Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: rządowe zmiany to dalsza patologizacja służb

15.05.2014

Rozmowa z redaktorem, dziennikarzem śledczym, publicystą tygodnika „wSieci” Witoldem Gadowskim.

Stefczyk.info: w Sejmie trwają prace nad projektami ustaw reformujących ABW i AW. Pan od lat przekonuje, że polskie służby działają źle czy wręcz, że są fasadowe. Czy te zmiany są krokiem w dobrą stronę?

Witold Gadowski: Te dwa projekty to kosmetyka głębokiej patologii. Polskie służby nie tylko nie działają, czy bardzo źle działają w interesie państwa polskiego, ale stanowią wręcz czynnik patologizujący życie polityczne, gospodarcze, społeczne i medialne. Tego należy się pozbyć w pierwszym rzędzie. Naprawę państwa, jego reformę należy zacząć od gruntownych przekształceń służb. Jesteśmy krajem średniej wielkości w Europie i małym w skali świata. Nasze interesy są głównie interesami regionalnymi. I na tym powinny się skupić nasze służby.

Na tym, czyli na czym właściwie?

Służby powinny się skupić na zapewnieniu bezpieczeństwa gospodarczego wewnątrz kraju, na bezpieczeństwie fiskalnym, czyli m.in. na uniemożliwieniu spekulacji na polskiej walucie, oraz na zabezpieczeniu kontrwywiadowczym państwa. Bardzo wiele powinniśmy się uczyć z modelu izraelskiego.

Te dwa projekty wpłynął jakoś na możliwości służb? Czy to będzie miało jakieś znaczenie?

To jest dalsze zaciemnianie i tak już mglistego obrazu służb. A nawet chęć spatologizowania tych służb. Służby są obecnie traktowane przez władze jak prywatne agencje wywiadowcze, które służą do kompromitowania opozycji i obrony swoich. Z kolei brak realnej cywilnej kontroli nad służbami sprawia, że służby wewnętrznie się patologizują. One są jak kliki, które działają w swoim interesie. Nie ma etosu pracy w służbach.

Co to oznacza?

To jest groźne, ponieważ służby z natury są niemoralne. W związku z tym ludzie tam pracujący muszą mieć swój twardy etos państwowy. W związku z tym ja od lat postuluję wprowadzenie prawdziwej cywilnej kontroli nad służbami i poddanie służb radykalnemu procesowi naprawy. Należy stworzyć silnego pełnomocnika ds. służb, podlegającego jedynie premierowi. Ministrowi należy podporządkować biuro informacji specjalnych i biuro informacji kryminalnych. To będzie oznaczało wyjęcie z dyspozycji obecnych ministrów kompetencje zadaniowania służb. Wszyscy ministrowie mieliby zadaniować służby za pośrednictwem pełnomocnika. Po to jemu mają podlegać dwa ważne biura.

To wystarczy? Czy to nie myślenie życzeniowe?

Oczywiście ten plan należy rozbudować, to jest jedynie rys. Wskazuję, że bez wprowadzenia realnej cywilnej kontroli będziemy się pogrążać w dalszej patologii gospodarczej i politycznej. Ją inspirują służby.

Kto na tym zyskuje? W III RP widać, że usprawnianie służb rodzi opór...

Na tym zyskuje zawsze układ okrągłego stołu. Beneficjenci okrągłego stołu mają zabezpieczenie w służbach. A ludzie służb na zasadzie symbiozy robią kariery i biznesy dzięki koegzystencji, która jednocześnie wyklucza 90 procent obywateli z prawdziwego obrotu gospodarczego i politycznego.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Youtube.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook