Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: Schetyna między "salonem" a służbami

22.08.2016

Dziennikarz "wSieci" w najnowszym Komentarzu Tygodnia.

„Nie stosujmy klisz amerykańskich i niemieckich do rozumienia tego co dzieje się w Rosji, Iranie czy Turcji. Wyciągajmy własne wnioski, mając własnych analityków” – Mówi Witold Gadowski w swoim komentarzu tygodnia na portalu YouTube.

Dziennikarz „wSieci” rozpoczyna swój program od skomentowania tzw. zwrotu w stronę chadecką, który zapowiedział szef Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna.

„Gdyby Pan Schetyna znał tą najnowszą historię polityczną Polski, to by nie rzucał tak łatwo różnymi określeniami i nie szermowałby hasłem ChD, bo jest to w literaturze politologicznej bardzo ściśle określona droga polityczna” – mówi Gadowski.

„Panie Grzegorzu Schetyno, wiem, że ma pan mało czasu i szamota się pan między Scyllą i Charybdą - Scyllą tego co chce salon i Charybdą tego co chcą służby. Gdyby pan trochę pomyślał, to być może wykonywałby pan mniej nerwowych ruchów, bo tonąc nie należy wykonywać nerwowych ruchów” – dodaje.

Dziennikarz „wSieci” apeluje do polityków Polsce, by zwrócili większą uwagę na sytuację międzynarodową.

„Czas byśmy zaczęli się jednoczyć i szerzej myśleć o polskiej polityce, polskich powinnościach i wspólnym działaniu na rzecz naszego państwa. Mamy jedno państwo i jeden los dla tego państwa gotujemy. Szarpiąc się wzajemnie nic nie zgotujemy, tym bardziej, że sytuacja międzynarodowa coraz bardziej się zagęszcza. Pan prezydent Recep Erdogan - jeden z moich ulubionych polityków międzynarodowych- wykonuje właśnie majstersztyk dyplomatyczny. Wyprowadził w pole całą administrację amerykańską” – mówi Gadowski i zwraca uwagę na sytuację na Bliskim Wschodzie.

„Odbywa się w Turcji bardzo dziwny zamach stanu. Widzimy, że pan Erdogan dostaje od służb rosyjskich bardzo drobiazgowe opisy tego, co ci potencjalni zamachowcy chcą zrobić. Zamachowcy są z armii, czyli ostoi świeckości państwa tureckiego. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że tureccy oficerowie byli w dużej części szkoleni w Stanach Zjednoczonych i stanowią amerykańskie aktywa w Turcji. Erdogan łamie potęgę armii po raz pierwszy od kiedy Kemal Ataturk ustanowił świeckie państwo tureckie i zbudował system, w którym to armia jest gwarantem tej świeckości. Partia AKP, partia muzułmańska zyskuje nieograniczoną władzę. Erdogan otrzymuje informacje od rosyjskich służb specjalnych, udaje mu się zdławić tzw. przewrót, rozprawia się z opozycją, blokuje amerykańską bazę wojenną z bronią atomową i pierwszą wizytę zagraniczną triumfalnie składa w Moskwie. To wszystko łączy się w jeden ciąg wydarzeń. Turcja staje się kraje uniezależniającym się od amerykańskiego dyktatu. Znajduje sojusznik w osobie Putina, a z drugiej strony szuka sojusznika w szyickim Iranie. Proszę pamiętać, że i Persowie i Turcy to bardzo stare cywilizacje, uprawiające bardzo stare strategiczne gry. Dziś nasze europejskie rozumienie nie wyjaśnia wszystkiego co tam się dzieje. Teheranowi, Ankarze i Moskwie jest po drodze. Po drodze, by uniezależnić Bliski Wschód od Stanów Zjednoczonych” – mówi Gadowski.

Dziennikarz apeluje, by nie kopiować chociażby amerykańskiego podejścia do problemów międzynarodowych.

„Nie stosujmy klisz amerykańskich i niemieckich do rozumienia tego co dzieje się w Rosji, Iranie czy Turcji. Wyciągajmy własne wnioski, mając własnych analityków. Panie prezydencie Andrzeju Dudo, pani premier Beato Szydło, analitycy to nie ludzie, którzy serwują nam wazelinę, to nie lizusy. Analitycy to ci, którzy czasami mówią nam niewygodną prawdę, z którą nie chcemy się zgodzić” – powiedział.

„Czy są w Polsce ludzie, którzy nie boją się mówić władzy prawdy? Nawet gdy jest ona niewygodna? Nawet jeżeli władza z tą prawdą się nie zgadza? To bardzo ważne pytanie, które może zaważyć na przyszłości naszego kraju” – pyta Gadowski.

Witold Gadowski nawiązuje również do sprawy dilera polskich elit, który siedzi obecnie w areszcie.

„Od kwietnia tego roku pod kluczem znajduje się diler kokainy polskich elit. Wiele pleców ścierpło ze strachu. Bo cóż zezna człowiek, który dostarczał kokainę dla polskiego showbiznesu, dla świata polityki, do dużych spółek i bardzo znanych managerów”

Gadowski przypomina historię człowieka, który był czołowym reporterem śledczym TVN, otrzymywał prestiżowe nagrody. Mężczyzna ten wyszedł z aresztu, miał przeszłość kryminalną.

„Zastanawialiśmy się jak taki człowiek trafił ze świata przestępczego do świata dziennikarzy śledczy, którzy powinni uwalniać kraj od patologii. Dziś, kiedy siedzi diler polskich elit, to także na Wiertniczej ścierpło bardzo wiele siedzeń” – mówi Gadowski.

„Powstaje pytanie o to, który minister poprzedniego rządu zażywał kokainę i pod jej wpływem występował” – mówi Gadowski.

Mly/YouTube

fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook