Jedynie prawda jest ciekawa


Gadowski: Rosyjskie służby nigdy się nie zmieniły

22.04.2014

Rozmowa z dziennikarzem, publicystą tygodnika „wSieci” Witoldem Gadowskim.

Stefczyk.info: Niemieckie media informują, że w ich kraju obserwuje się wzmożoną aktywność rosyjskich służb. Czy takie doniesienia pana dziwią?

Witold Gadowski: Zwiększona aktywność Rosji narasta od czasu objęcia władzy przez Władimira Putina, czyli od wielu lat. Największą aktywność agentury rosyjskiej notuje się z kolei w krajach Nadbałtyckich oraz w Polsce. Jednak o tym się nie mówi, ponieważ to jest niepoprawne politycznie. A poza tym, nasza Agencja Wywiadu oraz ABW nasycone są rosyjskimi kretami, o czym wiele razy pisałem. Mówienie o tym jednak też nie jest poprawne politycznie, ponieważ trzeba by przyznać, że nie mamy w Polsce służb. Tyle tylko, że taka jest prawda. Nie mamy służb, które chroniłyby polski interes. Te służby, które obecnie istnieją, to kliki, które zajmują się prywatą.

O czym świadczy fakt, że Niemcy mówią o rosyjskim zagrożeniu?

Niemcy są partnerem Rosji w wielu rozgrywkach w wasalizowaniu Europy. Jeśli oni zaczęli alarmować o aktywności rosyjskich służb to znak, że mają dość. Warto pamiętać o tym, że w czasie zjednoczenia Niemiec zastrzelony został pierwszy szef urzędu odpowiedzialnego za jednoczenie RFN i NRD. I tu w tle chodziło o aktywa rosyjskie w przemyśle NRDowskim, które ten człowiek chciał inkorporować do Niemiec Zachodnich. Jednak wcześniej został zastrzelony przez nieznanych sprawców. Takich mordów, takich brutalnych akcji, z których słyną rosyjskie służby, było sporo w historii Niemiec.

To wciąż jest czynnik wyznaczający rosyjskie służby?

Te służby nigdy się nie zmieniły, od czasów Lenina. Poza masowymi egzekucjami oficerów one nie przechodziły żadnych zmian. Są te same i mają te same cele. One są tak samo agresywne, jak za czasów Stalina, jak w czasach Zimnej Wojny. Rosja korzystała z tego, że po okresie Zimnej Wojny nastąpiło zmniejszenie poziomu finansowania zbrojeń, służb i w tym czasie nasycano Zachód nielegałami, czy agentami. Tak robiono ze wszystkimi państwami, które Moskwa uznaje za wrogie. A tak sądzi o wszystkich krajach zachodnich, od Polski po USA.

W jaki sposób uwidoczniła się ta brutalna strona rosyjskich służb?

Mohammed Ata, który pilotował samolot, który wleciał w WTC, był szkolony przez komunistycznych agentów KGB. Co najmniej do 2001 roku odnotowano spotkania Aty z oficerami FSB. To są fakty. Ajman Al-Zawahiri uchodzący za przywódcę wojskowego skrzydła Al-Kaidy, lider Bractwa Muzułmańskiego był szkolony na poligonie w Dagestanie. Tam jest poligon FSB. Mówił o tym Aleksander Litwinienko na krótko przed śmiercią. O tym jednak warto pamiętać.

Czy to wszystko ma związek z rosyjskimi służbami?

Aleksander Litwinienko zginął nie dlatego, że mówił źle o Władimirze Putinie, nie dlatego, że ujawniał tajemnice alkowy kremlowskiej, ale dlatego, że zaczął ujawniać stymulowanie przez rosyjskie służby międzynarodowego terroryzmu islamskiego. Dopiero, gdy podsumuje się to wszystko, to widać dokładny obraz rosyjskich służb. One nigdy nie były w kryzysie. Rosyjskie służby nie przechodziły kryzysu, a dziś rządzą Rosją. My natomiast możemy wiedzieć, jakie one mają cele: odbudowanie imperium i dążenie do opanowania świata. Te cele się nie zmieniły.

Jak w kontekście działalności rosyjskich służb oceniać sprawozdanie polskiego ABW za 2013 rok? Agencja informuje m.in., że zatrzymała jednego szpiega...

Byłbym zadowolony, gdyby ABW złapała w swoim gronie rosyjskich kretów. Powiedziałbym, że to jest sukces. Ten raport zresztą jest kompromitujący dla ABW. Jego poziom intelektualny i merytoryczny jest skandaliczny. Dziecko napisałoby takie wnioski jak Agencja. To, że Rosjanie legendują się jako oficerowie białoruskiego KGB jest oczywiste. Białoruś jest Rosji potrzebna do prania wizerunku. Białoruś to najbardziej ofensywne akcje wywiadu, w tym zabójstwa, handel bronią. Wszystko to idzie przez Białoruś, ponieważ jeśli w takim wypadku dojdzie do wpadki odpowiedzialność spadnie na Łukaszenkę, który i tak ma złą opinię na świecie. A Rosja jest czysta...

To jak na Krymie, gdzie widzieliśmy żołnierzy bezpaństwowców...

Tak jest, tak samo było z tymi zielonymi ludzikami. Dopóki nikt ich nie złapał, dopóki Rosja nie przyznała się, że to jej ludzie, mogła udawać, że to członkowie krymskiej samoobrony. To, że ABW wskazuje, że łapie się głównie ludzi ze statusem oficerów białoruskich służb, to prawda. Najwięcej agentury rosyjskiej jest legendowanej jako agentura Białoruska. Jednak mamy do czynienia z agenturą rosyjską. To, że ABW nie podaje skali penetracji rosyjskiej, która jest ogromna, jest niepokojące. Szczególnie, że rosyjską akcję widać m.in. w wojsku. O jej skali nie wiemy, a Agencja nic o niej nawet nie mówi. I to jest kompromitujące.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[Fot. Blogpress.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook