nie otrzymały tych umów - powstała możliwość wyłudzania kamienic. W tym dziele aktywni byli ludzie tzw. wydziału Y Ludowego Wojska Polskiego, wtedy już działający gdzie indziej. (...) W tej chwili mamy problemy z roszczeniami żydowskimi, ale te problemy wynikają z tej afery: mienie, które zostało wyłudzone przy użyciu środków, nieuczciwych notariuszy i złych systemów kontroli" - zaznaczył. 

W wywiadzie wróciła również kwestia pomysłu komisji śledczej w sprawie Amber Gold: "Jeśli ma to przypominać polityczny spektakl, w którym będziemy szukać haków na nielubianego i przeze mnie Donalda Tuska, to nie będzie to komisja, ale nagonka. Trzeba zachować spokój, procedury i powagę - by wszyscy nauczyli się pewnej kultury prawnej" - stwierdził Gadowski. 


LL

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook