Jedynie prawda jest ciekawa

Gadowski: Putina powinno się zlikwidować

21.03.2014

Polska jest zagrożona dopóki Putin jest u władzy - mówi w rozmowie ze Stefczyk.info Witold Gadowski.

Stefczyk.info: Co pan sądzi o tych sankcjach, które Zachód nakłada – zwiększa – na Rosję? Czy one są wystarczające czy to tylko takie pohukiwanie?

Witold Gadowski: Te sankcje to kupowanie czystego sumienia. Jak widać, te sankcje Rosji za bardzo nie szkodzą. Rosja stosuje taktykę sankcji lustrzanych, więc widać, że wewnętrznie czuje się dobrze. Skutki ekonomiczne, jeżeli będą, to za dość długi czas. To jest działanie pozorne. Zachód jest bezwolny – wyłączam z tego Stany Zjednoczone, ale Europa jest bezwolna i szuka pretekstu, aby ominąć trudne tematy. Natomiast USA mają w tej chwili kłopot z egzekutywą, czyli własnym przywództwem i dopóki tego nie zmienią będziemy mieli grę pozorów, która tylko rozzuchwala Władimira Putina.

Widać różnice między zachowaniem Stanów Zjednoczonych, a Unii. USA działa szybciej, mocniej, ale jednak to kraje zachodniej Europy są terytorialnie zdecydowanie bliżej Rosji. Czy postępowanie Stanów może w jakikolwiek sposób wpłynąć na sytuację tu, w Europie?

Europa od dawna ma problem z Rosją, dlatego że jest naszpikowana rosyjską agenturą – szczególnie agenturą wpływu, nielegałami. Trudno powiedzieć które ośrodki opinii w Europie są czyste od tego typu influencji rosyjskich. Stąd postawa Europy jest niejednoznaczna – ona chciałaby właściwie od tego umyć ręce i uciec. Postawa Europy jest bardzo prosta: nie będziemy umierać za Sewastopol. Nie liczyłbym tutaj na Europę, bo ona jest związana tysiącami nici interesów i zależności z Rosją. Tak naprawdę nie jest zdolna do partnerskiej polityki z Rosją – dziś to byłaby polityka z pozycji siły. Tylko Stany Zjednoczone mogą w tej sytuacji coś zmienić.

Gen. Kukliński powiedział w latach 90., że „Zachód hoduje sobie Putina, tak jak hodował Hitlera”. Czy tą agresję Putina można było już przewidzieć jakiś czas temu?

Można było. Już pięć lat temu pisałem analizy, w których mówiłem, że Putin prowadzi grę pozorów – kupuje sobie czas tylko po to, żeby przysposobić armię i kompleks siłowy do otwartej wojny. Wówczas wszyscy pukali się w głowę i mówili, że jestem chory na rusofobię. A dziś te same analizy, tylko spóźnione, pojawiają się w ustach ludzi, którzy wówczas zarzucali mi nienawiść do Rosjan. Putin szykował się do wojny – on ma mentalność KGB-owca, siłownika, który wierzy tylko w rozwiązania siłowe w polityce. On od samego początku twierdził, że największą tragedią w historii Rosji był upadek Związku Radzieckiego, miał z tego powodu ogromny kompleks – więc wszelkimi metodami stara się odbudować imperium, co mnie wcale nie dziwi.

Czy ktoś jest w stanie Putina zatrzymać? Jakimi metodami byłoby to możliwe? Czy on się już czuje tak bezkarny, że będzie szedł coraz dalej?

Dziś Putina jest w stanie zatrzymać szybka akcja militarna, nawet bezkrwawa, Stanów Zjednoczonych i Turcji. Chodzi o zablokowanie portów na Morzu Czarnym i danie do zrozumienia, że w każdej chwili jednostki manewrowe armii amerykańskiej, korpus ekspedycyjny, są gotowe do interwencji.

Stany jednak zapowiedziały kilka dni temu, że nie będą się angażować militarnie w konflikt na wschodzie. Gdzie w konsekwencji może dojść Putin? Mówi się o Mołdawii, Kazachstanie...

Dopóki Putin nie będzie czuł realnej groźby interwencji militarnej, dopóty będzie przesuwał swoje bezczelne żądania. Putina mogą zatrzymać dwie akcje. To co powiem, wyda się bardzo nieprzytomne i rusofobiczne. Znam bardzo dobrze język rosyjski, lubię ich kulturę, znam Rosję. To może wydać się szokujące, ale Putina trzeba zlikwidować. Dziś służby specjalne amerykańskie powinny być skupione na likwidacji Putina. To jest najmniej krwawy sposób rozwiązania tego sporu. Dopóki Putin będzie miał wpływy, to będziemy zagrożeni wojną – to jest człowiek wojny, wychowany w totalitarnym ustroju, mające totalitarny porządek w głowie.

A wtedy nie istnieje groźba, że znajdą się jego następcy?

Nie. Zamieszanie, jakie zapanuje w imperium rosyjskim można wykorzystać do przeprowadzenia tam wielu zmian. Tam jest ustrój cara: jest car, dwór i cała reszta. Rządzi Moskwa. W momencie gdy likwiduje się cara, jest okres smuty – wielomiesięcznego przesilenia w Rosji – który można wykorzystać do tego aby w końcu wyrwać Federacji kły, tak aby przestała zagrażać swoim sąsiadom.

Można powiedzieć, że Putin bezpośrednio zagraża Polsce?

Tak. Putin wielokrotnie na swoich naradach – to można przeczytać też w internecie – dawał wyraz swojemu kompleksowi polskiemu i pogardy wobec Polski. Te wypowiedzi nie pozostają bez konsekwencji w działaniach praktycznych. Polska jest zagrożona dopóki Putin jest u władzy.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

not. mc

[fot. PAP/EPA

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook