Jedynie prawda jest ciekawa

Gadowski: Terroryzm islamski uderza we wszystko co jest nam drogie

23.05.2017

„Trzeba przeciwdziałać systemowo, uderzać w ośrodki, gdzie formują się tego typu radykalne poglądy. To meczety, gdzie nauczają radykalni imamowie. Trzeba uderzyć w siatkę radykalnych imamów, którzy są znani służbom bezpieczeństwa” - podkreślił w rozmowie z Telewizją Republika Witold Gadowski, dziennikarz, publicysta.

Dodał, że terroryści stosują ekonomię, muszą dokonać zamachu, to chcą zminimalizować ryzyko wykrycia. 

„To pokazuje, że możemy być atakowany w sposób bardzo niespodziewany, tak jak to miało miejsce w Tunezji, gdzie terroryści przypłynęli łodziami, w mundurach policji i strzelali z karabinów maszynowych. Tak było w Paryżu, gdzie wpadli do Bataclan, czy do redakcji Charlie Hebdo. Oni mogą tych zamachów dokonywać wszędzie, mogą wpaść do przedszkola i wystrzelać dzieci” - zwrócił uwagę Gadowski.

Zdaniem dziennikarza atak po koncercie Ariany Grande w Manchesterze pokazuje, że radykałowie nie kierują się żadnymi zasadami.

„Nie ma zasad. W pierwszej fazie terroryzmu zasadą było działanie ideowe. Natomiast wypadki terroryzmu początkowe, chociażby terroryzmu palestyńskiego, uderzały w przedstawicieli państw, w wyimaginowanych wrogów. Terroryzm islamski uderza we wszystko co jest drogie, tak żeby nas zabolało. Jedyny cel to zastraszenie nas, wywołanie bólu” - zwrócił uwagę Gadowski.

Zapytany o to, cze jest szansa na całkowite zabezpieczenie chociażby miejsc masowych imprez stwierdził, że nie da się do końca wyeliminować ryzyka zamachu.

„Każdy zamach w metrze, w godzinach szczytu, to są dziesiątki ofiar. Nie da się kontrolować wszystkich, którzy wchodzą do metra, poruszają się w tym labiryncie, w każdym dużym mieście. To jest niemożliwe. Takie miejsca, gdzie się gromadzą ludzie, są kompletnie pozbawione zabezpieczeń. Potrzeba trafu, monitoringu, policjanta na miejscu, żeby wykrył zamachowca” - mówił Witold Gadowski.

Dodał, że w przypadku zamachów działa prawo serii, a jeden udany zamach wzbudza natychmiast następnych, żeby przeprowadzali kolejne.

„Spodziewam się, że szybko będą kolejne zamachy. Nie można temu przeciwdziałać śledząc jedynie siatki dżihadystyczne, bądź znanych radykałów. Trzeba przeciwdziałać systemowo, uderzać w ośrodki, gdzie formują się tego typu radykalne poglądy. To meczety, gdzie nauczają radykalni imamowie. Trzeba uderzyć w siatkę radykalnych imamów, którzy są znani służbom bezpieczeństwa. Należy z całą bezwzględnością ich wyeliminować” - podkreślił Witold Gadowski, dziennikarz, publicysta. 

wkt/Telewizja Republika

[fot. youtube.com]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook