Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: Schetyna między "salonem" a służbami

22.08.2016

Dziennikarz "wSieci" w najnowszym Komentarzu Tygodnia.

„Nie stosujmy klisz amerykańskich i niemieckich do rozumienia tego co dzieje się w Rosji, Iranie czy Turcji. Wyciągajmy własne wnioski, mając własnych analityków” – Mówi Witold Gadowski w swoim komentarzu tygodnia na portalu YouTube.

Dziennikarz „wSieci” rozpoczyna swój program od skomentowania tzw. zwrotu w stronę chadecką, który zapowiedział szef Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Schetyna.

„Gdyby Pan Schetyna znał tą najnowszą historię polityczną Polski, to by nie rzucał tak łatwo różnymi określeniami i nie szermowałby hasłem ChD, bo jest to w literaturze politologicznej bardzo ściśle określona droga polityczna” – mówi Gadowski.

„Panie Grzegorzu Schetyno, wiem, że ma pan mało czasu i szamota się pan między Scyllą i Charybdą - Scyllą tego co chce salon i Charybdą tego co chcą służby. Gdyby pan trochę pomyślał, to być może wykonywałby pan mniej nerwowych ruchów, bo tonąc nie należy wykonywać nerwowych ruchów” – dodaje.

Dziennikarz „wSieci” apeluje do polityków Polsce, by zwrócili większą uwagę na sytuację międzynarodową.

„Czas byśmy zaczęli się jednoczyć i szerzej myśleć o polskiej polityce, polskich powinnościach i wspólnym działaniu na rzecz naszego państwa. Mamy jedno państwo i jeden los dla tego państwa gotujemy. Szarpiąc się wzajemnie nic nie zgotujemy, tym bardziej, że sytuacja międzynarodowa coraz bardziej się zagęszcza. Pan prezydent Recep Erdogan - jeden z moich ulubionych polityków międzynarodowych- wykonuje właśnie majstersztyk dyplomatyczny. Wyprowadził w pole całą administrację amerykańską” – mówi Gadowski i zwraca uwagę na sytuację na Bliskim Wschodzie.

„Odbywa się w Turcji bardzo dziwny zamach stanu. Widzimy, że pan Erdogan dostaje od służb rosyjskich bardzo drobiazgowe opisy tego, co ci potencjalni zamachowcy chcą zrobić. Zamachowcy są z armii, czyli ostoi świeckości państwa tureckiego. Dla nikogo nie jest tajemnicą, że tureccy oficerowie byli w dużej części szkoleni w Stanach Zjednoczonych i stanowią amerykańskie aktywa w Turcji. Erdogan łamie potęgę armii po raz pierwszy od kiedy Kemal Ataturk ustanowił świeckie państwo tureckie i zbudował system, w którym to armia jest gwarantem tej świeckości. Partia AKP, partia muzułmańska zyskuje nieograniczoną władzę. Erdogan otrzymuje informacje od rosyjskich służb specjalnych, udaje mu się zdławić tzw. przewrót, rozprawia się z opozycją, blokuje amerykańską bazę wojenną z bronią atomową i pierwszą wizytę zagraniczną triumfalnie składa w Moskwie. To wszystko łączy się w jeden ciąg wydarzeń. Turcja staje się kraje uniezależniającym się od amerykańskiego dyktatu. Znajduje sojusznik w osobie Putina, a z drugiej strony szuka sojusznika w szyickim Iranie. Proszę pamiętać, że i Persowie i Turcy to bardzo stare cywilizacje, uprawiające bardzo stare strategiczne gry. Dziś nasze europejskie rozumienie nie wyjaśnia wszystkiego co tam się dzieje. Teheranowi, Ankarze i Moskwie jest po drodze. Po drodze, by uniezależnić Bliski Wschód od Stanów Zjednoczonych” – mówi Gadowski.

Dziennikarz apeluje, by nie kopiować chociażby amerykańskiego podejścia do problemów międzynarodowych.

„Nie stosujmy klisz amerykańskich i niemieckich do rozumienia tego co dzieje się w Rosji, Iranie czy Turcji. Wyciągajmy własne wnioski, mając własnych analityków. Panie prezydencie Andrzeju Dudo, pani premier Beato Szydło, analitycy to nie ludzie, którzy serwują nam wazelinę, to nie lizusy. Analitycy to ci, którzy czasami mówią nam niewygodną prawdę, z którą nie chcemy się zgodzić” – powiedział.

„Czy są w Polsce ludzie, którzy nie boją się mówić władzy prawdy? Nawet gdy jest ona niewygodna? Nawet jeżeli władza z tą prawdą się nie zgadza? To bardzo ważne pytanie, które może zaważyć na przyszłości naszego kraju” – pyta Gadowski.

Witold Gadowski nawiązuje również do sprawy dilera polskich elit, który siedzi obecnie w areszcie.

„Od kwietnia tego roku pod kluczem znajduje się diler kokainy polskich elit. Wiele pleców ścierpło ze strachu. Bo cóż zezna człowiek, który dostarczał kokainę dla polskiego showbiznesu, dla świata polityki, do dużych spółek i bardzo znanych managerów”

Gadowski przypomina historię człowieka, który był czołowym reporterem śledczym TVN, otrzymywał prestiżowe nagrody. Mężczyzna ten wyszedł z aresztu, miał przeszłość kryminalną.

„Zastanawialiśmy się jak taki człowiek trafił ze świata przestępczego do świata dziennikarzy śledczy, którzy powinni uwalniać kraj od patologii. Dziś, kiedy siedzi diler polskich elit, to także na Wiertniczej ścierpło bardzo wiele siedzeń” – mówi Gadowski.

„Powstaje pytanie o to, który minister poprzedniego rządu zażywał kokainę i pod jej wpływem występował” – mówi Gadowski.

Mly/YouTube

fot. [YouTube]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook