Jedynie prawda jest ciekawa

Gadowski: Syryjscy chrześcijanie wciąż zagrożeni

17.07.2015

Apelujemy o przyjmowanie imigrantów chrześcijańskich z rejonów Doliny Niniwy i północnej Syrii, gdzie ich życie jest najbardziej zagrożone ze strony Państwa Islamskiego – wyjaśniła na antenie Radia Wnet Witold Gadowski, dziennikarz, autor filmów dokumentalnych.

Dziennikarz przebywa obecnie na pograniczu turecko-syryjskim, gdzie realizuje ostatnie zdjęcia do filmu dokumentalnego pt. „Insha Allah. Krew Męczenników”. Film ten będzie opowiadał o Państwie Islamskim, o metodach jego zbrodniczego działania, o prześladowaniach chrześcijan.

- Chcemy powiedzieć o najstarszej grupie chrześcijan na świecie, którzy są teraz przepędzani z terenów gdzie chrześcijanie żyli od przeszło tysiąca lat. Nie mają się gdzie podziać – wyjaśnił Witold Gadowski i dodał, że w tej sprawie jest także polski wątek.

- Od dłuższego czasu apelujmy o przyjmowanie chrześcijańskich uchodźców z Syrii, których życie jest zagrożone – wyjaśnił Gadowski.

Dodał także, że mimo iż na pograniczu turecko-syryjskim wciąż słychać strzały to nie jest to – jak podają światowe agencje –  punkt przerzutu terrorystów IS.

- Faktem jest, że tureckie służby zatrzymały w ostatnich dniach grupę Tadżyków, którzy chcieli przekroczyć granicę i dotrzeć do Aleppo, gdzie mieli zasilić szeregi islamistów – dodał dziennikarz i podkreślił, że tureckie władze po zamachu w Tunezji zmieniły politykę względem IS.

- Prezydent Turcji Erdogan zorientował się, że jeżeli w ich kraju doszłoby do takiego wypadku, to zrujnowałoby ważną gałąź gospodarki tureckiej, jakim jest turystyka. Stąd zapewne wynika zmiana polityki Erdogan i aktywne działanie przeciwko państwu islamskiemu – dodał Gadowski.

Wyjaśniła także, że Polska nie powinna przyjmować uchodźców, którzy zostaną przydzieleni przez Unię Europejską. – Nie możemy się biernie godzić na to, co Unia nam podyktuje. My możemy powiedzieć, że chcemy konkretnych uchodźców, ludzi, którzy będą się asymilować z polskim społeczeństwem, którzy są naszymi braćmi w wierze – dodał reżyser.

Radio Wnet/mmil

[Fot. wPolityce.pl]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook